Yeni Başlayanlar İçin Makyaj Önerileri

Makyaj yapmaya yeni başlayacaksanız ve makyaj malzemelerini nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız sizler için makyaj önerileri sunuyoruz.

1. Cilt Maskeleriyle Cilt Bakımınızı Yapmayı İhmal Etmeyin

Cilt maskeleriyle cilt bakımınızı düzenli olarak yaparak cildinizi temiz tutun. Güzel bir cilde sahip olmazsanız makyaj ile cildinizde istediğiniz etkiyi uyandıramayabilirsiniz. Cildinizi her gün nemlendirin. Muhakkak yatmadan önce cildinizdeki makyajı çıkarın. Böylece cildiniz

2. Doğal Görünümden Yanaysanız Nude Tonlar Kullanın

Makyaj yaparken aşırıya kaçmadan güzel bir görünüm ekde etmek istiyorsanız nude tonları tercih edin. Nude tonlar cildinize doğal bir dokunuş yapmak için kullanabileceğiniz tonlardır. Cilt renginize göre nude ton seçin.

3. Cildinize Göre Fondöten Seçin

Fondöten cilt kusurlarınızı örten ve cildinizdeki renk eşitsizliklerini eşitleyen bir makyaj ürünüdür. Ancak fondötenin gerek cilt rengine gerek cilt tipine göre doğru seçilmesi gerekmektedir. Sizler ile doğru fondöten seçme için ipuçları paylaşacağız.

  Fondöteni Bileğinize Değil Boynunuza Sürün

Fondöten alırken fondöteni bileğinize değil, boynunuza sürün. Eliniz yüzünüz ile aynı ton olmayabilir. Bu neden ile bileğinizde test ettiğiniz fondöten cildiniz için açık ya da koyu kalabilir. Boynunuza süreceğiniz fondötenin cildinizde sırıtmamasına özen gösterin.

Cilt Tipinize Uygun Fondöten Seçin

Cildiniz yağlıysa cildinizin yağ dengesini bozarak daha çok yağlandıracak ürünleri kullanmayın. Yağlı ciltler için üretilen mat fondötenleri tercih edin. Mat fondötenler cildinizdeki yağı absorbe ederek cildinizin parlamasını önleyecektir. Cildiniz normal bir cilt yapısına sahipse mat oranı düşük fondötenler tercih edebilirsiniz. Eğer cildiniz kuruysa mat fondöten kullanmayın, mat fondöten yerine kuru ciltler için üretilen cildinizi nemlendirerek besleyen fondötenleri tercih edin.

4. Göz Makyajı Önerileri

Makyaja yeni başlıyorsanız göz makyajından korkmayın. Cilt renginize ve göz renginize göre seçeceğiniz far paletleri ile bakışlarınıza bir derinlik verebilirsiniz. Far paleti seçerken mümkün olduğunca renk skalasının geniş olmasına eğer birkaç renkten oluşuyorsa da renklerin birbiri ile uyumlu olduğundan emin olun.

Renkleri Dağıtın

Far uyguladığınızda renk geçişlerinin keskin olmaması için far fırçası ile dağıtın. Böylece renk geçişi çok keskin olmayacak daha hoş ve doğal bir görünüm elde edebileceksiniz.

 Doğru Renkleri Kombine Edin

Rujunuz, cilt renginiz ve kıyafetiniz ile uyumlu olacak renkleri far olarak kullanın. Far kullanırken giderek profesyonelleşeceğiniz için ilk başlarda çok ağır ve parlak renkler uygulamayın. Daha soft ve ten renginize yakın tonları tercih edin.

5. Kolay Eyeliner İle Gününüzü Kurtarın

Eyeliner çekmenin en zor kısmı şüphesiz kuyruk kısmıdır. Kolay eyeliner sürme yöntemleri ile çok zorlanmadan ve kısa sürede eyeliner çekebilirsiniz. Bunun için eyeliner çekme kitlerini kullanabileceğiniz gibi gözünüzün kenarına yapıştıracağınız bir bantı da kullanabilirsiniz. Eyelinerı sürdükten sonra bantı çekebilir ve gözlerinizin iki kenarında eşit uzunluk ve şekilde kuyruk oluşturabilirsiniz.

6. Allık ve Aydınlatıcı İle Cildinizi Işıldatın

Allık ve aydınlatıcı seçiminde cilt renginiz çok önemlidir. Beyaz tenliyseniz pembe ve şeftali tonlarında allık seçmelisiniz. Esmerseniz ya da buğday tenliyseniz bu durumda daha bronz renklerde allıklar seçmeniz doğru olacaktır. Aydınlatıcı seçerken de likit aydınlatıcıyı kullanım kolaylığı, toz aydınlatıcıyı ise daha belirgin bir görünüm için tercih edebilirsiniz.

7. Dolgun ve İhtişamlı Kirpikler

Makyajın en olmazsa olmaz parçalarından birisi de rimeldir ve rimel seçimi bu açıdan çok önemlidir. Kirpik tipinizi inceleyerek kirpik tipinize uygun bir rimel seçmeniz çok önemlidir. Kirpikleriniz düz ve kısa ise kirpiklerinizi kıvırarak uzatacak bir rimel seçmeniz gerekmektedir. Kirpikleriniz kıvrık ve uzun ise bu durumda kirpiklerinizi tek tek ayırarak hacim verecek bir rimeli tercih etmeniz en ideal görünümü yakalamanız için size yardımcı olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan 5 Adımda Kolay Makyaj başlıklı makalemizde 5 adımda kolay makyaj, 5 adımda makyaj ve kolay makyaj teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.