Ruj Nasıl Sürülür?

Makyaj yapmanın en zorlu ve en önemli adımı ruj sürmektir. Her ne kadar zor olsa da bir makyajın tamamlayıcısı olarak bu işlemi başarıyla gerçekleştirmek gerekir. Özellikle de söz konusu koyu rujlarsa bir adım daha dikkatli davranmak şart. Ruj nasıl sürülür diyenler için birkaç öneri ve teknik sunacağımız yazımızı okumadan önce dudaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın. Çünkü süreceğiniz rujun dudaklarınızda pürüzsüz bir görünüm yaratması için nemlendirmek önemlidir. Aksi halde kuru ya da çatlamış dudaklarda yapılan işlemler başarısız olacaktır. Günlük yaşamda ya da özel gecelerde makyajınızı sürekli tazelemekten hoşlanmıyorsanız özellikle ruj sürme ile ilgili önerileri dikkate almalısınız. Aksi halde özel bir yemeğin ardından dudağınızdaki rujun ortaları ya da kenarlarının silinmesi ile oluşacak kötü görüntünün esiri olabilirsiniz.

Ruj sürerken dikkat edilmesi gereken kurallar şunlardır;

  • Öncelikle ruj sürmek için doğru baz yaratmalısınız. Dudaklarınızı nemlendirme işleminin ardından cildinize uyguladığınız fondötenden az miktarda dudaklarınıza da sürebilirsiniz. Bilhassa açık renk rujlarda daha iyi bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.
  • Elbette ki ruj sürerken yapılacak ilk iş rujun aynı rengi ya da bir ton açık kalem ile dudak çevrenizi şekillendirin.
  • Oluşturduğunuz dış konturun içini rujunuzla doldurmanın vakti. Bu işlem için küçük ve sert bir dudak fırçası kullanmanızda fayda var. Rujunuzu çizdiğiniz çerçevenin dışına dağıtmadan hafifçe sürün.
  • Son olarak ince bir kağıt mendile dudağınızı hafifçe bastırarak rujun fazlalığını alın. Bu işlem sayesinde rujun dişlerinize bulaşmasını da önlemiş olacaksınız.

Kırmızı Ruj Nasıl Sürülür?

Dudakları ön plana çıkarmak için en iyi yol kırmızı ruj sürmektir. Ancak burada ten rengine uygun ruj seçimi önemlidir. Yüzünüze ve teninize uygun ruju seçerek işleme hazırlanabilirsiniz. Yukarıdaki işlemlerin aynısını kırmızı ruj sürerken de uygulamanız gerekmektedir. Ekstradan dudaklarınıza yumuşak bir fondöten fırçası ile talk pudrası uygulayabilirsiniz. Bu işlem rujunuzun daha uzun bir süre dudaklarınızda kalması için etkilidir. Kırmızı ruj nasıl sürülür diyenler en dikkat edilmesi gereken nokta ağır göz makyajından kaçınmaktır. İddialı bir ruj ile ağır bir göz makyajı teninizin güzelliğini kapatacaktır. Ayrıca kırmızı ruj ağır bir göz makyajını kaldırmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Mükemmel Görünmek İçin Makyaj Hileleri başlıklı makalemizde Makyaj ve makyaj hileleri hakkında bilgiler verilmektedir.