Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamile anne adayları için en önemli konulardan birisi bebeğinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesidir. Bu noktada annenin beslenme düzeni bebeğin gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Anne adayları çok yerse bebeğinin sağlık olacağı düşüncesine kapılmaktadır. Fakat annenin ne kadar yediğinden ziyade ne denli sağlıklı besinler tükettiği önemlidir. Hamilelikte beslenme nasıl olmalı sorusuna sunacağımız öneriler ile bebeğinizin sağlıklı gelişimine destek olabilirsiniz.

Hamilelik sürecinde beslenme yüksek kalori almaya yönelik değil, besin değeri yüksek yiyecekleri tüketmeye yönelik olmalıdır. Bebeğin gelişimi kadar sizin de dengeli beslenerek sağlığınızı korumanız önemlidir. Bu nedenle mümkün olduğunca yeterli ve tüm besin grupları açısından dengeli bir beslenme düzenine sahip olmalısınız. 9 aylık süreçte sizin aldığınız besinler ile gelişim gösteren bir bebeğiniz olduğunu asla unutmamalısınız.

Hamilelikte Beslenme Önerileri

Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek, normal kiloya ulaşmasını sağlamak ve lohusalık sürecinde bebeğinize vereceğiniz sütün kalitesini artırmak için hamilelikte beslenme önerileri sunacağız. Gebeliğin hangi sürecinde olursanız olun doğru beslenmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Beslenme konusunda önerilere uymanız hem bebeğiniz, hem de sizin sağlığınız için faydalı olacaktır.

  • Hamilelikte beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken nokta protein açısından zengin beslenmenizdir. Bunun nedeni ise rahim içinde gelişim gösteren bebeğin çoğunun proteinden oluşmasıdır.
  • Et, tavuk, balık, süt, yoğurt, badem, ceviz ve fındık gibi protein açısından zengin besinlerin tüketimine özen gösterin.
  • Bebeğinizin bedensel ve zihinsel gelişimi için folik asit alımı önemlidir. Ispanak, kuru fasulye, mercimek ve cevizde bol miktarda folik asit bulunmaktadır.
  • Yumurta, havuç ve kayısı gibi A vitamini bakımından zengin besinleri tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.
  • Kuru üzüm, tahin, pekmez, kuru baklagiller, yumurta ve ıspanak gibi demir bakımından zengin besinlerin tüketimi kan yapımında önemli rol oynamaktadır.
  • Bebeğinizin kemik gelişimi ihtiyacı olan kalsiyum ihtiyacını karşılamada süt ve süt ürünlerine büyük ihtiyaç vardır.
  • Hamilelikte doğru beslenme için dikkat edilmesi gereken bir diğer öneri ise Omega-3 bakımından zengin beslenmektir. Balık, zeytinyağı, ceviz ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimine özen gösterilmelidir. Bu besinler hem omega-3 hem de omega-6 ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Mide Bulantısı ve Kusma başlıklı makalemizde hamilelik ve mide bulantısı hakkında bilgiler verilmektedir.