Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik, döllenen yumurtanın kadın rahmine düşmesi ile başlayan yaklaşık 9 aylık bir süreçtir. Bu süreçte vücudumuzda farkında olduğumuz veya olmadığımız bir dizi olaylar meydana gelir. Ancak bazı belirtiler vardır ki özellikle bir arada görüldüğünde hamileliğe özgü belirtilerdir. Bunlar arasından ilk 10 belirti şu şekildedir.

ADET GECİKMESİ

Her adet gecikmesi durumu hamileliği haberdar etmese de adet dönemi geciktiğinde akla ilk gelen hamileliktir. Çünkü kadınların adet döngüsünün temeli her ay döllenmeye hazırlanan yumurtanın döllenmediği takdirde dışarı atılmasıdır. Yumurta döllendiği takdirde dışarı atılmayacak ve adet kanaması denilen olay görülmeyecektir. Bu nedenle ilk ve en önemli belirti adet döneminin gecikmesidir.

MİDE BULANTISI

Hamileliğe özgü olan önemli belirtilerden biri de mide bulantısıdır. Ancak her mide bulantısını hamilelik olarak yorumlamak yanlıştır. Çünkü geçirilmekte olan bir hastalık, adet dönemi veya zehirlenme durumlarında da mide bulantısı görülebilir. Ancak hamilelik belirtisi olarak görülen bulantı aniden olan ve genellikle sabah bulantıları şeklinde seyreden bulantılardır. Herhangi bir koku alındığında veya yiyecek bir şeyle karşılaşıldığında da ani bulantılar görülebilir. Ayrıca bu bulantılar sonucunda kusma da görülebilir.

BAŞ DÖNMESİ 

Her kadında görülebilen bir durum değildir. Ancak hamilelik döneminde genişleyen damarlar ile kan akışının hızlanması tansiyon düşüşlerine ve dolayısıyla baş dönmesine ve hatta bayılmaya sebep olabilir.

VÜCUT ISISINDA ARTIŞ

Hamileliğe özgü belirtilerden biridir. Ancak unutulmamalıdır ki adet dönemlerinde veya bu dönemlerin yaklaştığı zamanlarda da vücut ısısı artış göstermektedir. Bu nedenle vücut ısısındaki artışı direkt olarak hamileliğe yorumlamak yanlıştır.

KANAMA 

.Hamileliğe özgü belirtilerden biri olup genellikle adet kanaması ile karıştırılan bir durumdur. Toplum içinde ” üstüne görme ” deyimi ile kullanılan hamilelik kanaması adet kanamasından oldukça farklı olarak kan şeklinde değil lekelenmeler şeklinde görülür. Bu kanamanın görülme sebebi ise bebek için hazırlanan rahim duvarlarının genişlemesi sonucu az miktarda lekelenme şeklinde kan dökülmesidir.

AKINTI

Özellikle ilk hamilelik durumlarında gözlenen akıntı hamileliğin en ilk belirtilerinden biridir. Genelde pembeye kaçan bir renkte görülür. Bu akıntının akması kadın rahminin hamileliğe hazırlandığını gösterir.

SIK İDRARA ÇIKMA

Normal zamanlardan çok daha sık idrara çıkma durumu hamileliğin belirtilerinden biridir. Özellikle idrar renginin koyu olması bu belirtiyi daha da güçlendirir. Ancak unutulmamalıdır ki adet dönemlerinde de sık idrara çıkma durumu gözlenebilir. Bu durumda sık idrara çıkma durumunu direkt hamilelik ile ilişkilendirmek yanlış olur.

GÖGÜSLERDE BÜYÜME VE HASSASİYET

Göğüslerde büyüme ve hassasiyet durumu adet dönemlerinde de sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle diğer belirtilerle görüldüğünde hamilelik belirtisi olur denilebilir.

AŞERME 

Aşerme durumu daha çok normalin dışında bir yiyeceğe duyulan isteği belirtir. Görülen yiyeceğe duyulan isteğin yanında akıldan bir anda geçirilen yiyeceğe de istek duyulabilir. Ayrıca aşerme durumu ile birlikte iştah artışı da gözlenebilir. Bir başka durumda da aşerme durumunun tersine iştah azalması baskın gelebilir.

KARINDA ŞİŞLİK, AĞRI HASSASİYET

Hamilelik belirtilerinden biridir. Karında şişlik, ağrı veya hassasiyet durumunun başka olaylarla ilişkilendirilmesi bu olayların ayrı ayrı oluşması durumunda olabilir. Ancak üç olay da birlikte görüldü ise en yüksek ihtimal hamileliktir.

Hamilelikte sık görülen ilk on belirtiyi sizlerle paylaştık. Ancak bilinmelidir ki hamile olduğunuzu tam anlamıyla öğrenmek için belirtiler yetmez. Çünkü bu belirtiler başka olaylar sonucunda da görüldüğü için yanıltıcı olabilir. Bu nedenle 10 belirtinin çoğunu taşıyor iseniz hemen bir doktora görünüp hamile olup olmadığınızı öğrenmelisiniz.