Romandan Uyarlanmış En Müthiş 10 Kaliteli Film

Son yılların en popüler filmlerini ele alacak olsak içlerinde en başarılı olanlar kesinlikle romanlardan uyarlanan filmler olacaktır. Özellikle korku ve gerilim türündeki filmlerin başarılı bir şekilde uyarlanması izleyiciye ciddi anlamda etki etmektedir. Bizde bu yazımızda hem eski hem de yeni olan romandan uyarlanmış filmleri ele alacağız.

Fight Clup – Dövüş Kulübü

Film Chuck Palahniuk’ın yazdığı Fight Clup romanından uarlanmıştır. Başrolde bulunan Brad Pitt ve Edward Norton’un müthiş performansı ile gelmiş geçmiş en iyi filmlerin başında gelmektedir.

The Sheltering Sky – Çölde Çay

Yazarı Paul Bowles olan The Sheltering Sky romanında uyarlanmış olan filmi usta yönetmen Bernardo Bertolucci yönetmiştir. Oldukça eski olan filmde bir yazarın kendi manevi yolculuğu ele alınmaktadır.

Great Expectations – Büyük Umutlar

Charles Dickens’ın yazdığı aynı isimdeki romandan beyaz perdeye aktarılan filmde sürekli kavga edip birbirlerinden uzaklaşsalar da yine de birbirinden kopamayan bir çiftin romantik hikayesi anlatılmaktadır. Filmin yönetmen koltuğunda ise Alfonso Cuaron yer almıştır.

Charlie and the Chocolate Factory – Charlie ve Çikolata Fabrikası

Film Roald Dahl’ın yazmış olduğu ve filmle aynı adı taşıyan romandan uyarlanmış olup oldukça fantastik bir filmdir. Başrolde Johnny Depp’in yer aldığı film oldukça başarılı olarak gösterilmektedir.

Anna Karenina

Tüm dünya tarafından tanınan ve kitapları dünya klasikleri arasında sayılan Leo Tolstoy’un meşhur kitabından uyarlanan filmde Anna ailesi, sevgisi ve tabulara arsında gitgeller yaşayan geç bir kızdır.

American Psycho – Amerikan Sapığı

Yine bir Amerikalı olan Bret Easton Ellis’in yazmış olduğu American Psycho kitabından uyarlanan film yetişkinlerin bile izleyince rahatsız olacağı ancak yine de izlemekten kendini alıkoyamayacağı sahnelerle oldukça başarılı bir filmdir.

The Shining – Cinnet

Yine bir başka meşhur yazar olan Stephen King tarafından yazılan kitaptan uyarlanan film oldukça başarılı bir şekilde beyaz perdeye yansıtılmıştır. Filmin yönetmen koltuğunda oturan Stanley Kubrick başarılı bir şekilde imzasını atmıştır. Film korku türündedir ve bir ailenin otelde yaşadığı korkunç anları ele almaktadır.

Hababam Sınıfı

Rıfat Ilgaz’ın aynı ismindeki romanından olan film ülkenin gelmiş geçmiş en çok izlenen ve en çok beğenilen filmlerinden biri olmuştur.

 The Godfather – Baba

İMDB’ye göre gelmiş geçmiş en iyi film olan Baba Mario Puzo’un filmle aynı isimdeki kitabından başarılı bir şekilde uyarlanmıştır. Film bir mafya ailesinin hayatı anlatılmaktadır.

One Flew Over The Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu

Film Ken Kesey beğenilen kitabı Guguk Kuşu’undan beyaz perdeye uyarlanmış ve oldukça beğenilmiştir. Filmde bir suçlu deli rolü yaparak akıl hastanesine yatırılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Evde Ağda Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Ayrıntı başlıklı makalemizde Ağda Nasıl yapılır, Ağda yaparken nelere dikkat edilmelidir ve Evde Ağda hakkında bilgiler verilmektedir.