Far Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makyaj yaparken en sık kullanılan temel malzemelerden birisi fardır. Far gözlerin güzelliğini ön plana çıkarmak, kıyafete ve ortama uygun makyaj yapmak için uygulanan temel adımlardan biridir. Farların yapısı ve pigmentleri farklı olduğu için kimi zaman uygulama aşamasında bazı sorunlar olaşabilmektedir. Bu nedenle sizlere far sürerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda birkaç öneri sunacağız. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki farınızı sürmek kadar önemli bir konu daha varsa o da doğru far seçimidir. Doğru renk ve yapıda far seçmediğiniz sürece istediğiniz sonuca ulaşamazsınız. Bu nedenle farınızı seçerken birkaç detaya dikkat etmeniz gerekir.

Far seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

  • Far seçerken birkaç farklı renk içeriğine sahip paletlere yönelin. Tek renkle sınırlı kalmanızdansa farklı renkleri içeren paletler sayesinde daha farklı makyaj uygulamaları deneyebilirsiniz.
  • Farınızı seçerken kesinlikle ten renginizle ve zevklerinizle uyumlu renklerin olduğu paletlere yönelin. Çok fazla far uygulaması yapmıyorsanız doğal tonlar içeren toprak tonlarının yer aldığı bir palet tercih edebilirsiniz.
  • Cildiniz için kaliteli ürünler tercih etmeyi ihmal etmeyin. Bu nedenle mümkün olduğunca yapısı yumuşak ve pigmentli farları tercih edin.

Far Sürerken Dikkat Edilecekler

Göz makyajınız için beğendiğiniz renklerde farınızı hazırladıysanız sıra geldi far sürerken dikkat edilecekler konusunda önerilere. İlk olarak makyajınıza far öncesi baz uygulayarak başlamanızı öneririz. Bu sayede farınızın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Farınızın pigmenti yeterli değilse fırçanızı farı uygulamadan önce ıslak mendile değdirerek farı alın ve sürün. Bu sayede farınızdan maksimum verim almanız mümkündür.

Far uygulamanızı kesin hatlarla belirginleştirmek istiyorsanız alt kirpik dibinizden şakaklarınıza doğru bir bant yapıştırın ve farınızı bu şekilde uygulayın. Bandı çıkardığınızda uygulamanızın son derece net şekilde ortaya çıktığını fark edeceksiniz.

Tekli farlar kullanmak yerine far paletlerini tercih edebilirsiniz. Paletler birbiri ile uyumlu renkleri bir araya getirdiği için renk seçiminde de zorlanmazsınız.

Toz şeklindeki farları uygularken son derece dikkatli davranmanız gerekir. Özellikle gözaltlarınıza dökülen toz farların makyajınızı bozacağını unutmayın. Bu nedenle farı alırken fırçanızdaki fazlaların dökülmesi için fırçanızı hafifçe silkeleyin.

Far sürerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda birkaç detaya yer verdik. Sizler de zevkinize uygun farları tercih ederek bu öneriler ile kusursuz göz makyajı yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Porselen Makyaj Nedir? başlıklı makalemizde porselen makyaj, porselen makyaj için dikkat edilmesi gerekenler ve porselen makyaj nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.