Gebelikte Diyabet ve Risk Altında Olanlar

Diyabet, vücudun karbonhidratlı besinleri glikoza çevirmesidir. Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinir. Şeker hastalığı yani diyabet ömür boyu tedavi gerektiren önemli bir sağlık sorunudur. Fakat diyabet kandaki şeker seviyesi kontrol altında tutulduğu sürece kişinin normal yaşantısı için bir engel değildir. Bu nedenle diyabet sorunu olan kadınların anne olmasında bir sakınca yoktur. Sadece, gebeliği planlı olmalı ve öncesinde şeker seviyesi kontrol altına alınmalıdır. Diyabetli gebeler, bu süreçte doktor kontrollerini aksatmamalıdır. Şeker takiplerini düzenli yaptırarak, ilaçlarını doktor kontrolünde kullanmalıdır. Diyabetli gebeler, tıbbi bir mecburiyet olmadığı sürece normal doğumu tercih etmelidir.

Gebelik öncesinde diyabetten dolayı; göz, böbrek ve kalp gibi organlarda hasar oluşmuşsa ilk olarak bunların tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca gebelik öncesinde şeker seviyesi 80’in altında veya 120’nin üstünde olmamalıdır. Bu durumda gebelik risk taşır. Bebekte gelişme geriliği ve iri doğumlara yol açabileceği gibi doğum sırasında bebek kayıplarına da sebep olabilir.

Gebelikte hap tedavisi gören anne adaylarının ağızdan aldığı ilaçlar, bebek sağlığı üzerinde olumsuz etki bırakabilir. Bu sebeple hap tedavisinin yerini insülin almalıdır. Doğum sürecine kadar insülin kullanılmalıdır. Daha sonra hap tedavisine geri dönülebilir. Çünkü hapın süte geçme gibi bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca insülin kullanırken öğün atlamamaya özen gösterin.

Diyabet sebebiyle göz, böbrek ve tansiyon sorunu olan gebeler mecbur kalmadıkça sezaryene başvurmamalıdır. Çünkü bu hastalarda yara iyileşmesi oldukça zordur. Diyabetli anne adayları için normal doğum daha sağlıklı olacaktır.

Diyabetli gebeler, gebelikte aşırı kilo alımına dikkat etmelidir. Kilo kan şekerini yükseltir. Yüksek kan şekeri bebeğin de kan şekerini yükseltir. Bu durum bebekte kalp, böbrek ve damar sorunları oluşturur. Düzenli egzersiz yapmanız da size fayda sağlayacaktır. Gebeler için en ideal egzersiz yürüyüştür. Ayrıca yeterli uyku da çok önemlidir. Vücut için yararlı olan gece uykusudur. Gece uykunuzu almaya özen gösterin. Çünkü gece uyumadan, uykusunu gündüz almaya çalışan diyabet hastalarında şeker kontrolü sağlamak zor bir hal alabilir.

RİSK ALTINDA OLANLAR

Diyabet her insan için bir risk taşır. Fakat bazı koşullar bu hastalığı tetikleyebilir. Gebelik öncesi yüksek kilo gebelikte diyabet riskini arttırır. Ayrıca yakın akrabalarınızda diyabet sorunu varsa ve gebelik düşünüyorsanız bunu ertelemeyin. Çünkü 25 yaşının üstündekiler için gebelik daha risklidir. Eğer önceki gebeliğinizde diyabet sorunu yaşadıysanız, bir sonraki gebelikte de aynı sorunla karşılaşmanız daha yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Çoğul Gebelik Nedir Kimlerde Görülür başlıklı makalemizde Çoğul Gebelik Nedir Kimlerde Görülür ve yapışık ikizler hakkında bilgiler verilmektedir.