Yağlı Ciltler İçin Maske Önerileri

Yağlı cilt problemi birçok kişinin ortak sorunu olmakla birlikte en can sıkıcı cilt sorunlarının başında gelir. Özellikle ergenlik döneminde yağlı ciltlere sahip kişilerin aşırı sivilce ve akne problemi ile savaşması çekilmez bir hal alabilmektedir. Ergenlik döneminde yaşanan hormonsal değişimler ciltteki yağlanma sorununu artırabilmektedir. Bunun dışında aşırı yağlı beslenme, ilerleyen yaş, hormonsal değişimler ve çevre koşullarından kaynaklı nedenlerden dolayı ciltteki yağlanma sorunu artabilmektedir. Sizlere bu yazımızda yağlı ciltler için maske önerileri sunacağız.

Yağlı ciltler için maske tariflerine geçmeden önce dikkat edilmesi gereken birkaç öneriden bahsedelim.

  • Yağlı ciltlere sahip kişilerin nemlendirici seçiminde yağ içermeyen ürünleri tercih etmesi gerekir.
  • Cilt kapatıcı olarak fondöten yerine transparan pudra kullanmak cildin daha da yağlanmasını önleyecektir.
  • Yağlı ciltlerde oluşan gözenek ve akneleri engellemek için günlük olarak düzenli cilt bakımı ihmal edilmemelidir. Özellikle her gece yatmadan önce cildinizi temizlemeyi ihmal etmeyin.

Yağlı Ciltler İçin Maske Tarifleri

Yağlı Ciltler İçin Yulaf Maskesi

  • 1 yemek kaşığı yulaf
  • 2 tatlı kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı süt
  • Birkaç damla limon suyu

Tüm malzemeleri küçük bir kasede karışım haline getirin. Ardından temiz olan cilde maskeyi uygulayarak en az 20 dakika cildinizde bekletin. Cildinizi ılık su ile arındırarak son olarak gül suyu ile nemlendirin. Yağlı ciltler için maske tarifleri arasında yer alan yulaf maskesini haftada 1 defa uygulamanız yeterli olacaktır.

Yağlı Ciltler İçin Sıkılaştırıcı Maske

Yağlı ciltlerde zamanla en sık görülen sorun sarkma ve kırışıklıkların artmasıdır. Bu nedenle sıkılaştırıcı maske tarifleri ile cildi toparlamak ve yıllara meydan okumak mümkündür.

  • Yarım muz
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • Birkaç damla limon suyu

Muzu ezerek diğer malzemeleri de ilave edip iyice karıştırın. Hazırladığınız maskeyi cildinize uygulayarak 15 dakika bekletin. Ardından cildinizi durulayarak yumuşak bir havlu ile kurulamanız yeterlidir. Bal cilde doğal nem katarken limon ise cildin sıkılaşmasını ve rengini düzenleyecektir.

Yağlı ciltler için maske uygulaması ile ciltteki sorunları önlemek, uzun vadede cildin yağ oranını azaltmak mümkündür. Maske tariflerini haftada 1 kez düzenli şekilde uygulamanız yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde evde ayak bakımı, evde ayak bakımı için öneriler ve evde ayak bakımı nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.