Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir evin en temel ihtiyacı ve tamamlayıcısı perdedir. Yaşam alanları için olmazsa olmazlardan olan perdeler hem evin mahremiyetini gizlemede, hem de aksesuar olarak dekorasyon amacıyla kullanımı ile önem taşır. Kimi zaman bunaltıcı sıcaklardan koruyan perdeler, kimi zamansa evi estetik açıdan farklı bir görünüme ulaştırır. Bir evin perdesi mobilyalara ve dekorasyona uyumlu değilse, o eve ne kadar lüks eşya alınırsa alınsın istenen görünüme ulaşılamaz. Bu nedenle sizlere perde seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda birkaç öneri sunacağız.

Yeni evlenenler ya da herhangi bir nedenden dolayı evini yenileyenler için dekorasyon aşamasında en önemli konu bir evin gelinliği olan perdeleridir. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki perde dekorasyonda en son karar verilmesi gereken ihtiyaçtır. Öncelikle odanın rengine, mobilyaların tarz ve rengine, dekorasyon stiline karar verilmeli, son aşamada ise o dekorasyonu tamamlayacak en önemli adım olan perde seçilmelidir.

Perde Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Perde seçiminde en sık karşılaşılan klasik sorunlardan birisi mobilyalar ile aynı renkte perde tercih edilmesidir. Bu klasik alışkanlık her nedense günümüzde de birçok kişide devam etmektedir. Oysa ki modern bir dekorasyon isteniyorsa mobilya ve perde renklerini zıt seçerek farklılık yaratmak daha mantıklıdır. Peki perde seçiminde nelere dikkat edilmeli? İşte sizlere bu sorunun cevapları;

  • Perde seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk noktalardan birisi dekorasyon tarzıdır. Country dekorasyon tarzı tercih ettiyseniz uzun perde seçebilirsiniz, ancak minimalist dekorasyon tarzı için uzun perdeler pek de şık durmayacaktır. Perde seçimi için mutlaka pencerenizin boy ve ölçüsünü alın.
  • Perde seçerken tercih edeceğiniz ürünün kalitesini ve işlevlerini iyi incelemelisiniz. Uzun ömürlü olması, rahat bir uyku sağlaması ya da içeriye güneş ışığının girmesini engellemesi gibi detayları göz önünde bulundurmalısınız.
  • Renk seçiminde kesinlikle duvar ve mobilya rengi ile aynı tonlardan uzak durmalısınız. Perdenizin rengi duvar ve mobilyalar ile zıtlık yaratmalıdır. Eğer zıt renkler içeren bir dekorasyon istemiyorsanız perdenizi mobilyalarınızın renginden birkaç ton açık ya da koyu tercih edebilirsiniz.
  • Dekorasyonda düz renkler tercih ettiyseniz perdelerinizi desenli seçebilirsiniz. Eğer desenli mobilyalarınız varsa perdenizi düz seçerek uyum sağlayabilirsiniz.

Perde seçerken dikkat edilecekler konusunda fikir sahibi olduğunuza göre seçim tamamen evinizin dekorasyon tarzınıza ve sizin zevklerinize kalıyor. Perdenin boyu, modeli, rengi ve deseni gibi detaylar şık bir dekorasyon için ihmal edilmemesi gereken noktalardır.

Bir önceki yazımız olan Frida Kahlo İlham Verici Ev Tasarımları başlıklı makalemizde Frida Kahlo ev dekorasyon, Frida Kahlo tarzı ev dekorasyonu ve Frida Kahlo tasarımları hakkında bilgiler verilmektedir.