Sağlıklı Spor Yaşamı İçin Bilinmesi Gerekenler

Spor yapmayı seviyorsanız sağlıklı bir şekilde spor yapmanız gerekmektedir. Egzersiz yaparken yapılan yanlışlardan uzak durarak ve sağlıklı egzersiz önerileri uygulayarak spor yaşamınızı sağlıklı hale getirebilirsiniz.

1. Haftada En Az Bir Gün Dinlenin

Her gün spor yapmak sandığınızın aksine vücudunuzu yorarak kaslarınızın zarar görmesine yol açabilir. Bu nedenle haftada en az 1 gün spor yapmayın. Bugün yoga, esneme hareketleri gibi kaslarınızı dinlendirecek ve açacak egzersizlere yönelin.

2. Kilonuzu Göz Önünde Bulundurarak Egzersiz Seçin

Aşırı kiloluysanız eklemlerinize aşırı yük binmesine neden olan egzersiz programlarını uygulamayın. Bu programlar özellikle bel ve diz eklemlerinde sıkıntılar yaratabilir. BU ağır egzersizler yerine yürüyüş, hafif tempolu koşu gibi eklemlerinizi ve belinizi destekleyecek egzersiz programlarını uygulayın.

3. Her Egzersizden Önce Isının

Kaslarınızın egzersiz için hazır hale gelmesi ve egzersiz sırasında yaşayacağınız sakatlıklardan korunmak için muhakkak her egzersizden önce ısınma hareketleri yapın. Isınma egzersizlerini, yapacağınız egzersize göre yapın. Örneğin koşacaksanız özelikle bacak ve ayaklarınızdaki kasları açacak ısınma egzersizlerini uygulayın.

4. Spordan Önce Midenizin Boş Olduğundan Emin Olun

Dolu bir mide spor yaparken bulantı ve ağrılara neden olabilir. Spor sırasında sıkıntı yaşamanıza yol açabilir. Yemekten en az 2 saat sonra spor yapın. Çok aç değilseniz ve kan şekeriniz çok düşmediyse yemekten önce de spor yapabilirsiniz.

5. Protein Tüketimine Özen Gösterin

Protein kaslarınızın yapıtaşıdır. Spor yapıyorsanız kilonuz ile orantılı olacak şekilde protein tüketmeye özen gösterin. Bunun için kilonuzu, her bir kilo için tüketmeniz gereken protein miktarı olan 0,8 gr ile çarpın. Ortaya çıkan proteini gün içerisinde tüketmeye çalışın.

6. Günlük Su İhtiyacınızı Hesaplayın

Su içmek spor yapsın ya da yapmasın herkesin dikkat etmesi gereken bir konu. Ama spor yapıyorsanız egzersiz ile attığınız suyu almanız gerekmektedir. Bunun için günde en az 2,5 – 3 litre su tüketmeye özen gösterin. Su içmede sıkıntı yaşıyorsanız suyunuzu meyveler ile tatlandırabilir ve içimi daha kolay hale getirebilirsiniz.

7. Spordan Sonra Çok Sıcak Duş Almayın

Kaslarınızın dinlenmesi ve toparlanması için çok sıcak su ile duş almayın. Ilık su ile duş almaya başlayın, duştan çıkmadan önce suyu iyice soğutun. Ilık – soğuk su ile duş almak kaslarınızın gevşemeyerek toparlanmasında size yardımcı olacaktır. Aynı şekilde spor hakkında bilinmesi gerekenler arasında birden soğuk su ile duş almamak yer almaktadır. Birden soğuk su ile duş almak spor sırasında ısınmış kaslarınızın birden şoka uğramasına neden olabilir. Bu neden ile her zaman duşa ılık su ile başlayın.

8. Spor Programınızı Planlayın

Sağlıklı bir spor yaşamı için her zaman egzersiz programınızı planlayın. Sağlıklı kaslar her zaman farklı egzersizlere ihtiyaç duyarlar. Haftanın 2 günü ağırlık, 2 günü koşu, 2 günü yoga – pilates olacak şekilde haftalık egzersiz programınızı oluşturabilirsiniz.

9. Günde En Az 7 Saat Uyuyun

Düzenli egzersiz yapmak istiyorsanız gün içerisinde en az 7 saat uyuduğunuzdan emin olun. Kaslar uyku ile dinlenirler. Az uyumanız kaslarınızın yorulmasına ve zarar görmesine yol açabilir.

10. Yavaş Başlayın

Eğer ilk defa egzersiz yapacaksanız mutlaka yavaş başlayın. Daha sonra egzersizin sıklığını ve süresini arttırın. Birden çok ağır bir egzersiz programı uygulamak kaslarınızın hamlamasına ve günlerce çok ağır kas ağrısı çekmenize neden olabilir ve sizi spordan soğutabilir. Spor alışkanlığı edinmek istiyorsanız önce yavaş, sonra orta en son hızlı adımlar atarak egzersiz programınızı oluşturun ve spor alışkanlığı edinin.