Fitness İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

İş yerinde daha zinde mi olmak hedefiniz? Evinizde yorgun hissetmekten bıktınız mı? Ailenizle daha kaliteli zaman geçirmeyi mi istiyorsunuz? Cevabınız evetse fitness egzersizleri tam size göre. Ama fitness incelikleri hakkında bilgilenmeniz için öncelikle bu yazımızı okumalısınız.

Fitness Beyninizin Gücünü Arttıracaktır

Egzersiz yalnızca uygulayanların vücutlarını geliştirmekle kalmaz bunun yanında zihinsel açıdan da yararları saymakla bitmez. Egzersiz yapanların enerjileri daha yüksektir, zihninizin açık olmasına yardımcı olur ve beyinde serotonin yani mutluluk hormonunu arttırır. Uzmanlar iş yerlerinde egzersiz yapanla yapmayanların arasındaki büyük farkın iş performansında büyük etken olduğuna dikkat çekmektedirler. Egzersiz yapanların verimlilik açısından daha üstün olduğu bir gerçektir. Firmalar çalışılan saatlerde daha düşük israfa ve daha az maliyetlere imkan vermesiyle verimli personelleri bünyelerinde çalıştırmayı tercih ederler.

Hareket Stresin Azalmasına Sebep Olur

Fitness temel bilgiler konusunda bilinmesi gereken o kadar çok konu var ki. Fitness yalnızca vücudun gelişmesine fırsat vermez, zihinsel olarak, ruhsal olarak fitness yapanlar daha sağlıklıdır. Düzenli egzersiz ile stresin yol açtığı olumsuzluklardan kurtulmak en etkili yöntem olacaktır. Bir çok uzman yanında psikiyatristler de danışan hastalarına öncelikle düzenli fitness önermektedirler günümüzde. Buna ek olarak egzersiz insan ruhunun dinginleşmesine ve depresyonun da azalmasının en önemli nedenlerindendir. Ayrıca düzenli egzersiz daha az baskı altında hissetmeye , daha az sinire neden olur. Bunun sonucu olarak da bu olumlu gelişmeler sayesinde kişiler sosyal hayatlarında daha uyumlu olacak ve bu gelişmeleri diğer kişilere de yansıtacaktırlar.

Egzersiz Yapan Kişiler Daha Enerjiktirler

Sabahları yalnızca yarım saatlik bir egzersizi düzenli uygulayan pek çok insan bunun hayatlarına çok olumlu yönde yansıdığını ileri sürmektedirler. Egzersiz endorfin hormonunun salgılanmasını hızlandırır. Bu da egzersize devam eden kişilerin gün içerisinde daha enerjik olmalarına yol açar. Böylelikle daha az yorgun hissedecek ve günlük işlerinizde ya da iş yerinizde daha verimli ve daha aktif olacaksınız. Düzenli egzersize vücudunu alıştırmış bir kişi zamanla egzersiz sebebiyle oluşan yorgunluğun da azaldığına şahit olacaktır.

Düzenli Egzersiz Hastalıklardan Korunmanıza Yardımcı Olur

Düzenli egzersiz yapanlarda kalp rahatsızlıklarının, felcin, hiper tansiyonun, aşırı kolesterolün, diyabetin, kemik erimesinin ve kas kütlesi kaybının önlendiğini birçok araştırma kanıtlamıştır. Bütün bu ölümcül rahatsızlıkları önlemesi yanında yaşlanmayı da geciktirdiği bir gerçektir. Egzersiz kas ve eklemleri güçlendirip ileri yaşlarda hemen hemen herkeste görülen ağrı ve sancıların önüne geçecektir. Düzenli egzersizle beraber bağışıklık sisteminizin güçlendiğine ve böylelikle daha az hastalandığınıza şahit olacaksınız.

Egzersiz Performansın Artmasını Sağlar

Birkaç hafta gibi kısa bir süre egzersiz yapanlar bile elbiselerinin üzerlerinde farklı durduğuna şahit olur. Düzenli egzersiz kasları güçlendirir , vücut esnekliğini arttırır ve performansta iyileşmeye yardımcı olacaktır. Böylelikle kaslar daha verimli çalışacak ve dayanıklılığınız artacaktır.

Kilo Kaybı İlk Aşamada Egzersiz Yapmak İçin Amaç Olmamalıdır

Fitnessa başlamadan önce birincil amacınız kilo kaybı olmamalıdır çünkü fitnessin en önemli yararı kilo kaybını sağlaması değildir. Hızlıca başlanarak kilo verme amacıyla yapılan egzersizlerde beklenilen verimliliğin alınamadığı ve spora başlayacakların cesaretini kırdığı bu işle uğraşanlar tarafından sıkca gözlemlenildiği ortadadır. İnsanlar hemen sonuç almak istemektedirler ama bu tür fitness çalışmaları kalıcı olmadığı için hüsrana uğramaktadırlar. Herşeyden önce kilo kaybını amaçlayan kişiler öncelikle gündelik hayatını gözden geçirmelidir. Bu yöntemle nerelerde eksikleri olduğunu görecekler ve bu da motivasyonlarını arttıracaktır. Öncelikli amacınız kilo kaybı olmasın bunun yerine daha enerjik ve daha az stresli olmayı hedefleyin. Fitnessin hayatınızın can alıcı bir parçası olması için gayret gösterin. Fitness ve spor hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili bu yazımızı okumanızın ardından düzenli egzersiz için plan yapacağınıza dışarı çıkın biraz yürüyüş yapın ve spora ilk adımınızı atın. Böylelikle daha mantıklı bir adım atmış olacaksınız. Sık sık hareket etmenizi sağlayan merdiven çıkma, alışveriş gibi işleri mutlaka yapmanızı öneririz.

Bir önceki yazımız olan KADINLAR HEMCİNSLERİYLE NEDEN ANLAŞAMAZ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.