Saç Bakımı Hakkında Yanlış Bilinenler

Bayanların hayatında önemli bir yere sahip olan saç bakımı son dönemlerde kozmetik markaların da yoğunlaştığı konulardan biridir. Ünlü markalar bayanların saç bakımına gösterdiği özeni gözden kaçırmayarak sayısız ürün üretiyor. Çoğu kadın pahalı kozmetik markalarının bu ürünleri yerine evde kendi saç bakımını uygulamayı tercih ediyor. Şu bir gerçek ki doğal yöntemlerle evde uygulanan saç bakımı çoğu kozmetik üründen daha faydalıdır. Ancak saç bakımı hakkında yanlış bilinenler konusunda bilgi sahibi olmakta fayda var.

Sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak isteyenlerin bu konuda kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle yanlış yöntemler uyguladığı görülmekte. Hatta sırf bu yanlış bilgiler nedeniyle sağlıklı saçlarını dahi kaybedenler mevcut. Saç bakımında bilinçsizce uygulamalar yapmak saçların uzamasını yavaşlatmakta ve aşırı dökülmelere yol açabilmektedir. Doğal yağlar ile saç bakımının faydalı olduğunu duyan bayanların bu kürleri saatlerce saçında bekletmesi bu durumun en basit örneklerinden biridir.

Saç Bakımı Konusunda Yapılan Yanlışlar

Güzel görünmek isteyen bayanlar için en değerli ve en kolay şeylerden birisi sağlıklı saçlardır. Sağlıklı ve bakımlı saçların bir kadının en değerli hazinesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Saç bakımı konusunda yapılan yanlışlar hakkında bilgi sahibi olarak siz de en değerli hazinenize gözünüz gibi bakabilirsiniz.

  • Saçları yıkarken aşırı sıcak su kullanarak daha iyi temizlendiğini düşünmek sık yapılan hatalardan biridir. Aşırı sıcak su kullanmak saç derisinde zarara neden olabileceğinden mümkün olduğunca ılık su kullanmakta fayda vardır. Ayrıca saçlarınızı son aşamada soğuk su ile durulayarak kan dolaşımını hızlandırmanız da daha canlı saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.
  • Sık saç kestirmenin saçları uzattığı konusunda yaygınlık kazanmış bir bilgi bulunmaktadır. Saçlarınızı sürekli kestirerek uzamasını beklemeniz ne kadar mantıklı olabilir? Saç kestirmek saçı daha canlı ve sağlıklı bir görünüme ulaştırabilir, ancak daha hızlı uzamasını sağlamaz.
  • Saçları yıkarken aşırı şampuan kullanarak iyi temizlenmesini amaçlamak da yanlıştır. Şampuanların içeriğinde kimyasal barındırdığını unutmamak gerekiyor. Haliyle ne kadar fazla ürün kullanırsanız saçlarınızı o kadar fazla kimyasalla temasa geçirmiş olursunuz. Ayrıca şampuanı az da kullansanız, çok da kullansanız saçlarınız ilk yıkamada pisliklerden arınmış olacaktır.
  • Saç bakımıyla ilgili yanlış bilinenler arasında saçları dipten uca doğru taramak da birçok kişinin yaptığı bir hatadır. Bu şekilde saçlarınızın kırılmasına yol açmış olursunuz. Saçlarınızın önce uçlarını açarak sonrasında dipten uca doğru taramanız daha kolay açılmasını sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Saç Kepeklenmesini Önlemenin Yolları başlıklı makalemizde saç kepeklenmesini önlemenin yolları, Saç kepeklenmesinin tedavisi ve saçtaki kepekten kurtulmak için doğal çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.