Gözlük Seçiminde Dikkat Etmemiz Gerekenler

Gözlük seçiminde dikkat etmemiz gerekenler üstünde pek düşünülmeyen ama seçim yapıldıktan sonra keşke dememize neden olan konulardır. Güneş gözlükleri için, marka, stil ve modaya uygun olması dikkat edilmesi gereken konulardır. Numaralı gözlük seçimi için markanın öneminden çok gözlüğün rahatlığı, hafifliği ön planda tutulmalıdır, marka gözlük üreticileri modellerini maliyet düşürmek için fason olarak Çin’de üretmeye başladılar ve kaliteden çok etiket satmaya başladılar.

İşinin Ustası Gözlükçü

Gözlüğünüzü gün boyunca kullanmak zorundaysanız, gözlüğün rahat ve hafif olması, sizi kısıtlamaması gerekir bu konuda en yapacağınız şey gözlükçünüzü doğru seçmektir.

Gözlükçünüzü seçerken güvenilir olmasına sektöründe uzman olmasına dikkat etmeli ve seçiminizi yaparken acele karar vermemeniz gerekir.

Doğru gözlükçüden, uygun gözlüğü seçtiğiniz takdirde daha sonra yaşanabilecek problemlerinde önüne geçmiş olursunuz.

Numaralı Gözlükte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Git gide artan televizyon izlenme oranları, bilgisayar ve akıllı telefonların etkileri ile numaralı gözlük kullanan kişi sayısı da artmaya başladı

Numaralı gözlük kullanımının ilk ve en önemli adımı göz muayenesidir, iyi bir uzmanın yaptığı doğru muayene ve ölçüm ile hazırladığı reçete sonrasında gözlükçünüzden beğeneceğiniz hafif ve kullanışlı çerçeve ile uygun camlar problemsiz bir kullanım sağlar

Numaralı Gözlük Çeşitleri

Göz hekimlerinin verdiği reçeteler uzak ve yakın, sürekli kullanım amacı taşır. Alacağınız gözlüğün rahatınız için amaca uygun olması gerekir.

Yakın Gözlüğü Seçiminde Önemli Noktalar

Yakın gözlüğü kullanmamış gerekiyorsa bu gözlük yakın mesafelerde görmek, yazmak ya da okumak için kullanılır bu yüzden gün boyu sürekli takılıp çıkarılır, gözlüğünüzü seçerken saplarının yaylı olması artı bir rahatlık sağlar, hafif ve taşıma rahatlığı açısından zarif olması ve koruyucu kabının sürekli yanınızda olması gerekir.

Eğer ağır bir gözlük çerçevesi seçimi yaparsanız, bir konuyu okumanız gerektiğinde başınızı eğmeniz gerekir ve bu durumda gözlüğünüz ağırlığından dolayı burnunuzdan kaymaya başlar.

Yakın gözlüğü seçiminde uzmanlar, hafif olması açısından yarım gözlük çerçevelerinin tercih edilmesi gerektiğini tavsiye ediyor, bunun amacı ise yakın gözlükleri 40 cm mesafeden okuma kullanım için verilir, business camlı tam çerçeveli yakın gözlüğünde ise 30 cm. ile 150 cm. arasında bir görüş netliği sağlar, uzak bir konuma bakmanız gerektiğinde görüşünüzü bulanıklaştırır, eğer çerçeveniz yarım çerçeve ise çerçeveyi burnunuzdan hafifçe düşürerek, gözlüğünüzü çıkarmaya gerek kalmadan ileriye odaklanabilirsiniz

Uzak Gözlüğü Seçiminde Önemli Noktalar

Uzak gözlüğü genellikle daimi olarak kullanılır ve yakın görme problemi olmayanlar tek bir çerçeve ile kullanır ama 40’lı yaşlardan sonra yakın mesafelerde sorunlar yaşanmaya başlanırsa yakın gözlüğü gerekir, bu gibi durumlarda istenirse iki ayrı gözlük kullanılabilir ya da Varifokal denilen gözlük camları sayesinde tek bir gözlük ile hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Uzak gözlüğünüz için çerçeve seçerken yakın gözlüğüne oranla daha çok konuya dikkat etmek gerekir, bu gözlükler sürekli kullanılacağı için çok hafif, rahat, sağlam ve kullanacak kişinin yüzüne uyumlu olması gerekir.

Gözlüğünüz hafif olmazsa, kulak arkasında acıya neden olur, ağırlığından dolayı sürekli burnunuzdan kayar ve burnunuzu kızartır. Gözlük yüzünüze tam oturmalı şakaklarınızı çok sıkarsa bu bölgede saç dökülmesine ve zamanla çukurlaşmaya neden olabilir. Gözlük sapları kısa olursa kulak arkalarını sıkarak tahrişe ve acılara neden olur.

Sürekli kullanılacağı için seçeceğiniz gözlük sağlam olmalıdır, ter asidinden etkilenmemelidir, ter asidi ile etkilenen çerçeveler zamanla kaplama malzemesini atar ve çerçeve için kullanılan nikel, bakır ya da demir açığa çıkarak cildinizi tahriş eder, ayrıca nikel kansorejen bir maddedir, kemik çerçevelerde ise zamanla çerçeve beyazlamaya başlar ve sertleşir, titanyum bir çerçeve hafifliği ve sağlamlığı ile bu problemleri yaşamanıza engel olur.