Hangi Odada Nasıl Avize Kullanılmalı

Avize stili kesinlikle önemlidir, ancak miktarı da öyle. Odayı aydınlatma şekliniz, alanı tamamen değiştirecek ve birden fazla aydınlatma kaynağına sahip olmanız, ortamı, ruh halinizi ferahlatırken, odanın kullanımını kontrol etmenizi sağlayacak.

Salon Oturma Odası Aydınlatma

Salon avize modelleri, tasarıma parıldama, sanat ya da dilerseniz soyutlama katmanızı sağlar. Bunun yanında zemin ve masa aydınlatmasının bir karışımını kullanabilirsiniz. Alanın büyüklüğüne bağlı olarak seçiminizi minimal modellerden yapın. Klasik bir odaya sahipseniz, taşlı, parlak, çok sayıda lambası olan çeşitlere yönelin. Modern bir tasarım hazırladıysanız, ipli, Retro tarz, geometrik desenli, metal, ledli avizeleri seçebilirsiniz.

Yatak Odası Aydınlatma

Hangi odada nasıl avize kullanılmalı: Oturma odası herkesin gözü önünde olduğundan daha şık bir tasarım tercih edilir. Ancak yatak odası da güne başladığınız ve bitirdiğiniz özel mekanınızdır. Bir süreliğine misafirlere gösterişi unutup kendinize odaklanın. Yatak odanızın tasarımı ne olursa olsun, göz yormayan, gerektiğinde kısılıp açılabilen aydınlatmaları tercih edin. Yatak odası için avizekullanacaksanız uzun sarkıkları olmayan, tek bir yerden ışığı yayan sade modelleri seçiniz. Gösterişli büyük bir odanız varsa ve lamba yatağın üstüne denk gelmiyorsa o zaman geniş büyüklükte, taşlı tasarımları seçebilirsiniz.

Mutfak Aydınlatma

Mutfak için kolay temizlenebilir, bölmeleri çıkarılıp bulaşık makinesinde yıkanabilir ürünleri tercih etmeniz hijyen açısından uygundur. Mutfakta yükselen yemek buharları ve yağlar avizeye yapışır. Avize ısındıkça mikroorganizmalar çevreye yayılır. Bu nedenle klasik tarzdaki taşlı, işlemeli modellerinden uzak durmalısınız. Girintili çıkıntılı modeller de temizliği güçleştirir. Mutfak için avizede düz tasarımlar, fazla gösterişli olmayan ancak ışık kaynağını yayan ürünler idealdir.

Çocuk Genç Odası Aydınlatma

Çocuk odası avize modelleri için plastik, çizgi film karakterleri ile süslenmiş ürünler sıklıkla kullanılır. Ancak ısı ile birlikte yayılan kanserojen maddelerden çok az kişi haberdardır. Bu nedenle çocuklar için cam, polyester malzemeden yapılmış ürünler uygun olacaktır. Genelde halının üzerinde oynayan çocuklar için aşağıya doğru çekilebilen esnek avizeler daha kullanışlıdır. Çalışma masasında da küçük bir masa lambası oldukça işinize yarayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Evinize Uygun Mutfak Aksesuarları başlıklı makalemizde mutfak aksesuarları, mutfak araç gereç ve mutfak güzelleştirmek hakkında bilgiler verilmektedir.