Selülit İçin Doğal Bakım Önerileri

Kadınların çoğunluğunu etkileyen en büyük  cilt sorunu selülit problemidir. Basen, kalça ve karın bölgesinde daha yaygın görülen selülit derinin hemen alt tabakasında serbest dolaşan yağ hücrelerinden oluşmaktadır. Çoğunlukla portakal kabuğuna benzetilen selülit genetik etkenler, hormonal  dengesizlikler, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzının ortaya çıkardığı bir sorundur. Özellikle yaşlanma ile birlikte vücuttaki selülit sorunu daha da artmaktadır.

Sizlere bu yazımızda selülit için doğal bakım önerileri sunarak evinizde bu sorunu azaltmanızın yollarından bahsedeceğiz. Önerilere geçmeden önce günlük olarak en az 8 bardak su tüketmenizin cilt problemlerinin çoğunda olduğu gibi selülit oluşumunu önlemede de etkisi büyüktür. Düzenli olarak her gün en az 8 bardak su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Selülit İçin Doğal Maske Tarifleri

Cilt problemleri için en doğal çözüm maskelerdir. Pahalı kozmetik ürünleri ile boşa zaman kaybetmektense evinizde kendi bakımınızı uygulayabilirsiniz. Ayrıca doğal bakım sayesinde cildinizi kimyasal maddelerden de korumuş olursunuz. İşte sizlere evinizde kolayca uygulamanızı sağlayacak selülit için doğal maske tarifleri;

Sirke Maskesi

Haftada 2-3 kez uygulayabileceğiniz sirke maskesi son derece kolay ve etkilidir. 1 fincan elma sirkesini 1 fincan elma suyu ile karıştırın. Karışıma nane yağı ya da isteğe göre biberiye yağı ilave edebilirsiniz. Hazırladığınız maskeyi vücudunuzdaki sorunlu bölgelere masaj yaparak uygulayın ve naylonla üzerini sarın. Maske cildinizde 1 saat kadar bekledikten sonra ılık bir duş alın ve son olarak cildinizi nemlendirin.

Türk Kahvesi ile Peeling

Son yıllarda selülit ile savaşırken en sık başvurulan yöntem Türk kahvesinin telvesi oluyor. Ölü deriyi arındırıcı ve kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi ile selülit problemini azaltan bu maskeyi uygulamak oldukça kolay. Türk kahvesinin telvesi ile ılık bir duş sonrasında sorunlu bölgelere masaj uygulayın. 15 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi arındırın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kahvenin doğal olmasıdır. Bu maskeyi haftada en fazla 2 kez uygulayabilirsiniz.

Güzel ve kusursuz görünmek her bayanın hayalidir. Ancak zaman içerisinde vücutta oluşan problemlerle yüzleşmek gerekir. Bu problemleri en aza indirmek için doğal bakım yollarına başvurulabilir. Selülit için öneriler sunduğumuz yazımız sayesinde selülitler başlamadan önlem alabilir, sorunları çözmek için erken davranabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Siyah Noktalar İçin Doğal Çözümler başlıklı makalemizde siyah noktalar için çözüm, siyah noktalar için öneriler ve siyah noktalara kil maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.