Kuru Ciltler İçin Kil Maskesi

Bakımlı ve pürüzsüz cilde sahip olmak her kadının hayalidir. Ancak kimi zaman genetik olarak, kimi zamansa çevresel faktörlerden dolayı cilt sorunları ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kuru cilt tipine sahip olan bireyler için zamanla ciltte olan çatlaklar, kırışıklıklar ve yıpranmalar istenmeyen sorunlara yol açabilmektedir. Sizlere sunacağımız kuru ciltler için kil maskesi sayesinde pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

İçerdiği doğal vitaminler sayesinde cildi besleyen ve ferahlık kazandıran kil maskesi sivilce, akne ve diğer cilt problemlerini gidermede etki sağlayacaktır. Evde kolayca uygulayabileceğiniz kil maskesi sayesinde cildinize ihtiyacı olan nemi kazandırabilirsiniz.

Kuru Ciltlere Kil Maskesi Tarifi

Cilt bakımı herkesin ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Özellikle cilt tipi kuru olan bayanların haftalık olarak düzenli şekilde cilt bakımı uygulamadı cildin nem kazanması açısından önemlidir.

Kuru ciltlere kil maskesi için gerekli malzemeler;

  • 2 yemek kaşığı beyaz kil
  • 1 çay bardağı papatya çayı
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Tüm malzemeleri küçük bir kase içerisinde iyice karışım haline getirin. Ardından maskeyi banyo sonrasında gözenekleri açılmış olan cilde uygulayın. Maske cildinizde 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın.

Eğer cildiniz kuru ve hassas ise maskeyi haftada bir uygulamak yerine 10 günde bir uygulamayı deneyin. Güneşten ya da havadan dolayı yıpranan bir cilde sahipseniz maskeyi haftada 1 kez düzenli şekilde uygulamayı ihmal etmeyin.

Kuru ciltlerin en büyük sorunu cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlayamamasıdır. Bu nedenle cildinize ihtiyacı olan nemi kazandırmak için haftada bir kez kuru ciltler için kil maskesi tarifini uygulamanızda var. Elbette ki cildinizi dışarıdan maske ile beslemek kadar içeriden beslemeniz de önemlidir. Bu nedenle düzenli beslenmeye ve cildinize ihtiyacı olan nemi kazandırmak için bol su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Kil maskesi daha çok yağlı ciltlere önerilen bir maske türüdür. Bu nedenle kuru ciltlerde hassasiyet nedeniyle olumsuz etki gösterebilir. Cildinizde kızarıklık, kaşıntı ya da istenmeyen sivilceler oluştuğunda maskenin sizin cildiniz için uygun olmadığını anlayabilirsiniz. Maske cildinizde istenmeyen bir etki gösterirse uygulamayı bırakmanızı öneririz. Önerilen miktarın üzerinde maske uygulamamaya da dikkat etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Cilt Besleyici Doğal Maske Önerileri başlıklı makalemizde besleyici cilt maskesi, cilt besleyici doğal maske ve cilt besleyici maske hakkında bilgiler verilmektedir.