Patates Diyeti Nedir?

Yaz aylarının da gelmesiyle kadınları en çok da fazla kilo sorunu bunaltıyor. Fazla kilolarından arınmak isteyen kadınlar, birçok diyet programını araştırmaya başladı. Patates diyeti ise üç günde tam 5 kilo vermenize imkan tanıyor. Üç günde 5 kilo verdiren patates diyeti ile yazın bikini giyebileceksiniz. Kızartması, haşlaması ve salatası ile sofralarımızda yerini alan patates ile hızlı kilo verebilirsiniz. Zorlanmadan, aç kalmadan ve hızlı kilo vermek isteyenlerin bir numaralı tercihi son dönemde patates diyeti oluyor. Bu yazımızda patates diyeti nasıl yapılır? Patates diyeti programı nedir? Bu soruların cevabını vereceğiz.

Patates, gıda olarak ülkemizde çokça tüketilen lif kaynağı bir besindir. Şok diyet kategorisinde yer alan patates diyetimizde sadece patatesten yapılmış yemek ve besinlerle üç günde 5 kilo verebileceksiniz. Ancak unutmadan şunu da belirtmekte fayda var ki, patates diyetine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Glisemik endeksi yüksek bir besin olan patates ve patates diyeti ile 1 günde ihtiyacınız olan kaloriden çok daha azını alacağınız için sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bu nedenle diyete başlamadan önce uzman bir doktordan görüş almalısınız.

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Hızlı kilo vermek isteyenlerin uyguladığı bir şok diyet olan patates diyeti evvela hayatımızın birçok yerinde karşımıza çıkan patatesin merkeze alındığı bir diyet türü. Patates diyeti sadece 3 gün uygulanmalı ve bu diyet sık sık tekrar edilmemelidir! Ayrıca yukarıda da belirtildiği gibi muhakkak uzman bir doktordan patates diyetine başlamadan önce danışılması gerekmektedir.

Patates diyetinin ilk gününün kahvaltı öğününde 1 adet haşlanmış patates ile 4 yemek kaşığı yoğurt; öğlen 1 adet haşlanmış patates ile 4 yemek kaşığı yoğurt, akşam ise sadece 8 yemek kaşığı yoğurt tüketilmelidir. İlk günü bu şekilde atlattıkan sonra ikinci gün kahvaltıda sadece 4 yemek kaşığı yoğurt, öğle 1 adet haşlanmış patates ve 3 yemek kaşığı yoğurt, akşam da 1 adet haşlanmış patates ile 8 yemek kaşığı yoğurt tüketilmelidir.

Bir şok diyet olan patates diyetinin 2. Gününü de başarıyla tamamladıktan sonra 3. Günde kahvaltıda sadece 1 adet haşlanmış patates, öğlen 1 adet haşlanmış patatesle birlikte 3 yemek kaşığı yoğurt ve akşam da 4 yemek kaşığı yoğurt tüketerek diyetimizi sonlandırıyoruz.

Patates Diyeti Sağlığa Zararlı Mıdır?

Şok diyet olan patates diyeti bir doktora danışılmadan yapılırsa, 3 günden fazla diyete devam edilirse sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle patates diyetine başlamadan önce muhakkak doktora danışılmalı, diyet de mutlaka 3 gün sürdürülmelidir. Patates diyeti tamamlandıktan sonra da yeme-içme alışkanlıklarına dikkat edilmeli ve abur cubur yemekten kaçınılmalıdır. Aksi takdirde patates diyeti yarardan çok zarar getirecektir. Tam anlamıyla uyguladığınız patates diyetinin ardından beslenmenize dikkat etmezseniz verdiğinizden çok daha fazla kiloyu geri alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Lahana Çorbası Diyeti Nedir? başlıklı makalemizde Lahana Çorbası Diyeti faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.