Kış Sebze Yemekleri

Kış, sebzeler açısından çok bereketli bir mevsimdir. Bu sebzelerden yapılan sebze yemekleri kışın yenilecek yemekler içinde en sağlıklı ve lezzetli olanlardır. En çok sevilen kış yemekleri nedir? sorusunun cevabı makalemizde.

Lahana Yemekleri

Kışın yenilecek yemekler içinde en önemlileri lahana yemekleridir. Lahana, içindeki vitamin ve mineraller sayesinde sağlığımıza çok olumlu etki eden bir sebzedir. Beyaz ve yeşil lahananın ayrı ayrı yemekleri yapılabilir.

Beyaz lahana ile yapılan yemeklerin en bilineni etli lahana sarmasıdır. Aynı sebze yemeğinin zeytinyağlısı da yapılır. Kıymalı kapuska da beyaz lahanadan yapılan sıcak kış yemeklerindendir. Zeytinyağlı kapuska da yapılabilir. Kapuska yemeği değişik şekillerde çeşitlendirilebilir. Tavuklu kapuska yemeği kapuskanın değişik bir şekli olan kış yemeklerindendir. Yeşil mercimekli beyaz lahana da kışın yenilecek yemekler içinde en ilginçlerindendir.

Lahanalı Pilavlar

Beyaz lahana ile pilav da yapabilirsiniz. Beyaz lahanalı bulgur pilavı sofralarınıza değişik bir tat getirecektir. Karadenizlilerin yaptığı geleneksel bir yemek olan beyaz lahana diblesi bir çeşit lahanalı beyaz pilavdır. Diblede pirinç biraz daha lapamsı pişirilir. Beyaz lahanalı dibleye yine kış sebzelerinden birisi olan pırasayı da ekleyerek değişik bir lezzete ulaşabilirsiniz.

İlginç Beyaz Lahana Yemekleri Yapın

Aynı sebze yemeklerinden sıkıldıysanız size fırında tereyağlı yaprak sarması, patatesli ekşili lahana köftesi ve beyaz lahanalı köfteyi öneriyoruz.

Kara lahana ile yapılabilecek en iyi yemekler ise şüphesiz kara lahanalı etli yaprak sarması ve kara lahana diblesidir.

Kabak

Kabak da kışın sofralarımıza konuk olan değerli bir besindir. Kabağın kızartmasının yanısıra bir çok yemeğini de yapabilirsiniz.

Kabak Yemekleri

Şüphesiz en bilinen ve sevilen kabak yemeği kabak dolmasıdır. Kışın yenilecek yemekler içinde en çok tercih edilen kabak dolmasına mutlaka dereotu konmalıdır.

Kabak dolmasının biraz değişik bir çeşidi olan katıklı dolma, Bitlis yöresine özgü bir yemek olup ince bulgur ve reyhanla yapılır ve yoğurtla servis edilir.

Kabakla yapılan sevilen bir diger yemek kabak gratendir. Beşamel sosun eşsiz tadıyla lezzetlenen kabak, kışın yenilecek yemekler içinde en lezzetlilerinden biri olan kabak gratene dönüşüyor. Beşamel sosu fazla kalorili bulanlar ise kabağı fırında sütlü olarak yapabilirler.

Mücver ise kahvaltıda bile yenebilecek eşsiz bir kabak yemeğidir.

Ispanak

İçindeki demir ile bilinen ıspanak kışın vazgeçilmezidir. Ispanak yemeğine yine bir kış sebzesi olan havucu ekleyerek klasik bir ıspanak yemeği yapabilirsiniz. Ispanak böreği ve fırında ıspanak da vazgeçilmez kış sebze yemekleri arasındadır.

Pırasa, Karnabahar, Kereviz ve Brokoliyi Sevmeyenlerin Bile Yiyebileceği Yemekler

Pırasa zeytinyağlı olarak yenir ve bu sebze yemeğini sevmeyen de çoktur. Ancak pırasayı sadece zeytinyağlı olarak yapmak zorunda değilsiniz. Pırasanın mücveri, böreği, köftesi yapılabileceği gibi nohutla birlikte yapılan tavuklu pırasa da yiyenlerin ağzında değişik bir tat bırakacaktır.

Karnabahar da salça, soğan ve kıyma ile klasik bir yemek olarak yapılabileceği gibi örneğin soya sosu ve tavukla da pişirilebilir. Karnabaharı un,yogurt ve yumurtaya bulayıp pane olarak da kızartabilirisiniz.

Kereviz yemeği de hem zeytinyağlı hem de sıcak olarak yiyebileceğiniz bir sebze yemeğidir.

Her Derda Deva Beşamel Sos

Sebzeleri beşamel sos ile fırınlamak hem kolay ve pratik hem de lezzetli bir seçenektir. Brokoli, karnabahar, ıspanak ve pırasa bu tarifin uygulanabileceği sebzelerdir. Ayrıca karnabahara köri sosunun da çok yakışacağını ve köri soslu karnabaharın başlı başına lezzetli bir sebze yemeği olacağını belirtelim.

Hepsini Karıştırın

Hem etli hem de bol sebzeli türlü yemeği de kışın yenilecek yemekler içinde önemli bir yer tutar.

Bir önceki yazımız olan SULU SEBZE YEMEKLERİ başlıklı makalemizde sebze yemek tarifleri ve sebze yemekleri hakkında bilgiler verilmektedir.