Evi Çocuk İçin Nasıl Güvenli Bir Hale Getirebilirsiniz

Ebeveynler için, evi bebek güvenliği açısından uygun hale getirmek çok önemlidir. Çünkü iki birey hayatlarını birleştirirken seçeceği evin bebek için güvenli olup olmadığını pek düşünmezler. Çoğu evli çift, bebek sahibi olduktan sonra bu konu hakkında bilinçlenmeye çalışır.

Evimizde yüksek kaza potansiyeline sahip birçok araç-gereç bulunur. Bu durum en çok 5 yaş altındaki çocukları etkiler. Çünkü çocuklar kendileri için tehlike yaratacak şeyleri önceden bilemezler.

Çocuklar korumasız, hassas ve narindirler. Her an gözümüzün önünde bulunduramayacağımız ve her an başlarına ne geleceğini bilmediğimiz için evimizde gerekli tedbirleri almamız şarttır.

ALINACAK TEDBİRLER NELERDİR?

Öncelikle henüz yürümeyen bir bebeğiniz varsa ve bebek koltuğu kullanıyorsanız, koltuğu yüksek yerlere koymak yerine yere koymanız daha doğru olacaktır. Bebeğinize sert ve ağır oyuncaklar almayınız, onu severken incitmeyiniz. Bebeğinizi yıkarken küvette kaymasını önlemek için havlu kullanabilirsiniz. Ayrıca 0-4 yaş arası çocuklara fındık, fıstık ve sakız gibi küçük cisimler verilmemesi daha doğrudur. Çünkü bu yaşlardaki bir çocuk neyin ne olduğunu henüz bilmediğinden yutmaya çalışabilir. Nefes borusuna takılabilecek olan bu küçük cisim çocuğunuz için oldukça tehlikelidir.

Bebeğiniz emeklemeye veya yürümeye başladıysa, kimyasal malzemeleri daha yüksekte muhafaza etmenizde fayda vardır. İlaç kutularını da öyle… Bebeğinizin ulaşabileceği yerlerde içi su dolu kova ve leğen bulundurmayın. Çünkü bebekler boğulmaya karşı savunmasızdır. Ayrıca eviniz sobalı ise bebeğinizi sobadan uzak tutun. Evdeki prizleri gizleyin ve emniyet kapakları mutlaka kapalı olsun. Yürüme çağındaki çocuklar oldukça meraklı olurlar. Gördükleri her şeyi ellemek, onları çözümlemek isteyeceklerdir. Bu sebeple prizlerin iyi korunması gerekir. Mümkünse evin tamamında kaydırmaz tabanlı kilim kullanmanız, bebeğinizin rahat bir şekilde emekleyip yürümesini sağlayacak, kaymasını engelleyecektir. Evinizde bulunan büyük dolap, televizyon vb. gibi eşyalar devrilme riskine karşın duvara sabitlenmelidir. Bulaşık makinesinin kilitli olmasına özen gösterin. Makinenin içindeki kesici aletler bebeğinize oldukça büyük zararlar verebilir. Eş zamanlı olarak kesici aletleri ortalıkta bırakmayın.

Unutmayın, artık sorumluluğu sizde olan minicik bir insan var. Ayrıca pencere önlerinde, bebeğinizin tırmanarak çıkabileceği ve pencereye ulaşabileceği sandalye, masa tarzı eşyalar bulundurmamanız bebeğiniz için daha güvenli olacaktır.

Ebeveynler bebeklerini her zaman korumak ister. Fakat bunu yaparken onların özgürlüklerini de kısıtlamamak gerekir. Ne de olsa hayatı düşe kalka öğrenecekler.

Bir önceki yazımız olan Çocukluk Döneminde Spor Yapmanın Olumlu Etkileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.