Hamileliğin İlk Üç Haftasında Neler Oluyor?

Erkeğin spermi ile kadının yumurtasının döllenmesi ile oluşan gebeliğin tam olarak ne zaman başladığını bilmemiz her zaman mümkün olmayabiliyor. Gebe kaldığınız ilk haftalar kanınızda ki hamilelik hormonu halen yükselmediği için kesin olarak hamile olduğunuzu ancak 3. ve 4. haftalarda öğrenebiliyorsunuz. Bu yüzden hamilelik hesapları çoğu zaman kafa karıştırıcı ve yanıltıcı olabiliyor. Genel kullanılan yöntem, son adet döneminize göre hamileliğin hesaplanmasıdır.

Biz tam olarak farkında olmasak bile hamileliğin ilk haftaları, yumurtalıklarda ve rahimde çok hızlı değişimlerin meydana geldiği haftalardır. Peki İlk hamilelik belirtileri nelerdir? Hamileliğin ilk haftalarında hissedilenler nelerdir?

 

Hamileliğin İlk Haftalarında Bebek Gelişimi

Hamileliğin ilk haftaları siz hissedemeseniz bile hamileliğin en önemli olaylarından biri yaşanır: Emplantasyon; yani bebeğiniz rahminize yerleşiyor.

Embriyo rahminize yerleştiğinde küçük top hücreler ikiye bölünecek ve bir kısmı embriyoyu diğer parçası da plasentayı oluşturacaktır.

Plasenta; bebeğinizin besinlerini alacağı, hamilelikle beraber oluşan ve bebek ile birlikte rahminizden çıkarak görevini tamamlayan bir organdır.

İlk hamilelik belirtileri olarak siz hissedemeseniz bile hamilelik hormonlarıyla birlikte metabolizmanız değişecek ve oksijen ve besinleri yeni oluşmaya başlayan embriyoya, plasentaya taşıyacak sistemi oluşturmaya başlayacaktır.

Hamileliğin ilk haftalarında hissedilenler, hamileliğin 4. Haftasına doğru oluşacak. Hamilelik hormonları, hamileliğin en belirgin belirtilerini göstermenize sebep olacaktır.

hCG olarak bilinen hamilelik hormonu aynı zamanda evde yaptığınız hamilelik testinde artı simgesini görmenizi sağlayacaktır.

Bu haftanın sonunda bebeğiniz yüzlerce hücre tarafından oluşturulmuş olacaktır. Bu oluşum ile beraber yerleşme kanaması olarak bilinen bir kanama görmeniz gayet normaldir. Ayrıca kendinizi yorgun hissediyorsanız ve göğüsleriniz büyümeye başlamışsa, bunlar da hamileliğinizin sinyalleri olarak kabul edilebilir. Östrojen ve progesteron hormonlarının yükselmesine bağlı olarak da ani ruh değişim halleri yaşayabilirsiniz.

Halsizlik ve Bulantı

İlk hamilelik belirtileri olarak, hamileliğin ilk haftalarında birçok anne adayı kendini halsiz hisseder. Vücudunuzda ki hızlı birçok değişimleri göz önünde bulundurduğumuzda bu durum gayet normaldir. Fırsat buldukça sık sık dinlenmeye özen gösterin. Aynı şekilde bulantılarda öyle, bulantıları engellemek için sık sık ve küçük öğünler halinde yemek yemeğe çalışın.

Artan Vücut Sıcaklığı

Hamileliğin belirli dönemlerinde vücut sıcaklığınız değişim gösterecektir. Döllenen yumurta rahminize yerleşebilmek için belirli bir sıcaklığa ihtiyaç duyar, yükselen hormonlarınızda gerekli ısıyı sağlayabilmek için çalışmaya devam eder. Ayrıca ovülasyon dönemine girildiğinde vücut sıcaklığı düşer ancak ovülasyon dönemi sona erdiğinde tekrar vücut sıcaklığınız yükselecektir. Bu değişimlerin sebebi, aylık döngülerinizi düzenleyen östrojen ve progesteron hormonlarıdır.

Servikal Mukoza

İlk haftalarda rahim mukozanız incelmiş ve bulutumsu bir görüntüye sahip olacaktır. İlerleyen haftalarda ise çok ince, çok esnek ve şeffaf denebilecek kadar çok açık renge sahip olacaktır. Bu durum spermin yumurtaya doğru gelebilmesi için gerçekleşir.

Alt Karın Ağrısı

Her dört kadından biri bir dizi acı veya karın bölgesinde, yumurtlamanın gerçekleştiği bölgede kramp şeklinde bir ağrı hisseder. Bu durumun sebebi yumurtalıklardan serbest bırakılan ve rahme doğru yolculuğa başlayan döllenmiş yumurtadır.

Hamileliğin ilk haftaları yaşanılanlar bu durumlardan bazıları bu şekildedir. İlk hamilelik belirtileri gerçekleşmeye başladığı zaman panik yapmamalısınız, bu durumlar gayet normaldir. Ancak yaşanılan durumların anormal boyutları çıkması durumunda bir uzmana danışmanızda fayda olacaktır.

Hamilelik döneminde spor yapmanız hamileliğin ilk haftalarında hissedilen durumları daha iyi atlatmanızı, hatta doğumunuzun kolaylaşmasına sebep olacaktır.

Gebelik süresince beslenme de çok önemlidir. Sizin için en iyisi bir beslenme uzmanına danışmanız olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde erken hamilelik belirtileri, Hamilelik belirtileri nasıl olur ve Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? hakkında bilgiler verilmektedir.