İlişkiyi Bitiren Hatalar Nelerdir?

Hiç kimse bir ilişkinin kısa sürede sona ermesini istemez. Daha doğru bir ilişkiye başlarken bitmesi düşünülmez. Ancak zaman içerisinde gerek tek taraflı, gerekse karşılıklı olarak yapılan bazı hatalar ilişkileri bitme noktasına getirir. İlişkiyi bitiren hatalar nelerdir sorusuna sunacağımız cevaplar tam da bu noktada çoğu ilişkiyi bitiren neleri ortaya koyacaktır.  Mutsuz giden bir ilişkiniz varsa ve ‘’Acaba nerde hata yapıyorum’’ diyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızı öneririz.

İlişkileri bitme noktasına getiren hatalardan bahsetmeden önce bir ilişkiye başlarken yapılan en büyük hatayı söylemekte fayda var. İlişkilerin sürmesine engel olan, hatta birçok kişinin de yaptığı en büyük hata tanımadığı birisiyle olmaya çalışmaktır. Hayatınızdaki kişiyi tanımadan, sizin için uygun birisi olup olmadığını bilmeden bir ilişkiye başladığınızda zamanla onu tanımak ilişkiyi sonlandıran nedenlerden olabilmekte. Bir ilişkiye başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey kendinizi tanımaktır. Kendinizi tanıdığınızda ilişkiye başlamadan önce karşınızdakine kendinizle ilgili doğru ifadeler aktarabilirsiniz. Bu şekilde birbirinizle uyumlu yönleriniz olup olmadığı da ortaya çıkacaktır.

İlişkiyi Sona Erdiren Hatalar

Kendinizi ve karşınızdaki tanıyıp mutlu bir ilişkiye adım attıysanız asıl mesele bundan sonra başlıyor. Sayacağımız hataları yapıyorsanız ilişkinizi bitirmek için adım adım yol alıyorsunuz demektir. İşte sizlere ilişkiyi sona erdiren hatalar;

Aşırı Uyumlu Olmak

Çoğu ilişkide yapılan temel hatalardan birisi aşırı uyumlu olmaktır. Burada bireylerin amacı ilişkiyi yıpratmamak ve tartışmamak adına her şeye ‘’Evet’’ demeye çalışmaktır. Oysa ki hiç istenmeyen durumlarda dahi evet diyerek benliğinden ödün vermek ilişkinin zamanla sıkıcı hale gelmesine neden olacaktır. Aşırı uyumlu olmak size ilişkiniz için fedakarlık yaptığınız düşüncesini verebilir. Oysa ki bu tamamen kendinizden ödün verdiğinizi ve zamanla bu durumun sıkıcı bir hal alacağını gösterir.

Aşırı Güvensizlik

Güvenmediğiniz bir insanla birlikteyseniz aslında bu biraz da sizin suçunuz. Aşırı güvensizlikle sürdürmeye çalıştığınız bir ilişki eninde sonunda bitecektir. Çünkü bu güvensizliğe neden olan etkenler o ilişkinin günden güne çürümesine de neden olacaktır. Ayrıca güvenmediğiniz biri ile bir ömür birlikte olmaya çalışsanız da içinizdeki kuşkular mutluluğunuza her daim engel olacaktır.

Saygısızlık

Çiftler birbirine karşı saygılı olmayı bıraktığında o ilişkide sevgi de, karşılıklı değer de kalmamaktadır. Birbirinize karşı argo ve kaba kelimeler konuşabiliyorsanız eninde sonunda büyük tartışmaların kapısı açılacak demektir.

İlişkilerde affı olmayan ve neredeyse her üç ilişkiden ikisinde bitme nedeni olan ihanet de ilişkiyi bitiren hatalar arasında yer alır. İhaneti affeden insanlar da vardır elbette. Ancak bu affedişin altında yatan neden ya mantık, ya da mecburiyettir. Gerçek seven birinin ihaneti kabullenmesi imkansızdır.

Bir önceki yazımız olan Uzun ve Mutlu İlişkinin Sırları Nelerdir? başlıklı makalemizde mutlu ilişki için öneriler, uzun ilişkinin sırları ve uzun ve mutlu ilişkinin sırları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.