Menopoz Cinselliğin Sonu Değil

Menopoz yaşlanma ile eşit görülmesinden dolayı, bu dönem içinde girilmesinden sonra cinsel hayatında bittiği düşünülmektedir. Fakat uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, menopoz sonrasında kadınlık ve cinsellik son bulmadığı belirtiliyor.

Menopozla beraber cinselliğe karşı ilgi azalır mı?

Menopoz dönemi içine girmiş bir kadının cinselliğe karşı olan ilgi eskisine nazaran tabi ki azalmaktadır. Fakat bu durum beden açısından değil, kesinlikle psikolojik durumlarla alakası olan bir durumdur. Birçok kadının bilmiş olduğu gibi, menopoz dönemine girilmesiyle birlikte kadınlığın bitmiş olduğu ve artık cinsel çekiciliğin kalmadığının kanısına varmaya başlanır. Cinselliğe karşı ilgisizlik ise bu noktadan itibaren başlamaktadır. Fakat bilimsel araştırmalar sonucunda tıpkı erkeklerde olduğu gibi kadınların da ileri yaşlara kadar aktif bir şekilde cinsel yaşamlarına devam edebilecekleri görülmektedir.

Orgazm kapasitesi menopozla birlikte azalmaz

Menopoz döneminden sonra cinsel organlarda değişimler meydana gelebilir. Menopoz ile beraber azalmakta olan östrojen olmadığı gibi testosteron hormonudur. Kadınlarda testosteron az bulunmasından ötürü de, libidonun doğrudan etkilenmesine neden olur. Testosteron sadece vajinal kan akıntısı ve ıslaklığı sağlamak için geçerlidir. Döneme girildiği andan itibaren vajinada kuruma ve incelme meydana geliyor. Bu durumdan dolayı duyarlılık azalarak, ağrılı birleşmelerin yaşanıyor. Gerçekleşecek cinsel ilişkininde ağrılı şekilde yerine gelmesi de kadınları soğutacağı için, pekte olumlu bir cinsel ilişki yaşanmıyor.

Fakat tüm bunların yanında cinselliğin kadınlar adına sadece birleşmeden ibaret olduğu düşünülemez. Çünkü uzmanlar tarafından cinsel ilişkilerde birleşmeden ziyade gerçekleşecek sevişmelerde dahi orgazm olunabileceğini belirtiyor. Yani burada söz konusu dokunmalardan gerekli hoşlanmanın sağlandığı da ortaya çıkıyor.

Menopoz döneminde sorunların tedavi edilmesi

Her cinsel sağlık sorunlarında olduğu gibi, menopoz döneminde de yaşanan cinsel sağlık sorunları için bir uzman doktora başvurulması gerekmektedir. Cinsel birleşmenin sağlanması için yaşanan kuruluk ve acı hissinin giderilmesinde lokal kremler kullanılabiliyor. Acı hissinin olmayacağını kadınlar bildiği zaman, partnerinden uzaklaşma isteğini de ortadan kaldırıyor.

Bir önceki yazımız olan Ön Sevişme Önemli mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.