Harezmi Kimdir? Başlıca Eserleri Nelerdir?

Bilim dünyasına birçok alanlarda gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarından dolayı adını altın harflerle yazdırmayı başaran ünlü bilim adamlarından biri de hiç şüphesiz Harezmi olmuştur. Özbekistan uyruklu olan dünyaca ünlü bilim adamlarından biri olan Harezmi özellikle de matematiksel alanda yaşadığı dönemler boyunca bilime ışık tutmuş ve matematik alanıyla birlikte birçok alanda gerçekleştirdiği birçok bilimsel çalışmalarıyla kendisinden sonra gelen kuşaklara bilimsel anlamda örnek teşkil etmiştir. 

Tarihten günümüze kadar birçok toplumların tarihi kaynaklarında önemli bir yere sahip olmuş olan ünlü bilim adamı Harezmi özellikle dünyaya geldiği ülke olan Özbekistan kültüründe çok önemli bir konuma sahip olmuştur. Asıl isminin Muhammed bin El-Harezmi olan ünlü bilim adamı 780 tarihinde Özbekistan ülkesinin Harezm vilayetinde dünyaya gelmiştir. Bilim adına birçok temel eğitimlerini doğduğu vilayet olan Harezm vilayetinde tahsil eden Harezmi çok genç yaşlarda bilim dünyasına ilk adımını atarak bilim dünyasının tüm temel kurallarını başarıyla öğrenmiş ve bu başarılarından sonranda ise yine gençlik dönemlerinde yaşadığı dönemde bilimin ana merkezi olarak görülen Bağdat vilayetine giderek burada bulunan ve dönemin Bağdat abbasi halifelerinden olan Mem’un ilgisini üzerine çekmeyi başarmıştır.

Bağdat vilayetinin idaresi olan Mem ünlü bilim adamı Harezmi ile tanıştıktan sonra Harezmi’deki bilimsel yeteneklerin varlığını kısa sürede keşfetmiş ve bunun sonucunda ise Harezmi’yi Bağdat’ın en büyük ve en ünlü saray kütüphanesinin başına getirmiştir. Bağdat halifesinin bu kararından sonra bilimsel çalışmalarına hız veren ünlü bilim adamı Harezmi göreve atandığı saray kütüphanesinde başta matematiksel alanda olmak üzere bir çok alanda başarılı çalışmalarının ilk temellerini atmıştır.

Harezmi Başka Hangi Alanlarla İlgilenmiştir?

Yukarıda da belirtildiği üzere dünyaca ünlü bilim adamlarından biri olan Harezmi tek bir alanla ilgilenmeyip birçok alanla yakından ilgilenmiştir. Harezmi matematik alanı dışında coğrafya, tarih ve astronomi alanlarıyla da çok yakından ilgilenmiş özellikle coğrafya alanıyla çok daha yakından ilgilenmiş ve bununla birlikte dağlar ve kum merkezleri hakkında çeşitli bilimsel ölçümler ve hesaplamalara imza atmıştır.

Harezmi’nin Başlıca Eserleri Hangileridir?

Matematik alanı dışında birçok alanla yakından ilgilenen ünlü bilim adamı Harezmi ilgilendiği alanlarla ilgili olarak çok sayıda eserlere imza atmıştır. Harezminin yaşamı boyunca gerçekleştirdiği bilimsel eserlerin en önemlileri şunlardır.

1-Matematik alanındaki başlıca eserleri

El-Kitab’ul Muhtasar Fi’lHisab’il Cebri ve’l Mukabele

Kitab al-Muhtasar fil Hisab el-Hind

El-Masahat

2-Tarih alanındaki başlıca eserleri

Kitab’ul Tarih

3-Cağrafya alanındaki başlıca eserleri

Kitab surat al-arz

4-Astronomi alanındaki başlıca eserleri

Kitab’ulRuhname

Kitab al Amer bi’lUsturlab’dır.

Bir önceki yazımız olan Eyüp Sultan Camii Özellikleri ve Bahçesindeki Kabirler başlıklı makalemizde eyüp sultan camii hakkında bilgiler verilmektedir.