KADIN SAĞLIĞI HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Kadın sağlığı nedir ?

Kadın sağlığı, kadınların fiziksel ve ruhsal yönlerini kapsayan alanların tümüdür. Bir kadının sağlığında giydiği kıyafetten, tükettiği besine kadar birçok şey rol oynamaktadır. Giderek artan kadın hastalıkları konusunda kadınlarımız bilinçlenmeli ve daha sağlıklı bir yaşam sürmelidir. Kadın sağlığı hakkında bilinmeyen pek çok şey vardır.

Kadın Sağlığı Hakkında Bilmemiz Gerekenler

1. Astım, erkeklere oranlara kadınlarda daha sık görülmektedir. Bu yüzden sigara dumanı, tozlar ve hava kirliliği kadınları daha çok etkilemektedir.

2. Fazla kilolar kadınlarda meme kanserine yakalanma riskini arttırıyor. Kanseri tetikleyen birçok faktör olsada, yapılan araştırmalar sonucunda kilosu fazla olan kadınların meme kanserine yakanlanma riskinin daha fazla olduğu görülmüştür. Doğru diyet ve dengeli beslenme alışkanlıklarıyla kilo vermeyi sağlayabilirsiniz. Böylelikle daha sağlıklı bir yaşam sürersiniz.

3. İçindekilere bakmadan yapılan kozmetik seçimi, kadınlarda çeşitli hastalıklara yol açabiliyor. Birçok kozmetik ürünü içinde triklosan, kurşun, paraben ve çeşitli kimyasallar barındırıyor. Kozmetik seçiminizi doğal olarak onaylanmış markalardan yapmanız sağlığınız için daha iyi olacaktır. Fareler üzerinde yapılan deneyler, kimyasal içerikli kozmetik ürünlerin kalp ve kas rahatsızlıklarına neden olduğunu ve hatta beyinde de bir takım değişikliklere sebebiyet verdiğini ortaya koymuştur.

4. Yanlış sütyen seçimi başınızın ağrımasına neden olabilir. Sütyen bedeninizi vücut proporsiyonunuza göre seçmek çok önemlidir. Böylelikle duruş bozukluklarının önüne geçebilir ve olabilecek sırt ağrılarılarını engelleyebilirsiniz.

5. Kadınların alkol toleransı, erkeklere göre daha düşüktür. Bilim adamları, kadınların midesinde etanol ile başa çıkmasını sağlayacak enzimlerin yeteri kadar salgılanmadığını gözlemlemiştir. Buna ek olarak, kadın vücudunda erkek vücuduna oranla daha az miktar su bulunduğu için, kadınların şiddetli baş ağrısı ve ağız kuruluğu çekmesi ise kaçınılmazdır. Uzmanlar kadınların günde üç bardaktan fazla alkol tüketmemesi gerektiğini söylüyor.

6. Kalbinizin atış hızı değişiklik gösterebilir. Kadınlarda kalbin normal atış hızı dakikada 60 ila 80 arasındadır. Eğer kalbiniz 100 ün üzerinde atıyorsa bu vücudunuzun daha fazla egzersiz ve spor yapmaya ihtiyacı olduğunu göstermektedir. 60’ın altındaki hızlarda ise bir uzman hekime başvurmanız gerekmektedir.

7. Kadınlar kalp krizi belirtisi göğüs ağrısı değildir. Kadınlarda kalp krizi öncesinde mide bulantısı ve şiddetli omuz ağrısı meydana gelir.

8. Kadınlar acıyı daha çok hissederler. Kadınların vücudunda erkeklerinkine oranla daha çok sinir reseptörü bulunduğu için acıyı daha fazla hissettikleri görülmüştür. Buna zıt olarak ise, kadınların erkeklere göre acı eşiğinin daha yüksek olduğu da bilinen bir gerçektir.

9. Kadınlar daha fazla renk tonu algılar. Renk hassasiyeti X kromozomu ile aktarıldığı için kadınların renkleri ayırt edebilme aralığı daha geniştir.

10. Dar pantolonlar Kompartman sendromu olarak bilinen bir hastalığa neden olabiliyor. Kompartman sendromu, bir kas demetinin içinde şişme veya kanamanın meydana gelmesi sonucunda oluşan ağrılara denilmektedir. Bilim adamları, hem kas sağlığınız hem de özellikle regl dönemi boyunca bu tarz pantolonların çok tercih edilmemesi gerektiğini savunuyor.

11. Yapılan birçok çalışma kadınların mental hastalıklara daha yatkın olduğunu kanıtlamaktadır. Toplumda kadınların rolleri ile, evlilikleriyle ve kadınların daha hassas olmalarıyla yakından ilgili olan bu çalışma , kadınların üzerine daha fazla sorumluluk yüklendiğini göstermektedir.

12. Kadınlar uykudayken bile duyma eğilimdedirler. Bu olgu evrimsel sürece dayanmaktadır. Kadınların uykudayken daha kolay uyanmasının sebebi ise bebeklerin ağlamalarına tetikte olmalarıyla ilişkilendiriliyor.

13. Kadınların vücudu 20’li yaşlarda bile değişmeye devam etmektedir. Özellikle muz ve badem gibi kalsiyum açısından zengin, sağlıklı besinler tüketmeniz sonucunda kaslarınız gelişmeye devam edecektir. Buna ek olarak, kadınlarda prefrontal korteks sürekli gelişmeye devam eder. Bu da daha iyi bir karar verme mekanizmasına sahip olmaktadır.

14. Kadın beyni yaratıcılığa daha elverişlidir. Araştırmalar kadın beynindeki sinirlerin birbirlerine daha çok bağlandığını ortaya koymuştur. Bu da yaratıclığınızı tetikler.

15. Selülit obezitenin belirtisi değildir. Bilinenin aksine selülit yetişkin bir kadın olduğunuzun işaretidir. Bu doku östrojen hormonunuzun fazla salgılanmasında rol oynar.