Hamileyken de Şık Kalın!

Hamilelik döneminizde bol kıyafetler ardına saklanarak ve vücudunuzun kötü göründüğünü düşünerek kendinizi gizlemeyin. Hamilelik farklı bir beden ve yeni bir stil oluşturmanızı sağlayabilecek bir dönemdir. Hamile giyim önerilerimiz ile şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

1. Gardırobunuzu Değerlendirin

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında fazla bir kilo artışı olmadığı ve karın bölgesinde fazla bir genişleme olmadığı için gebelikten önce giydiğiniz kıyafetleri rahatlıkla giyebilirsiniz. Karnınızın büyümeye başladığı bu ilk 3 aylık dönemde kıyafet dolabınızda olan bol bir tişört altına belinizi sıkmayan bir tayt ya da lastikli pantolonları tercih edebilirsiniz. Karın bölgenizi sıkan kıyafetler ise bebeğinize giden kan akışını azaltacağı için bu kıyafetleri kullanmamanızı öneririz.

2. Hamile Mağazaları İle Sınırlı Kalmayın

Gebelik dönemindeki ilk 3 aydan sonra karnınız iyice büyümeye başlayacak ve mevcut kıyafetleriniz size yeterli gelmemeye başlayacaktır. Bu zamanlarda giyim alışverişinizi sadece hamile mağazaları ile sınırlı tutmayın ve kendinize uygun kıyafetler bulabileceğiniz pek çok mağazayı gezin. Kıyafet alışverişi yaparken bedeninize uygun ve çok bol olmayan kıyafetler almaya özen gösterin.

3. Kesim ve Kalıplara Dikkat

Kendi vücut tipinize uygun kıyafetleri giymeniz hamileyken şık bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Hamilelikte özellikle karın ve göğüs bölgesinde gözle görünür bir değişim yaşacağı için üst kesimi bol kıyafetler tercih etmeniz doğru olacaktır.

Üst kesimi bol olan kıyafetlerde bol bluzlar, tunikler tercih edebilirsiniz. Alt giyimde ise bacaklarınızı sıkmayacak ama üzerinize çuval gibi durmayacak pantolon ve taytları tercih edebilirsiniz. Sadece beli lastikli olan ve son derecede şık olan pek çok hamile pantolonu var. Bu pantolonlardan kendi tarzınıza uygun olanları seçerek kendi tarzınızı ortaya koyabilirsiniz.

4. Renk ve Desen Seçimi

Kilolarınızı saklamak için siyahlara bürünmeyin. Lacivert, kahverengi gibi koyu renkler ile de kilolarınızı saklayabilirsiniz. Yine koyu renk yerine daha açık parçalar tercih ederek sadece bir parçayı koyu seçebilir ve böylece kendinize baştan aşağı koyu renkler ile hamile kombini yapmış olmazsınız.

Hamilelik döneminde puantiyeli kıyafetler oldukça şık bir görünüm elde etmenizde size yardımcı olabilir. Aynı zamanda düz desenli kumaşlar da kıyafetlerinizde daha rahat kombin yapabilmenizde size yardımcı olacaktır.

5. Hava Alan Kumaşlar Seçin

Vücut sıcaklığınız hamileliğinizde daha yüksek olacağı için hava alan kumaşları tercih etmeniz gerekecektir. Bu neden ile polyester, naylon içeren kumaşlar yerine penye kumaş gibi nefes alan ve sizi ferah tutacak kumaşları tercih edin. Bu kumaşlarda aynı zamanda daha rahat hareket ederek hareketinizi kısıtlamak zorunda kalmazsınız.

6. Ayakkabı Seçimi

Hamilelikte karın bölgesinin büyümesinden dolayı vücudunuzun ağırlık merkezi değişecektir. Ağırlık merkezi dengeyi sağlamak için öne doğru kayacaktır. Bu değişikliği dengeleyebilmeniz için ayakkabılarınızın 2 – 4 cm topuklu olması yeterli olacaktır. Alçak topuklu ayakkabılar hem daha rahat bir şekilde hareket etmenizi sağlar hem de ağırlık merkezinin değişmesinden kaynaklanan bel ve pelvik ağrıları azaltmada size yardımcı olur.

Yine ayakkabı seçerken doğal malzemeden yapılmış ayakkabıları seçmenizi öneririz. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde hareket etmek daha da zorlaşacağı için cırt cırtlı ayakkabılar oldukça pratik olacaktır.

7. Aksesuar Seçimi

Hamileyken şık görünmenizi sağlayacak en önemli parçalardan birisi aksesuardır. Aksesuar seçiminde kıyafet ve tarzınıza uygun parçalar seçmenizi öneririz. Aynı zamanda aksesuar seçiminde ametist, akik, yeşim gibi doğal taşlı aksesuarları tercih etmeniz hem bu taşların etkisi ile hamileyken yaşayacağınız stresi azaltmanızda size yardımcı olacak hem de şık hamile kombinleri oluşturmanızı sağlayacaktır.