Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler

Son yıllarda artan obezite sorunu ve sağlıksız beslenme kaynaklı hastalıklar ile birçoğumuz sağlıklı beslenme konusunda bilgiye ihtiyaç duymaktayız. Özellikle de hormonlu besinlerin giderek arttığı günümüzde ‘’Acaba ne yesek sağlıklı’’ diye düşünmeden edemiyoruz. Sizlere sağlıklı beslenme için öneriler sunarak nasıl daha sağlıklı bir yaşama kavuşabileceğinizden bahsedeceğiz.

Uzun yıllar sağlıklı bir yaşama sahip olmak istiyorsanız beslenme ile birlikte spor ve egzersiz de yapmanız gerekmektedir. Sağlıklı beslenme konusu kadar önemli bir diğer konu da dengeli beslenmedir. Ne kadar düzensiz bir beslenme alışkanlığınız varsa, sağlığınız da o kadar tehlike altındadır. Düzenli beslenmeyi ve egzersizi alışkanlık haline getirmediğiniz sürece kilo problemi ya da hastalıklara davetiye çıkarmış olursunuz.

Sağlıklı Beslenme İçin 5 Öneri

Öğünleri Atlamayın

Günde en az 3 öğün ve düzenli bir şekilde beslenin. Öğün atlamaktan kaçınmanız gerekmektedir. Özellikle de sabah kahvaltısı asla ihmal etmemeniz gereken bir alışkanlıktır. Çalışan bayanların kahvaltı sorunu yaşadığı ve bunun da sağlık açısından riskli olduğunu görmekteyiz. İş yerinize götürebileceğiniz ufak bir tabak hazırlayarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Sebze ve Meyve Tüketin

Sağlıklı beslenmeden bahsediyorsak bol sebze ve meyve tüketimini üst sıraya koymamız gerekir. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almak için her sebze ve meyveden yeterli miktarda tüketilmelidir. Sebze ve meyve tüketimi kalp sağlığı açısından olduğu gibi kilo kontrolü açısından da önemli bir konudur. Sağlıklı beslenme önerileri arasında sebze ve meyve tüketimine mutlaka özen gösterilmelidir.

Tuz, Şeker ve Ekmeği Azaltın

Beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemek ve uzun yıllar sağlıklı bir bedene sahip olmak istiyorsanız 3 beyazı en aza indirmeli, mümkünse hayatınızdan çıkarmalısınız. Tuz, şeker ve beyaz ekmek sağlığınızın en büyük düşmanıdır. Hayatınızdan çıkaramıyorsanız dahi kullanımını minimuma indirmeniz gerekmektedir.

Bol Su İçin

Vücuttaki zararlı toksinleri atmak ve metabolizmanın sağlıklı çalışmasına fayda katmak için bol su tüketmeye özen gösterin. Günlük olarak en az 1,5 litre su tüketimini alışkanlık haline getirin. Su tüketimi aynı zamanda kilo kontrolü açısından da önem taşımaktadır.

Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Ne kadar sağlıklı beslenirseniz beslenin bu iki zararlı alışkanlığa sahipseniz hayatınızın bir döneminde hastalıklar sizi bekliyor demektir. Sağlıklı beslenmek için öneriler arasında zararlı alışkanlıklardan uzak durulmasına da dikkat çekmek gerekiyor. Alkol ve sigaranın vücudunuza vereceği zararı uzun yıllar silmeniz mümkün değildir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Ek Gıda Dönemi Ne Zaman Başlamalı başlıklı makalemizde bebeklerde beslenme ve bebeklerde ek gıda hakkında bilgiler verilmektedir.