Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Her anne adayında hamilelik belirtileri farklı olsa da erken hamilelik belirtileri aynı olmaktadır. Kimi anne adayını oldukça zorlayan hamilelik belirtileri, kiminde fazla yoğun olmamaktadır. Bebek sahibi olmak her anne için kutsal bir görevdir. Yavrusunu büyütmek için çabalar durur. Bu yolda zorlandıklarını, sancıları mutlaka olacaktır, fakat bu acılar sancılar yerini mutluluğa bırakır gider.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kimi anne adayı hamilelik belirtilerini erkenden yoğun olarak hissederken, kimi anne adayının hamileliğini hissetmesi haftalar sonra olabilmektedir. Bu tamamen değişken bir durumdur. Belirtileri erken fark etmek gebelik sürecinde faydalı olacaktır. Gebeliğin hissedilmesi durumunda anne adayı tükettiği gıdalara, yaptığı egzersizlere ve yaşam tarzına dikkat edecek bebeğinin sağlıklı olmasını için çaba gösterecektir.

Gebeliğin belirtileri döllenmeden hemen 1 hafta içinde ya da kimi gebelikte ise 6 veya 7. Haftalarda hissedilmektedir. Bu tamamen değişkendir. Gebeliğini hissetmeyen kadınlar hiçbir hamilelik belirtisiyle karşılaşmazlar. Tek belirti geç gelen adet olabilir, âdetiniz normalde hep düzenli geliyor fakat bu ay bir gecikme yaşıyorsanız gebelikten şüphelenebilirsiniz. Bu durumda bir gebelik testi yapmanız en doğrusu olacaktır.

1) Adet Görmezsiniz

Adet görmediğinizde direk olarak gebelikten şüphelenmeniz gerekli değildir. Bu durum tamamen sizin adet düzeninize bağlıdır, normalde adet takvimi tutan bir kadınsanız ne kadar gecikeceğini ya da erken geleceğini bilirsiniz. Fakat zaten adet düzeniniz düzenli değilse anlamamanız normaldir. Siz yine de âdetiniz çok geciktiğinde bir gebelik testi yapıp emin olmalısınız.

2) Kusma veya Sürekli Bulantılar Yaşamaya Başlarsınız

Gebeliğin ikinci belirtisi bulantılardır. Bu bulantılar genelde sabah ilk uyandığınızda ya da mutfakta ağır yemek kokularında olacaktır. Hatta mutfak bulantılarında ağır yemek kokuları değil hafif kokularda bile midenizde çalkalanmalar hissedebilirsiniz. Akabinde öğürmeler ve kusmalar gelecektir.

3)Göğüste Şişkinlik ve Göğüs Ucunu Daha Hassas Hissedersiniz

Döllenmeden 2 hafta sonra ya da 6 hafta içinde göğüslerinizi daha büyük ve şiş hissetmeye başlarsınız. Göğüs uçlarınızı daha çok hisseder, daha hassas olduğunu gözlemlersiniz. Bu belirtiler her kadında aynı zamanda ortaya çıkmaz. Fakat gebeliğinizin bir döneminde mutlaka ortaya çıkar. Göğüs bölgesinin gebelikte hassaslaşmasının sebebi hormonlarınızdır. Vücudunuzda salgılanan östrojen ve progesteron hormonları artış gösterir, bu sebeple göğüs kısmında kan dolaşımı daha hızlı hale gelecektir. Ayrıca göğüs ucu daha koyu ve büyük bir hal alabilir, vücut kendini gelecek bebek için hazırlamaktadır.

4)Baş Dönmesi Yaşamaya Başlarsınız

Eğer gebe iseniz baş dönmesi yaşamanız çok normaldir ve sıklıkla yaşanabilir. Genişleyen kan damarlarınız ve akabinde azalan kan basıncı başınızın dönmesine sebep olur. Çok hareket ettiğinizde ya da ani hareketlerinizde sıklıkla olacaktır. Bu baş dönmesi genel olarak hamileliğin ilk 3 ayında sıklıkla görülür fakat ilerleyen dönemlerde aralıklarla görülebilir. Gebelikte hormonlar sıklıkla değiştiği progesteron hormonu arttığı için kan basıncı düşer damarlar genişler bu da geçici baş dönmelerine sebep olur. Hamilelikte yaşadığınız belirtiler hormonlardan kaynaklıdır.

5)Bitkinlik Ve Yorgunluk Hissedersiniz

Progesteron hormonunun artmasıyla vücut çok daha çabuk yoruluyor bitkin düşüyor. Sürekli uyku ihtiyacı hissedilir.

6)Akıntı ve Kanama Görülebilir

Döllenme gerçekleştikten 2 hafta sonra kadınlar bir miktar kanama ve lekelenme görebilir. Gelen lekelenmelerin rengi pembeden kahverengiye doğrudur. Hafif adet sancılarına benzer sancılar da yaşamanız normaldir. Yerleşme kanaması olarak, döllenmiş yumurta rahim duvarlarına tutunması durumunda yaşanır.

Bu belirtilerin birkaçını hissettiğinizde bir gebelik testi yapmayı ya da doktora görünmeyi ihmal etmeyin. Erken hamilelik belirtileri olabilir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.