Işıl Işıl Bir Cilde Sahip Olmak Hayal Değil

Özellikle hanımlar, bembeyaz ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak istiyor. Esmer cildi beyazlatma elbette hayal değil. Bitkisel yağların içinde bulunan amino asitler sayesinde cilt yenileniyor ve toksinlerinden arınıyor. Ayrıca cilt tonu birkaç ton açılıyor. Tabi bunun için öncelikle cildin nemlendirilmesi gerekiyor. Bunun için genellikle yağların duştan sonra kullanılması öneriliyor. İşte cildinize kaybettiği nemi kazandıracak ve cilt tonunuzun daha açık olmasını sağlayacak bitkisel yağlar.

Jojoba Yağı İle Işıldayın

jojoba yağının elde edildiği meyveler yalnızca Meksika’da yetişiyor. Tropikal bir bitki olması sayesinde içeriği mineraller ve vitaminler ile dolu. Üstelik oda sıcaklığında bal mumuna benzer bir görünüm alıyor ve doğal bir krem haline geliyor. Cildimiz bu yağa yabancı değil. Çünkü cildin kendi kendine ürettiği sebum yağı ile benzer özellikler gösteriyor. Jojoba yağı yüzyıllardır güzellik ve bakım için kullanılan bir yağ. Ayrıca Afrika’da yaşayan kadınlar bu yağ sayesinde cilt tonlarının daha fazla kararmasını önlüyor. Basit bir nemlendirici gibi kullanabileceğiniz bu yağ sayesinde cildinize kaybettiği nemi geri kazandırabilir ve cilt tonunuzu açabilirsiniz. Yağı kullanmadan önce cildinizi ılık su ile yıkayarak gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olmalısınız.

A Vitamini Deposu Soya Yağı

Cilt beyazlatıcı bitkisel yağlar arasında bir tanesi var ki adeta A vitamini deposu. Ülkemizdeki aktarlarda da kolaylıkla bulunabilen soya yağı aynı zamanda yüksek miktarda lesitin içeriyor. Bu özelliği sayesinde ciltteki leke ve yara izlerini de hafifletiyor. Ancak soya yağını tek başına kullanmak yerine diğer yağlar ile birlikte kullanmak daha etkili sonuçlar verebiliyor. Örneğin badem yağı, portakal yağı ve Jojoba yağı, soya yağı ile kullanılabilecek yağlardan birkaçı. Ancak en çok tercih edilen ise zeytinyağı. Cilt sorunları konusunda uzman olan zeytinyağı soya yağı ile karıştırıldığında bir bakım kürüne dönüşüyor. Banyodan sonra cildinize uygulayabileceğiniz bu karışım sayesinde hem bebeksi bir tene kavuşabilir, hem de hayallerinizdeki cilt tonuna ulaşabilirsiniz.

E Vitamini Kabak Çekirdeğinde

Kabağın kendisi kadar çekirdeği de faydalı. Özellikle E vitamini anlamında tam bir eczane. Cilt beyazlatma yolları için bitkisel ürün arayanlar kabak çekirdeğini muhakkak denemeliler. İçerdiği E vitamini sayesinde ciltteki ölü hücrelerin yenilenmesini sağlayan ve gözenekleri açan bu yağ, daha genç, daha beyaz bir cilde kavuşmanın da temellerini atıyor. Yaşlanmanın yavaşlaması ile birlikte kırışıklıklar da belli oranlarda azalıyor. Dolayısıyla daha genç ve ışıl ışıl beyaz bir cilde sahip olmak için kabak çekirdeği yağını her banyodan sonra vücudunuza uygulayın. Eğer kokusu sizi rahatsız edecek olur ise içine biraz defne yaprağı ilave edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı İle Cildinizi Yenileyin

Hindistan cevizi yağı hem kokusu, hem de marifetleri ile büyülüyor. Üstelik bu yağ çeşitli kozmetik ürünlerinde de kullanılıyor. Örneğin el ve yüz kremlerinde, dudak koruyucularında Hindistan cevizi bazına rastlamak mümkün. Elbette nedeni içeriğindeki vitaminler. Bu yağ cildinizin nemini geri kazandırır, çatlakları yok eder, gençleştirir ve beyazlatır. Toksinlerden arınmış, ışıldayan bir cilde sahip olmanın yolu Hindistan cevizinden geçiyor. Kar gibi beyaz bir cilt için hazırlanan maskelerin çoğunda Hindistan cevizi içeriğini bulmak mümkün. Ester reaksiyonu sayesinde, cildinizde yeni oluşmuş güneş lekelerini bu yağ sayesinde yok edebilirsiniz. Ayrıca güneşlenme sonrasında da kullanabilir ve cildinizin renk değiştirmesine engel olabilirsiniz. Saç bakım kremi olarak da kullanılan Hindistan cevizi yağı, oda sıcaklığında kremsi bir özelliğe kavuşur. Cildiniz nemliyken bu yağı uygulayabilir ve hayalinizdeki cilt tonuna ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sivilceler İçin Doğal Yöntemler başlıklı makalemizde evde sivilce için yapılacaklar, sivilce ilaçları ve sivilcelerden kurtulma hakkında bilgiler verilmektedir.