Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Tarifleri

En sık karşılaşılan cilt problemlerinden birisi gözeneklerdir. Gözenekler ciltte kötü bir görünüme neden olduğu gibi zamanla birlikte çeşitli cilt problemlerinin de en önemli nedeni olmaktadır. Genişleyen gözeneklerde zamanla birlikte yağ ve kir birikerek siyah nokta ve sivilce gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle ciltteki gözeneklere karşı önlem almak ve gözenek sıkılaştırıcı bakımlar uygulamak gerekir.

Sizlere gözenek sıkılaştırıcı maske tarifleri sunarak cildinizin daha pürüzsüz görünmesine katkı sağlayacağız. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki evde kolayca uygulayabileceğiniz bu tarifleri düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde birkaç uygulama ile kalıcı olarak çözüm sağlayamazsınız.

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için yağ, toz ve kir gibi maddelerin birikmesini önlemek amacıyla gözenek sıkılaştırıcı maske tarifleri uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak uygulayacağınız bu tarifler gözenekler için çözüm sağlarken aynı zamanda cildinizin de daha güzel görünmesini sağlayacaktır.

3 Farklı Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Tarifi

Gözenek Sıkılaştırıcı Karbonat Maskesi

  • 2 yemek kaşığı karbonat
  • 2 yemek kaşığı su
  • Birkaç damla limon suyu

Tüm malzemeleri karışım haline getirerek macun kıvamını elde edin. Ardından hazırladığınız maskeyi cildinizde gözeneklerin yoğun olarak oluştuğu bölgelere uygulayın. Maske cildinizde 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Gözenek sıkılaştırıcı maske tarifleri arasında yer alan karbonat maskesini haftada 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Gözenekler İçin Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı maskesi gözenekler için evde uygulayabileceğiniz en kolay ve en etkili yöntemlerden biridir. Gözenek sıkılaştırıcı etkisinin yanı sıra cilt tonunu açıcı özelliği de bulunmaktadır. 1 adet yumurta akı ile yarım limonun suyunu karıştırın. Hazırladığınız maskeyi cildinize sürün ve 15 dakika beklettikten sonra cildinizi durulayın. Ardından cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın.

Gözeneklere Aloe Vera Maskesi,

1 adet aloe veranın jelini çıkarın 1 yemek kaşığı kadar jel ile 1 tatlı kaşığı portakal suyunu karıştırın. Hazırladığınız karışımı cildinize uygulayarak 15 dakika bekletip durulayın. Bu tarif için isteğe göre birkaç damla zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Gözenek sıkılaştırıcı maskeler ile kısa sürede cildinizin pürüzsüz ve doğal bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cilt Bakımı İçin Kullanılabilecek Doğal Yağlar Nelerdir? başlıklı makalemizde cilt bakımı, cilt bakımı için bitkisel yağlar ve cilt bakımı için doğal yağlar hakkında bilgiler verilmektedir.