Yazın Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Saç bakımının çok önemli olduğunu hepimiz özelllikle de biz kadınlar çok iyi biliriz. Bilhassa da yaz aylarında bu durum daha da önemli hale gelir. Sıcakların etkisi ile saçlarımız yıpranmakta ve güneşin etkisi ile de terleme sonucu kötü bir görünüm meydana gelmekte. Saçlarımızın canlı bir görünümde olması ve istediğimiz şekli alabilmesi için öncelikle temel saç bakımına ihtiyacımız var. Peki bu nasıl olacak? Saç temizliğinin en temel bakım olduğunu düşünüyoum, sonrasında ise saçımıza uygun bir şampuanı seçmemiz gerekiyor bence. Bunun yanı sıra daha iyi şekil verebilmek için saç kremi kullanmak da önemli bir detay.

Genellikle tercih yaz aylarında saç stilinin kısa olmasından yana. Çünkü bakımının daha kolay olduğunu ve daha sağlıklı olduğu düşünülüyor. Kısa saçın şekil alması uzun saça göre daha zor olsa da rahatlığı bir başka güzel. Ama düz saçlarda kısa saçın şekil alması biraz zor tabii. Saç stilinin yanı sıra bir de düz, dalgalı, kıvırcık gibi saç tipleri, ince telli, kalın telli gibi saç yapıları var. Her saç tipinde saç bakımları da farklı tabii. Bir de saçta moda var. Galiba en önemlisi de bu. Bu sene uzun saç moda ise moda tutkunları saçlarını uzutmak durumunda, bu bir furya çünkü; yok kısa saç ya da kısa, dalgalı saç moda ise, e o zaman da kısa kestirip perma yaptırmak lazım. Saçta moda bunlarla sınırlı değil, renk de önemli, rengin de modası var.

Bu yaz sarı saç revaçta ya da kumral saç. Yaz aylarında saçlarımızı gerek sıcaktan korumak, gerek canlanmalarını sağlamak ve gerekse rahat etmek için kısa saç diyorum ben. Aynı zamanda zamandan da kazanacağız. E bir de maddi yönü var tabii. Hal böyle iken, daha az zaman, daha az para gidecek. Hele bir de yoğun ve zor bir işte çalışıyorsanız kesinlikle kısa saç. Yıka çık değil tabii, o kadar da değil. Yazın vücüdumuzdaki tüm gözenekler terleme nedeni ile açılıyor, sonuç olarak saçlarımızın terlemesi de doğal bir durum. Dolayısı ile saçlarımızı daha sık yıkamak durumundayız. Saçımız uzun, boyalı ve dalgalı ise, yani moda bu ise  ve de siz modaya ayak uyduruyorsanız işiniz gerçekten çok zor. Ne yapalım katlanacağız, moda bu, yapacak bir şey yok diyorsanız da tabii bu sizin tercihiniz.

Aslında en güzeli insanın kendine yakışan saç tipini, rengini, şeklini bulmak değil mi? Ama hiçbirimiz özellikle de biz kadınlar bu şekilde düşünmüyor olacağız ki, böyle bir moda akımı hala büyük bir hızla devam ediyor. Bu modaya sadece kadınlar mı uyuyor; hayır kadınlar kadar olmasa da erkekler de böyle. Kadın ya da erkekler için  saç bakım merkezleri var ve biliyoruz ki çok yoğun çalışıyorlar. Bu durumun bu kadar hızlı bir şekilde yaygınlaşmasındaki en büyük payın televizyondaki sağlık programları ve reklamlar olduğunu düşünüyorum. Oysa ki kendi saçımızı en iyi biz biliriz öyle değil mi? Bence yazın saçlarımızı serbest bırakalım ve onları dinlendirelim. Saç boyama, perma, meç gibi işlemleri yaptırmanın saç bakımı olmadığını, tam tersi bu işlemlerin saçlarımızı yıprattığını ve canlılğını yok ettiğini düşünüyorum.

Kısacası saçlarımızın canlanmasını, güçlenmesini ve güzelleşmesini istiyorsak,  onları kısa kısa kestirip ve fazla işleme sokmadan serbest bırakmamız ve yazın sıcaklığından yararlanarak kurutma makinası ile kurutmamamız gerektiğini düşünüyorum.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan SAÇ UZATAN BİTKİSEL YAĞLAR NELERDİR? başlıklı makalemizde hızlı saç uzatan ilaç, hızlı saç uzatmak ve saç uzatan bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.