Hangi Odada Nasıl Halı Kullanılmalı?

Tüm odalarda ahenk yakalamak için en basit yol 1970’leri hatırlatan, düzenli yinelenen geometrik desenleri seçmektir. Ancak her odada farklı tarzı benimseyenler; hangi odada nasıl halı kullanılmalı!

Oturma Odası Halı Seçimi


Çoğu kişi kumaşa ve mobilyaya odaklanarak zemini unutur. Doğru renk ve desende kaliteli halı, evinize derinlik ve kişilik katacaktır. Sade halı tercihi mobilyaları chester, avangard olan evler için idealdir. Çok fazla aksesuar bulunan oturma odalarında da düz renk halılar tercih edilmelidir. Salon için halı seçiminin ayrıldığı nokta modern ve klasik tarzdır. Klasik bir zevkiniz varsa bol desenli renk geçişleri birbiri ile uyumsuz olan modellere yönelebilirsiniz. Modern evlerde daha çok içerisinde 2-3 renk tonu olan simetrik tasarımlara odaklanmak doğrudur.

Banyo Halı Seçimi


Banyoda paspas devri çoktan kapandı! Avizeler, mumlar, çeşit çeşit aksesuarlar süslü bir banyoda sade bir paspas kullanmanız dekorasyonunuzu zayıflatır. Onun yerine oval, yuvarlak formlarda yün halılar doğru tercih olacaktır. Islak zeminler için ideal olan yün halıları aynı zamanda merdivenlerde, oturma odası girişlerinde, kapı girişlerinde kullanabilirsiniz.
Ufak bir not: Oval halı nerede kullanılır; Halıdan en iyi şekilde yararlanmak için doğru olanı seçmeniz gerekir. Banyo, mutfak, veranda gibi alanlarda hoş görünen bu halı tarzı oturma odalarında tercih edilirse alanı daraltacak ve boğucu bir dekorasyon oluşturacaktır. Banyo halı seçiminde zarif duruşu ile en çok tercih edilen şekildir.

Mutfak Halı Seçimi


En dayanıklı halı twist ve kadife tüylü malzemeyle üretilmiş olanladır. Ancak evde hayvan besleyenler için uygun değildir. Pençeler kolayca halıyı çeker ve modelin bozulmasına neden olur. Buna rağmen ilmek havası dayanıklıdır. Suyu emmeyen, leke tutmayan bu ürünler mutfak için halı modellerindendir.

Yatak Odası Halı Seçimi


Peluş tarzındaki halılar, yatak odasında lüks hissedirir, ancak yaşam alanlarına daha az yakışır. Yatak odası halısı seçerken mobilyalara değil zemin rengine odaklanmak gerekir. Yoğun bir kontrat zeminle tona ton halılar şık duracaktır.

Malzeme Endişesi

Halının tarzı, modeli dışında malzemeyi incelemek gerekir. Doğal yün halı sağlıklıdır. Ancak günümüz halılarında polipropilen, en popüler sentetik malzemeden biridir.

Sentetik – Polipropilen Halı

Polipropilen dayanıklı, leke tutmaz, kolay temizlenebilir ve solmaz, aynı zamanda ekonomik bir seçimdir.

Bir önceki yazımız olan Evinize Uygun Resim ve Çerçeve Modelleri başlıklı makalemizde antre duvar süsleme, ev için çerçeve modelleri ve ev için tablolar hakkında bilgiler verilmektedir.