Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma

Hamileliğinizde mide bulantısı başladığında sindirimi zor olmayan ve kokusu sizi etkilemeyen tuzlu bisküviler yiyebilirsiniz. Bu şekilde atıştırdığınız şeylerin tatlarının hafif olması sizi zorlamayacaktır. Ayrıca cebinizde veya çantanızda meyve aromalı küçük şekerlerden bulundurmayı da asla ihmal etmeyin. Bu şekerlerin hoş kokusu ve aroması hem enerjinizin azalmasına izin vermeyecek hem de kan şekerinizin düşmesine engel olacaktır.

Mide bulantısına zencefilin iyi geldiği bilinmektedir. Taze bir şekilde zencefilden biraz alıp sıcak su ile birlikte 10 dakikaya yakın kaynatıp içebilirsiniz. Bazen zencefili koklamanız bile mide bulantınızı geçirebilir. Limonu da birkaç damla suyla birlikte tükettiğinizde ya da kokladığınızda yine mide bulantınızı gidermenize yardımcı olacaktır. Ayrıca nane limon çayının da mide bulantısını giderdiği ve mideyi sakinleştirdiği bilimsel olarak bile kanıtlanmıştır.

Vücudunuzu kesinlikle susuz bırakmamalısınız. Bol bol su tüketin. Taze sıkılmış meyve suları (kafeinsiz, şekersiz) hem vitamin desteği sağlar hem de vücudunuzun ciddi su eksikliğini giderir. Midenizi boş bırakmadan öğünlerinizi bölmeniz size yine yardımcı olacaktır. Ara öğünleri ihmal etmeseniz hem bebeğiniz için hem sizin kendi sağlığınız için oldukça mühim bir beslenme anekdotudur. Kızarmış ve yağlı yemeklerden kaçınıp hafif yiyecekleri tercih etmelisiniz. Yaptığınız tüm faaliyetlere rağmen mideniz hala kötü ve düzelmedi iseniz mutlak suretle bir hekime başvurmalısınız.  Mide bulantınız geçmek bilmiyorsa bir doktora başvurmanız size yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Diyabet ve Risk Altında Olanlar başlıklı makalemizde diyabet ve gebelik hakkında bilgiler verilmektedir.