Rahimde perde nedir, nasıl belli olur?

Rahimde anormal şekilde meydana gelen durumlardan bir tanesi de, rahimde perde oluşmasına neden olarak düşük yapılmasına uzanacak kadar ciddi tehlikeler ile karşılaştırabiliyor. Rahimde perde nedir? Rahimde perde neden oluşur? Gibi soruların yanıtlarını bu yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Rahimde perde oluşması durumunda kadınlarda düşük ve erken doğuma yol açmakta tehlikeli bir sağlık problemidir. Rahimde meydana gelen perde oluşumu genel olarak pelvik muayeneler esnasında tesadüfen görülmektedir.

Rahimde perde nedir?

Rahimde en yaygın şekilde bozuk olan bölge septum uteri verilen bölgedir. Rahimin içinde aşağı ve yukarı olacak şekilde ikiye bölerek rahim içini daraltan kas ve ağ hücrelerine göre bağlı şekilde oluşan bir dokuya verilen addır.

Rahimde perde neden oluşur?

Rahimin oluşması esnasında rahim ağzı ve rahim müller kanalı adı verilen iki farklı kanal şeklini alarak meydana gelir. Daha sonraki süreçte söz konusu olan iki kanal birleşme yaparak kaynaşmaya başlar. Zaman içerisinde aşağıdan yukarıya doğru olacak şekilde gittikçe incelecektir. Septum uteri de söz konusu olan kaynaşma durumu tam anlamıyla gerçekleşmemektedir.

Rahimde perde oluşumu nasıl tedavi edilir?

Histeroskopik adı verilen yöntem ile cerrahi anlamda bir kesi olmaksızın tedavi yapılabilmektedir. Uygulanan yöntem sırasında rahim içine bırakılan ışıklı bir alet ile septumun kesilmesi sağlanır. Minimal invaziv olduğu için aynı gün içerisinde tedavi sonrasında eve dönülebilmektedir. Gerçekleşen cerrahi müdahale sonrasında ise sağlıklı bir gebelik yaşanması için şans yüzde 60 ile 80 arasında artmaya başlar. Daha önceden herhangi bir şekilde gebe kalmamış kişilerde gebe kalabilme olasılığı yüzde 30 düzeylerinde olacaktır.

Rahimdeki perde kısırlığa neden olur mu?

Perdeli bölme olmasından dolayı yeterli derecede damar içermemektedir. Hal böyle olunca bebeğin rahim içine yerleşmesi adına bir alan açılması güçtür. Aynı zamanda bebeğin rahime tutunması da zorlaşacağından hamile kalınması da zorlaşacaktır. Bebek bu perdeli bölgeye tutunmayı başarmış olsa bile, zaman içerisinde yeterli düzeyde beslenemeyeceği için, düşük ile sonuçlanan bir gebelik dönemi geçirilmiş olur. Rahim içerisi oluşan perdeden dolayı daralma meydana geleceği için ise erken doğum riski artmış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kadın Sağlığı Hakkında Ciddi Sorunlar Olabilecek 10 Yanlış Bilgi başlıklı makalemizde kadın sağlığı ile ilgili yanlış bilgiler, kadın sağlığı konusunda yanlış bilinenler ve Kadın sağlığının önemi hakkında bilgiler verilmektedir.