Kadın Sağlığı Hakkında Ciddi Sorunlar Olabilecek 10 Yanlış Bilgi

Her konuda olduğu gibi kadın sağlığı konusunda da yanlış bilgiler mevcuttur. Kadın sağlığı hakkında yanlış bilinen 10 konuyu sizler için derledik:

Genital Uçuk Sık Rastlanan Önemsiz Bir Sağlık Problemidir

Genital uçuğun kadın sağlığı açısından sıradan bir problem olduğu yanlış bir bilgidir. Zira genital uçuklar her zaman herpes virüsü değildir. Bu virüsler VIN yani “Vulvar Intraepitelyal Neoplazi”de olabilir. Genital uçuk yaralarına ve bu yaralardan çıkan sıvılara dokunulursa vücutta özellikle gözler gibi başka organlara da sıçrama olabilir. Yine genital uçuk taşıyanların HIV kapma olasılığı da artar. Kadın sağlığı açısından önemli bir dönem olan hamilelik döneminde de virüsü bebeğe bulaştırma ihtimali vardır. Bu durum bebeğin sağlığını da tehlikeye atarak hayati tehlike oluşturabilir.

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Dışında Ciddi Bir Tehlikeleri Yoktur

Doğum kontrol haplarının hayati hiçbir risk taşımadığı yanlış bir bilgidir. Kullanıma bağlı olarak damar hastalıkları oluşabilir Doğum kontrol hapları karaciğer hastalığı olanlarda da büyük bir risk yaratır.Uzmanlar 35 yaş üstü, çok sigara içen ve hareket zorluğu taşıyan kadınların doğum kontrol hapı kullanmamaları gerektiğini düşünmektedirler.

Tampon Kullanmanın Herhangi Bir Tehikesi Yoktur

Tamponların tamamen tehlikesiz oldukları kadın sağlığı açısından yanlış bir bilgidir. Tampon ile adet kanı dışarı çıkmadan vajine içinde emildiğinden tamponun yanlış kullanımı Toksik Şok Sendromu adı verilen ölümcül bir komplikasyona neden olabilmektedir. Bu konuda verilen 4-6 saatte değiştirilmelidir gibi ölçülerin her kadın için aynı olamayacağı kadın sağlığı açısından çok önemli bir bilgidir. Kadınlar kanama sıklık ve yoğunluklarına gore tampon seçmeli ve yine değiştirme sıklığını da kanama yoğunluğuna gore ayarlamalıdırlar.

HPV Virüsü Sadece Cinsel İlişki İle Bulaşır

HPV virüsnün yaygın olarak cinsel ilişki ile bulaştığı doğru olmakla birlikte nadir olarak tuvalet, havuz gibi yerlerden de bulaşabildiği belirtilir. Kan yoluyla da bulaşabilen virus her zaman kansere yol açmaz. Bu virüsten korunmak için 9-26 yaş aralığında HPV aşısı yapılmalıdır. Son araştırmalar 43 yaşına kadar yapılan aşının da aynı etkiyi yapabileceğini göstermiştir.

HPV Aşısı Yaptırmak Rahim Kanserini Önler

HPV aşısı rahim kanserlerinin bir çok türü açısından koruma sağlamakla birlikte kadın sağlığı için diğer olası rahim kanserlerine karşı düzenli olarak Pop Smear testi yapılmalıdır.

Kontrol Mamografi 40 Yaşından İtibaren Yapılmalıdır

Kontrol mamografinin 40 yaş öncesi yapılmasına gerek olmadığı yanlış bilgi olup önemli olan genetik faktörler ve göğüs yapısıdır.

Pelvis Konjesyon Jinekolojik Bir Rahatsızlıktır

Pelvik Konjeksiyon alt karın ve kasık bölgelerinde görülen ağrı olup jinekolojik değil kalp ve damar cerrahisiyle ilgili varis türü bir hastalıktır.

Seks Sonrası Kanama Her Zaman Tehlikeye İşaret Eder

Seks sırasında ve sonrasında oluşan kanama bir çok adını endişelendirmekle birlikte genellikle sebebi cinsel ilişki sırasındaki yırtılmalardır. HPV,AIDS, yumurtalık kisti ve rahim ağzı kanseri gibi cinsel ilişki ile ilgili olmayan durumlarda da kanama olduğundan kanamanın devamı durumunda doktora görünmekte kadın sağlığı açısından fayda vardır.

İdrar Kaçırmamak İçin Az Su İçmelidir

Bu yanlış bir bilgi olup, vücutta suyun azalması kalp ve tansiyon hastalıkları, enfeksiyon ve kabızlığa neden olabilir. Yapılması gereken mesaneyi uyaran yiyeceklerle kahve ve çay gibi içeceklerden kaçınmaktır.

Öpüşmeyle Hastalık Bulaşmaz

Öpüşmeyle öpüşme hastalığı adı verilen, belirtileri ateş, boğaz ağrısı ve lenf düğümlerinde şişlik olan Infeksiyöz Mononükloz’un yanısıra diş eti iltihabı, streptotakal farenjit, sitomegalovirüs gibi hastalıklar da kapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Sık Rastlanan Kadın Hastalıkları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.