Yüz Şekline Göre Makyaj Tüyoları

Cildinizi makyajla istediğiniz görünüme ulaştırmak için yüz tipinizi iyi tanımanız önemlidir. Ten rengi ve göz rengi ile birlikte yüz şeklinizin de uygulayacağınız makyaj için önemi büyüktür. Dikdörtgen, oval, yuvarlak, kare ya da kalp… Peki sizin yüz şekliniz hangisi? Yüz şeklinizi tanıyarak uygulayacağınız makyaj teknikleri ile cildinizde daha hoş bir görünüm yaratabilirsiniz.

Yüz şekline göre makyaj tüyoları sunacağımız yazımız sayesinde cildiniz için daha doğru makyaj uygulamaları gerçekleştirmeniz mümkün. Makyajla ilgili tekniklere geçmeden önce yüz şeklinizi iyi tanımanız ve hangi yüz şekline sahip olduğunu belirlemenizde fayda var. Bu aşamada yüz şekillerini tanıma konusunda araştırma yaparak kendi yüz şeklinizi tanımlayın ve ardından size sunacağımız ufak tüyolar ile makyajınızı daha hoş bir görünüme ulaştırın.

Yüz Şekline Göre Makyaj Önerileri

Makyajla yüzü olduğundan daha küçük göstermek, burnu inceltmek ya da elmacık kemikleri daha da ortaya çıkarmak mümkündür. Tüm bunlar kişinin yüz şekline göre ihtiyaç duyabileceği uygulamalardır. Siz de yüz şeklinizi tanıyarak yüzünüze uygun makyaj önerilerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Yüz şekline göre makyaj önerileri şöyle;

Oval Yüz

Yüz şekliniz oval ise diğer yüz şekillerine göre daha az makyaj tekniklerine ihtiyacınız vardır. Çeneniz ve alnınız birbiri ile dengeli olduğu için yanaklarınızın şekli oldukça düzgündür. Oval yüze sahip kişilerin kontur işlemini elmacık kemiğinden kulağa doğru yapmasında fayda vardır. Oval yüzde dikkat edilmesi gereken nokta makyaj malzemelerinin renk seçimidir. Eğer koyu bir makyaj yapıyorsanız rujunuzu da koyu seçmeli, sade ve doğal bir makyaj tercih ediyorsanız da rujunuzu hafif tonlarda uygulamalısınız.

Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüze sahip olanların makyajda dikkat etmesi gereken nokta çeneyi ve elmacık kemiklerini ön plana çıkarmaktır. Allık uygulamasını yanağınızdaki çukurlara üçgen olacak şekilde yapmanız ve burun ucuna da aydınlatıcı kullanmanız ideal olacaktır.

Üçgen Yüz

Yüzünüzü dengelemek için çene ve elmacık kemiklerinize allık uygulayarak alnınıza da kontur işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Eğer çene bölgeniz daha genişse bu kısımda koyu renk kontur işlemi ile çeneyi daha dar gösterebilirsiniz.

Dikdörtgen Yüz

Makyaj yaparken belki de en zorlayıcı ve hataya müsait olan yüz şekli dikdörtgen yüz tipidir. Yüz şekline göre makyaj tüyoları arasında dikdörtgen yüz için önemli detaylar bulunmaktadır. Kesinlikle yüzünüzdeki keskin hatların bulunduğu kısımlara kontur uygulaması gerçekleştirmelisiniz. Elmacık kemikleri, burnun üst kısmı ve alın ile saçın birleştiği noktayı bronzlaştırmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan 2019 Makyaj Trendleri Neler? başlıklı makalemizde 2019 makyaj modası, 2019 makyaj trendleri ve 2019 makyaj trendleri neler hakkında bilgiler verilmektedir.