Topuklu Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış sezonunun yaklaşmasıyla vitrinlerde yerini alan topuklu botlar kuşkusuz her kadının vazgeçilmezi! Her sezon farklı bir modelle hayatımızda yer alan topuklu ayakkabılar, bazen bir kabusa dönüşebiliyor. Sadece görselliğe bakarak değil, ayak tipinize göre ayakkabıyı seçmeniz oldukça önemli. Gün boyu topuklu ayakkabının içerisinde konforlu kalıp, koşuşturmaya ayak uydurmak oldukça zor. Ayak problemlerinin önüne geçip rahat ve size yakışan ayakkabıyı bulmak artık imkansız değil.

Görsel olarak hoşumuza giden ayakkabılar, bazen en büyük ayak sorunlarına neden olabiliyor. Yanlış ayakkabı seçimi ayak problemlerinin yanı sıra bel ve bacak ağrıları gibi sorunları beraberinde getirebiliyor.

Önce Rahatlığa Bakın!

Topuklu ayakkabı kesinlikle ilk görüşte görselliğine kapılıp aldığımız bir şey. Ama bunu bir kenara bırakıp önce rahatlığa önem vermek en önemli kural. Doğru ayakkabı seçimi hem sizin gün boyu konforunuzu sağlayacak hem de oluşabilecek sorunları en aza indirgemiş olacaksınız.

Peki ya iki ayağınız arasında fark varsa? Çoğu insanın iki ayağı da birbirinden farklı bir yapıdadır. Kemikli ya da bir ayağın daha büyük oluşu gibi durumlarda birden fazla numara deneyip, iki ayağınızında rahat hareket edebildiği ayakkabıyı almalısınız.Sizin ayağınızın rahat olmasıyla birlikte, ayakkabının da ne kadar esnek olduğuna dikkat etmelisiniz. Yeteri kadar esnek olmayan ayakkabı tabanı, ayağınızın da rahat hareket etmesini engeller.

Ayakkabı Alışverişinin Saati Olur Mu?

Evet olur!  Özellikle topuklu ayakkabı alırken öğleden sonra denemenizi öneriyoruz. Çünkü sabah saatlerinde satın aldığınız ayakkabı gün sonunda yorgunlukla birlikte ayağınızı sıkabilir, aslında rahat olduğunu düşündüğünüz bir ayakkabı sizin için bir sorun haline gelebilir. Ayağınıza küçük gelen ayakkabıları da zamanla açılır düşüncesiyle almak çok yanlış. Ayağınızın kan dolaşım sistemini bozuyor ve ayağınıza uygun olmadığı için ayakkabı kısa sürede deforme oluyor.

Ayakkabıyı hangi ortamda giyeceğiniz de önemli etkenlerden biri. Gündüz ya da gece ya da yağmurlu bir hava gibi bir çok değişken bulunuyor. Sakatlanmaların önüne geçmek ve herhangi bir problem yaşamamak için ayakkabıyı bu değişkenlere göre belirlemek şart. Aynı zamanda ayakkabı seçerken doğal malzemelerden imal edilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Sentetik çorap ve ayakkabılar ayağın yeteri kadar hava almasını engellediği için tırnak sorunlarına neden oluyor. Bu nedenle naylon ve benzeri ayakkabılardan kaçının.

Konfor ve Şıklık

Sivri burunlu ayakkabılar en şık ve sevilen modellerden biri olsa da sağlık problemlerine davetiye çıkarmasıyla biliniyor. Özellikle sivri burunlu bir ayakkabıyı denerken ayak parmağınızın önünde 1-2 cm boş alan kalması gerekiyor. Çok sık sivri burunlu ayakkabı giymeniz ise ayak parmaklarında kalıcı bir deformasyona neden oluyor. Daha konforlu bir kullanım için topuğu daha alçak ve geniş modelleri kullanmayı tercih edin. Topuk boyuna dikkat ederek aldığınız ayakkabılarda konforunuzun ne kadar arttığını da göreceksiniz. Alacağınız ayakkabının tabanı çok yumuşak olmamalı, yumuşak bir tabana bastığınızda topuğunuz tabana tam oturamayacağı için böyle bir ayakkabının bileğinizi incitme ihtimali çok yüksek. Aynı zamanda ayakkabının iç tabanı kaygan bir yapıda olmamalı, bu ayağınıza destek vermek yerine size zor anlar yaşatır. Eğer astarı kürklü bir ayakkabı deniyorsanız astarının zamanla ezileceği ve ayakkabının içinde boş alan oluşabiliceğini de unutmayın.

Her markada farklı modeller, kalıplar, materyaller bulunuyor ve seçim yapmak oldukça zor. Artık şık, modern, sofistike, maskülen ya da feminen dokunuşlara sahip ayakkabıya istediğimiz an ulaşabiliyoruz. Bu kadar çok alternatifin olduğu bir dönemde yaşarken sizin de ayağınıza uygun hayallerinizdeki topuklu ayakkabıya kavuşacağınıza inanıyoruz…Ayakkabının ayağı acıtmaması için yukarıdaki püf noktaları aklınızan çıkartmayın .Gerçekten rahat bir topuklu ayakkabıya ulaşmak hayal değil, ayağınıza uygun topuklu ayakkabıyı aramaktan vazgeçmeyin!

Bir önceki yazımız olan Dolabınızda Yer Açmanız Gereken 10 Önemli Parça  başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.