Özgüven Düşüklüğünü Aşmak İçin 8 Muhteşem Tavsiye

Kendimizi nasıl gördüğümüz ve kendimiz hakkında ne düşündüğümüz özgüvenin temelini oluşturmaktadır. Bu bizim yaşam kalitelimizi belirleyen önemli faktörlerden biridir eksik olması duyumunda ciddi problemler ile karşılaşabiliriz. Mutsuz bir yaşam, başarısız bir iş hayatı ve depresyon dolu günler geçirmemize neden olabilir. Bu noktada profesyonel kişilerden yardım almak oldukça önemli bir hal almaktadır.

  • Kendinize Sorun

Özgüven eksikliği genel olarak zorluk ile karşılaşıldığında veya hayatınızda yeni bir şey olduğunda ortaya çıkmaktadır. Bu durum ile karşılaşıldığında endişelerinizi bir kağıda not almalı veya zihninizde bir yere yazmalısınız. Bu şekilde sorunlar ile daha net bir şekilde görmüş olursunuz buna karşı çözümleri de bulabilirsiniz. Bu kaygılar çok büyük olabilir ve kötü bir ruh haliyle çözümü imkansızlaşabilir ancak daha sakin bir ruh haliyle çözüme kavuşturabilirsiniz.

  • Mükemmellik Kişiseldir

Sürekli kaybettiğinizi ve yenildiğinizi düşünerek olumsuzluklara boğulabilirsiniz. Bunu yapmak yerine kaygılardan uzaklaşmaya çalışın. Kendinize uzaktan bakın ve gözlemleyin. Nasıl bir babasınız? Annelik görevlerini yerine getirebiliyor musunuz? Yetenekli olduğunuz konu ney? Ne kadar başarılısınız? Bu soruları objektif olarak yanıtlayın. Örneğin iş hayatındaki bir yanlışlık sizin başarısız olduğunuzu göstermez.

  • Karşılaştırma

Karşılaştırmak sizi genel olarak üzecektir. Bu karşılaşmayı kendinize uygun biri ile yapmalısınız.  Sizinle aynı şartlarda hayatını devam ettiren insanlarla yapmadığınız karşılaştırmalar sizleri psikolojik anlamda zorlayacaktır.

  • Beden Dili ve Duruş

İnsanlar ile kurulan iletişimin neredeyse %60’ı beden dili ile gerçekleşmektedir. Beden dilinizi iyi kullanarak iletişiminizi güçlü kılabilirsiniz. Duruşunuz ve beden diliniz çevrenize içinde bulunduğunuz ruh halini yansıtacaktır. Sinirli, mutlu, üzgün, düşünceli, öz güveni yüksek, heyecanlı, başarısız olduğunuzu karşıdaki kişiye istemsizce belli edersiniz. Özgüvenli ve güçlü görünebilmek için dik durmalı, omuzlar geride başınız ise önde olmalıdır.

  • Aktiviteler Yapın

Genel olarak özgüvenin düşmesindeki en büyük etken monoton yaşam tarzıdır. Bunu aşabilmek adına kendinize yeni bir alan veya hobi belirlemelisiniz. İş çıkışından sonra uzunca yürümek, sinemaya gitmek, balık tutmak, koleksiyon biriktirmek olabilir. Yeter ki rutini bozun.

  • Bana Ne İyi Gelir?

Diyelim ki bir zorluk ile karşılaştınız veya endişeli bir hale büründünüz bu durumda ne yaptığınızda iyi olacaksınız bunu iyi bilmek lazım. Sevgiliniz ile konuşmak, aileniz ile vakit geçirmek, arkadaşlar ile konuşmak, uzun uzun yürümek veya uyumak olabilir. Bunu iyi bir şekilde öğrenmelisiniz. Bu şekilde karşılaştığınız zorluklara karşı daha dirayetli olabilirsiniz.

  • Kişisel Bakım

Dış görünüşünüzden memnun değilseniz veya enerjiniz düşük ise özgüvenli olmanız oldukça zor olacaktır. Eğer değiştirmek istediğiniz özellikleriniz varsa düzenli bir şekilde değişikliklere başlayın. Her zaman temiz olmaya ve güzel kokmaya dikkat ediniz. Giydiğiniz kıyafet ve saç tarzınız oldukça önemlidir. Kendinizi rahat ve iyi hissettiğiniz tarzı bulun.

  • Egzersizler

Çoğu kişi için yorucu ve sıkıcı olan egzersiz yapmak ve bunu alışkanlık haline getirmek zordur. Eğer bunu alışkanlık haline getirirseniz bunun faydasını göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Dişler Hakkında Daha Neler Duyacağız Diyeceğiniz 10 Tuhaf Bilgi başlıklı makalemizde diş düşmesi, diş hakkında bilgiler ve diş hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.