ZEKİCE KURGULANMIŞ EN İYİ 35 DİZİ 

1. Black Mirror (Imdb: 8.9)

Alışılagelmiş dizilerden bir hayli farklı olan bu dizi, ilk başlarda size karmaşık ve anlamsız gelsede, izledikçe senaryoların gerçeğe büyük ölçüde yakın olduğunu görebilirsiniz. Black mirror bir distopya dizisi. Sürekli gelişmekte olan teknolojinin hayatımıza ne gibi etkileri olabileceğini konu alıyor. Her bölümünde farklı bir konu işlenen bu dizi, insan beynini düşünmeye itiyor ve hayatın gerçeklerini açık bir şekilde yüzümüze vuruyor. Dizide kullanılan teknoloji günümüzün ilerisinde fakat imkansız olmadığını izledikçe sizde anlayacaksınız.

2. Orphan Black (Imdb: 8.4)

Dizinin başrol karakteri olan Sarah, bir gün bir kadının intiharına tanık olur ve olaylar gelişir. Dizide yetim olan Sarah, intihar eden kişinin kendisine tıpatıp benzediğini farkeder. Kadının mal varlığını kullanıp hayatını düzelteceğini düşünürken birden bire kendini ilginç olaylar silsilesi içinde bulur. Sarah olayı araştırmaya başladıkça hayatının tamamen yalan olduğunu anlar. Klonlar ve ileri teknolojiyi bolca bulunduran bu dizi, en iyi bilimkurgu dizilerinden biri olarak gösterilebilir.

3. Humans (Imdb: 8.1)

Dizi günlük yaşantıda insanların kullandığı robotları ve sentetik adı verilen insan görünümdeki androidleri anlatıyor. Hayatımıza giren robotların hisleri olmadığını düşünsekte bu dizi bize tam aksini ispatlıyor. Özellikle bir aileyi konu alan bu dizi, ailenin bir sentetiği işe almasıyla başlıyor. İlk başlarda her şey güzel gitsede bir takım sorunlar ortaya çıkıyor. Bölümleri izledikçe olayların karıştığını farkedecek ve diziyi bırakamayacaksınız. Üçüncü sezonu gösterime giren dizinin ilk iki sezonunu izlemek mümkün. Günümüzde robot teknolojisinin gelişmesiyle beraber, dizinin kurgusu çokta uzak bir senaryo değil. Bu diziyide bilimkurgu kategorisine bir örnek olarak verebiliriz.

4. Person of Interest  (Imdb: 8.4)

Her yerde kameraların olduğu bir dünyada sizi izliyorlar, takip ediyorlar ve her yaptığınızı biliyorlar. Dizi ileride işlenecek suçları önceden önleyebilmeyi amaçlayan bir bilim adamını konu alıyor. Bu milyoner iş adamının, kayıtlarda ölü olarak gözüken bir CIA ajanı ile tanışmasıyla beraber olaylar başlıyor. Bu iki adamın, sahip oldukları kaynakları ve yetenekleri birleştirmeleriyle dizi sürükleyici ve karmaşık bir hal alıyor.

5. Fringe (Imdb: 8.4)

Dizi, geleneksel bilimin açıklayamadığı olayları konu alıyor. Bir zamanlar hükümet için gizli deneyler yapan Walter Bishop’ın, FBI ajanı olan Dunham tarafından göreve çağrılmasıyla birlikte dizi başlıyor. Dizide doğaüstü ve paranormal olaylar hakkında birçok deney yapılıyor. Fringe, geleneksel bilimden sıkılanlar ve paranormal olaylara ilgi duyanlar için heyecan uyandıran bir dizi.

6. True Detective (Imdb: 9.0)

Başrollerinde Matthew McConaughey ve Woody Harrelson’ın olduğu bu dizinin konusu bir cinayet soruşturmasını konu alıyor. 17 yıl boyunca bir seri katili yakalamak için çabalamış bu iki dedektifin tekrar sorguya alınmasıyla olaylar başlıyor. Dizide bolca flashback mevcut. Bu yüzden dizi, izlerken büyük ölçüde dikkat gerektiriyor. Komplike senaryoları seviyorsanız bu dizi tam size göre.

7. Breaking Bad (Imdb: 9.5)

Lisede kimya öğretmeni olan Walter White ‘ın hikayesini anlatan bu dizi, bir hayatın ne ölçüde değişebileceğini gözler önüne seriyor. Dizi tamamen bitmiş durumda. Bir çırpıda izleyeceğiniz bu dizide, ilk başlarda masum olan lise öğretmeninin birkaç yıl sonunda ne denli değişebileceğini ve kişiliğini tamamen nasıl kaybedeceğini görüyoruz.

8. House (Imdb: 8.8)

Dizi bir hastaneye gelen ilginç vakaları konu alıyor. Öte yandan hastanedeki doktorların yaşantılarına da değinebiliyor. Dizinin başrolu olan Gregory House, izleyen herkesi eşsiz zekasıyla ve iğneleyici konuşmalarıyla kendini hayran bırakıyor.

9. Hannibal (Imdb: 8.6)

Kitaptan uyarlanmış olan bu dizi bir seri katil hikayesini konu alıyor. Sanatı, ince zekayı ve sıradışı mantığıyla izleyenleri şaşırtıyor ve  zaman zaman da geriyor. Başrolünde Hannibal Lecter adında bir psikiyatrist ve Will adında bir Fbı ajanı karşımıza çıkıyor. Dizi diyaloglar üzerine fakat izleyenlerin dikkatini çekmekte pek başarılı.

10. Mr. Robot (Imdb: 8.6)

Dizi, başrol olan Elliot adındaki karakterin hayatını ve kafasının içini konu alıyor. Sabahları bir şirkette programcı, geceleri ise usta bir hacker olan Elliot’ın ikili yaşamı izleyenleri şaşkına çevirmekte bir hayli başarılı. Başlarda anladığınızı sansanız bile sizi bölümler ilerledikçe şaşırtacak olan bu diziyi mutlaka izlemelisiniz.

 

11. Sherlock

Sherlock Holmes ve yardımcısı Watson bu sefer günümüzdeki olayları çözmeye çalışıyor. Modern dünyamıza uyarlanmış bu dizi de değişen tek şey teknoloji.

12. House of cards

Kevin Spacey ve David Fincher’ın yapımını üstlendiği bu dizi, bir politikacının hırslarını ve politika hayatındaki iniş-çıkışları konu alıyor.

13. Game of thrones

Bu dizi; kurgusu, karakterleri, sahneleri ve entrikalarıyla sizi fantastik bir boyuta götürebilir. Orjinali kitap olan fakat televizyonlarda da bir hayli başarı elde etmiş bu farklı dünyaları sevenler için birebir.

14.Vikings

8. yüzyılda İskandinavya’ da geçen ve vikingleri konu alan bu dizide birçok savaş sahnesi ve akıl oyunlarıyla karşılaşmak mümkün. Tarihi bir drama dizisi olan Vikings, gerçek efsanelere ve tarihsel figürlere dayanıyor.

15. Penny Dreadful

Yine tarihi dokular taşıyan bu dizi, ikonik karakterleri konu alıyor. Dr. Frankestein, Dorian Grey ve Dracula gibi birçok karakter bu dizide karşımıza çıkıyor.

16. Sense8

Dünyanın 8 farklı yerinde yaşayan, 8 kişinin hikayesi konu olarak ele alınıyor. Gizemli bir şekilde birbirleriyle bağlantı kurabilen bu 8 kişinin maceralarına tanık olmak isterseniz bu dizi tam size göre. Her bölüm farklı karakterin tanıtıldığı ve daha sonra bir araya geldikleri bu dizi, en iyi bilimkurgu dizilerinden biri.

17. Lie to me

3 sezon yayınlanmış suç/dram dizisi Lie to me, mikro ifadeleri ve beden dilini konu alan öğretici bir dizi. Dizide Dr. Lightman adındaki karakterin mikro ifadelere bakarak suç dosyalarını çözmesi anlatılıyor.

18. The Mentalist

Psişik güçlere sahip olan Patrick adındaki bir adamın, FBI’ a yardımcı olarak olayları çözmesi konu alınıyor. Dizide davalar sürerken bir yandan da ana karakterin öyküsüne değiniliyor.

19. Da Vinci’s Demons

Bu dizi Leonardo Da Vinci’nin gençliğini kurguluyor. Sanatçı, mucit ve aynı zamanda değerli ideolojilere sahip Da Vinci’nin hiç bilmediğiniz yönlerini bu dizide öğrenebilirsiniz.

20. Genius

National Geographic’ in yapımını üstlendiği bu dizide her sezon farklı bir dahi konu alınıyor. İlk sezonunda Einstein’in hayatını ve başarılarını izleyebilirsiniz. İkinci sezonda ise dahi ressam Picasso konu alınmakta. Çekimleri devam eden bu diziyi belgesel kategorisinde izleyebilirsiniz.

21. Doctor Who

Kurgusal bir dünyaya sahip olan bu dizi, ölümsüz doktoru ve bu dünyadaki savaşları anlatıyor.

 

22. Prison Break

Abi ve kardeşin hikayesi olan bu dizide, yüksek güvenlikli hapishaneden kaçışın öyküsü anlatılmakta. Bol bol aksiyon barındıran bu dizi sizi çok şaşırtabilir.

23. Westworld

Karanlık bir gelecekte geçen bu dizi aynı zamanda vahşi batı temasını da barındırıyor. Vahşi batının ve teknolojinin savaşını anlatan bu dizinin senaryosu kesinlikle zeka gerektiriyor.

24. La Casa De Papel

İspanyol yapımı olan bu dizi bir darphane soygununu konu alıyor. Karakterlerin özellikleri ve planın mükemmeliğine hayran kalabilirsiniz.

25. Oz

Eski bir hapishane dizisi olan Oz, hapishanedeki hayatı tüm zorluklarıyla ve ciddiyetiyle konu alıyor.

26. 11.22.63

Bir zaman yolcuğu hikayesini anlatan bu dizi, lisede öğretmen olan Jake’ in Kennedy cinayetini önlemeye çalışmasını konu alıyor. Mini dizi kategorisinde izleyebileceğiniz güzel bir dizi.

27. The X Files

Çözülemeyen paranormal olaylara bakan FBI depatmanını konu alan ve iki ana karakterinin bakış açısından izleyeceğiniz bu dizi size farklı kapılar açıyor.

28. Battlestar Galactica

Gelecekte geçen bilimkurgu dizi Battlestar Galactic, kolonide yaşayan insanların uzaylılarla savaşını konu alıyor.

29. Dexter

Morgda otopside çalışan Dexter ‘ın gizli yaşantısını izlemek isteyenler bu diziye bakabilir. Aynı zamanda bir seri katil olan bu karakter sadece kötülerin peşine düşüyor.

30. The Lost Room

Mini dizi olan The lost room, bir odayı ve odadaki değişik güçlere sahip nesneleri anlatıyor. Dizinin ana karakteri Joe Miller, odada kaybolan kızı ve objeleri araştırırken izleyicileri şaşırtıyor.

31. Şahsiyet

Türk yapımı olan Şahsiyet, bir internet dizisi. Sağlam kadrosu ve oyunculuklarıyla tek bir sezonu olan bu dizi en iyi Türk dizilerinden biri.

32. Criminal Minds

Criminal minds suçlunun psikolojisini inceleyip, suçlu gibi hareket ederek davaları çözen bir ekibi anlatıyor.Davanın çözümünde her karakterin farklı rol oynadığı bu diziyi sevebilirsiniz.

33. Lost

Kurgusu ve sürpriz finaliyle insanları hayrete düşüren Lost , adaya düşen bir uçağı ve kazadan kurtulan yolcuları konu alıyor. Karmaşık kurgusu ve flashbackleri ile seyirciyi adeta büyülüyor.

34. The Big Bang Theory

Komedi kategorisindeki bu dizi 5 kişilik bir arkadaş grubunu konu almakta. Fizikle uğraşan 3 arkadaşın üstün zeka gerektiren konuşmaları ve espirileri seyirciyi güldürüyor.

35. Jeopardy

Bir televizyon programı olan Jeopardy, iki rakibin zeka becerilerini ve bilgilerini test ediyor. İzlerken öğrenebileceğiniz eski bir tv programı.