Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye Dünya’da görülmeye değer birçok güzelliği içinde barındıran ender ülkelerden biridir. Çoğumuz dünya turuna çıkma hayali kurarız. Ancak birçoğumuzun burnumuzun ucunda duran nice güzellikten haberi yoktur. Ülkemizde sayısız doğal güzellik ve kültürel miras yer almaktadır. Bu nedenle dünyayı gezmeyi hayal etmeden önce ülkemizin eşsiz güzelliklerini keşfetmenizi tavsiye ederiz. Türkiye’de görülmesi gereken yerler listesini inceleyerek tatil seçeneklerinizi bu yönde değerlendirebilirsiniz.

Ülkemiz yeşilin ve mavinin bir arada bulunduğu sayısız güzelliğe sahip. Eşsiz manzarası ile ünlü birçok yer olduğu gibi Dünya kültür mirasları arasında sayılan birçok tarihi mekanda yine ülkemizde yer almaktadır. Birkaç günlük tatil fırsatınızı dahi değerlendirebileceğiniz bu yerlerde unutulmaz anılar yaşayabilirsiniz. Ülkemizin cennet köşelerini gezip görmek isterseniz sizler için derlediğimiz kısa bilgileri inceleyebilirsiniz.

Türkiye’de Gezilebilecek Yerler

KAPADOKYA

Nevşehir, Ürgüp, Göreme, Avanos ve Uçhisar’ı gezip gördükten sonra kendinizi adeta başka bir gezegende gibi hissedeceksiniz. Peri bacalarının eşsiz güzelliği, yer altı şehirlerinin tarihi yaşatması ve balon turları gibi heyecan dolu aktiviteleri ile Kapadokya Türkiye’de gezilebilecek yerler arasında ilk sırada yer almaktadır.

EFES ANTİK KENTİ

Neredeyse dört bin yıllık geçmişi ile İzmir gezisi için gezip görmeniz gereken yerler arasında Efes Antik Kenti önemli bir değere sahiptir. Yedi Uyurlar Mağarası, Meryem Ana Kilisesi ve Antik Tiyatro gibi yapıtları ile burada tarihe uzanan bir gezi sizleri bekliyor.

AMASYA

Yeşilırmak’ın kenarına dizilen geleneksel Osmanlı evleri ile Amasya’nın eşsiz manzarası keşfedenleri büyülüyor. Nehrin güzelliklerini ve Osmanlı evlerinin muhteşem manzarasını Amasya Kalesi’nden keşfederek kendinizi rüyada hissedebilirsiniz.

GÖKÇEADA

Rum köylerini gezmek, Türkiye’nin en son gün batımını canlı canlı izlemek ve Zeytinli’de dibek kahvesi içerek İstanbul’da kırk yıl unutulmayacak bir keyif sürmek isterseniz Gökçeada’yı ziyaret edebilirsiniz.

ÖLÜDENİZ

Dünyanın en güzel deniz kumsalında sahilin keyfini çıkarmak ve yamaç paraşütü gibi eğlenceli aktivitelere katılmak isterseniz Ölüdeniz mutlaka keşfetmeniz gereken yerlerden biridir.

PAMUKKALE

Hem tarihi yaşamak, hem de doğa harikası bir yer gezmek isteyenlerdenseniz Denizli’de yer alan Antik Havuzu ve Tiyatrosu ile Pamukkale sizleri bekliyor. Pamukkale Türkiye’de görülecek yerler listesine Pamukkale’yi mutlaka eklemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan İstanbul’un Tarihi Eyüp Rehberi başlıklı makalemizde istanbul eyüp, istanbul eyüp gezilecek yerler ve istanbul eyüp nerelere gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.