Hamilelik Testi Dışında Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Hamileliğin ilk günleri son derece stresli geçiyor hele ki bu ilk bebekse çok daha heyecanlı, garip ve acayip duygular ile geçmektedir. Bebek rahme ilk düştüğünde belirtileri gösterse de ilk defa hamile olanlar için olayın kesinlik kazanması için en uygun test hamilelik testidir. Peki, günümüzde %100 dediğimiz bu testler dışında eskiden insanlar hamile olduklarını nasıl anlıyorlardı.  Test yaptırmadan hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız belirtileri nelerdir? Gelin hep beraber inceleyelim.

  • Adet gecikmesi

Genel olarak 28 günde bir adet görülür ve eğer adet gününüz 10 gün gecikmişse hamile olma olasılığınız oldukça yüksek ve gebelik testi yapabilirsiniz. Bu durum hamileliğin 6 veya 7’inci haftasında gerçekleşiyor.

  • Vajinadan akıntı akması

Hamileliğin ilk 3 haftasında istemsiz bir şekilde vajinadan beyaz bir sıvı akıyorsa vücut kendini hamileliğe hazırlıyordur. Bununla beraber eğer kaşıntı ve yanma hissi oluşuyorsa kesinlikle doktora görünmelisiniz.

  • İdrar Kaçırmalar

İdrar kaçırmalar bebeklik ve yaşlılık dönemlerinde görülse de aslında hamileliğin ilk dönemlerinde de bunu yaşayabilirsiniz. Rahim idrar kesesine baskı yaptığı için bu kaçırma durumları oluyor. Bunu engellemek için kegel egzersizleri yapabilir ve rahim kaslarını çalıştırabilirsiniz.

  • Hazımsızlık

Adet gecikmiş, gaz sıkışması yaşıyor ve uykularınız kaçıyorsa vücudunuz hamilelikten dolayı hormonel değişiklik içine girmiş olabilir ve bağırsaklarınız buna tepki veriyordu. Bunu atlatabilmek için doktor tavsiyesi ile ilaçlar kullanabilir veya çeşitli bitki çayları içebilirsiniz.

  • Mide Bulanması

Bunu herkes bilir. Baş dönmesi ve mide bulantısı hamileliğin ilk 3 ayında en çok karşılaşacağınız durumlardan biridir. Buna bağlı olarak yiyeceklere ve kokulara tepkiler de verebilirsiniz.

  • Sürekli Uyuma

Hamileliğin ilk dönemlerinde yeterince uyuduğunuz halde hala uykunuz geliyor ve göz kapaklarınızı açamıyorsanız, sürekli uyumak istiyorsanız bu sizin hamile olduğunuzdan dolayıdır. Zaman geçtikçe bunu atlatacak ve tekrar eski düzeninize kavuşacaksınız.

  • Göğüs uçlarının büyümesi

Yine hamileliğin ilk zamanlarında son derece hassaslaşan meme uçları daha da büyümeye ve renk değişimine uğrar. Hormonların değişmesi ile beraber meme uçları da bebeğin daha kolay ulaşabilmesi için büyümektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Burcuna Göre Nasıl Bir Annesin? başlıklı makalemizde Astroloji, burçlar ve burçlara göre annelik hakkında bilgiler verilmektedir.