Seks hakkında konuşmaktan kaçınmayın

Çiftler kendi arasında ara sıra cinsellik hakkında konuşmaktan çekindiği anları yaşayabiliyor. Var olan sorunları çözümlemek yerine ertelemekten yana tercih kullanıyor. Seks hakkında nasıl konuşmalar yapılması gerekir sorusunun yanıtı ise yazımızın devamında.

Bazı insanlar seks hakkında çok rahat şekilde konuşma gerçekleştirebilirken, bazıları da tam aksine hevesli olarak görünmüyor. Seks hakkında isteklerimizi aktarırken genel anlamda bakılacak olur ise birçok kişinin isteksiz ve beceriksiz olduğu söylenebilir. Çünkü geçmişten günümüze evlerimizde hiç bir zaman seks rahat bir şekilde konuşulmamıştır. Hatta gizlilik içinde yapılması gereken bir davranış biçimi olarak gösterilen evler içinde yaşam sürdük. Bundan dolayı cinsellik hakkında konuşma yapmama durumu herkes açısından doğal karşılanmalıdır. Fakat bu durum belirli bir seviyeden sonra yatak odasına olumsuz etkisi yansıyabilir. Partnerimizden seks hayatı hakkında konuşma yapmak istemesini ise bazı durumlarda kendimize karşı eleştiri olarak değerlendirebiliriz. Zaman içerisinde yatak odasında iyi ya da kötü hiç bir şey konuşulmadığı vakit, sorunların çoğalacağı ve sıkıcı bir seks hayatının ortaya çıkacağı olaylar yaşanması kaçınılmaz hale gelir. Aslında ilişkimiz ile ilgili her sorun kurulacak iletişimden geçmektedir.

Anlatmak istediğinizin kararını verin

İlk sırada seks hayatınızla ilgili olarak konuşmak istediğiniz 3 konuyu belirlemelisiniz. Ardından sağlıklı şekilde bu başlıkları sırasıyla yürütmeye başlayın. Endişeli şekilde konularınızı aktarmış olsanız dahi partnerinizin fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Konularınızda ilk sırayı duygusal olanlardan başlatın. Çünkü o zaman partnerinizin ruhuna hitap edecek şekilde yaklaşım sergilemeye başlarsınız. En sona sert sorunuzu bırakarak, rahat şekilde açılmayı gerçekleştirmiş olursunuz.

 

Zamanı doğru seçmelisiniz

Zor konular üzerinde konuşma gerektirdiği zaman genelde hep kaçacak yerler aramışızdır. Hiçbir zaman bahanelerimiz bitmez. Tam konuşuyordum telefon geldi, ben konuşmak istiyordum ancak çok yoğundum gibi bahaneler ile geçiştirmeyin. Bunları yapmak yerine partnerinize öncesinde konuşmak istediğinizi belirterek, size zaman ayırmasını sağlayın. Kırıcı olmamak koşuluyla, partnerinizin moralini bozmadan yatağa gitmeden önce seks alıştıracak konular üzerinde durun. Eğer ki uygun zaman bulma konusunda bir endişeniz var ise, bu durumda yazışarak da kendinizi ifade edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Prezervatif nasıl takılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.