Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı ve güzellik konusu kadar önemli bir diğer konu da tırnak bakımıdır. Tırnak etlerinde oluşan kötü görüntü sadece güzelliği etkilemekle kalmayıp kanama ya da ağrıya da neden olabilmektedir. Tırnak etlerinde enfeksiyon ve bakteri oluşumunu önlemek için düzenli olarak tırnak bakımı yapılmasında fayda vardır. Peki tırnak bakımı için saatlerce güzellik merkezlerinde vakit harcamaya gerek var mıdır? Sizlere bu yazımızda evde tırnak bakımı nasıl yapılır sorusunun cevaplarından bahsedeceğiz. Öncelikle tırnak eti bakımınızı duş sonrasında yapmanızın size kolaylık sağlayacağını belirtelim. Tırnak etleri duş sonrasında yumuşayacağı için ittirmek daha kolaylaşacaktır.

Tırnak bakımı için öncelikle tırnak etlerinizi hafifçe ileri doğru ittirin. Ardından tırnaklarınızı istediğiniz boyutta kesin ve törpüleyin. Eğer tırnak etlerinizin kesilmesi gerekiyorsa aşırı içe girmeden etleri kesin. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra ise size önereceğimiz doğal bakım kürünü uygulayın.

Evde Tırnak Bakımı İçin Bitkisel Kür

Bakımlı tırnaklara sahip olmak sandığınız kadar zor değil. Önemli olan tırnak bakımınızı düzenli olarak yapmak ve tırnaklarınızı doğru şekilde nemlendirmektir. Sizlere önereceğimiz tırnak bakımı için bitkisel kür tarifini manikür işlemi sonrasında uygulamanızda fayda var. Kür sayesinde tırnak etlerinizin sertleşmesini önleyebilirsiniz.

Malzemeler

  • Zeytinyağı
  • Aloe vera jeli
  • Bal
  • Limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Tüm malzemelerden 1 çay kaşığı olacak şekilde küçük bir kasenin içine alın. İyice karıştırdıktan sonra karışımı tırnak etlerinize masaj yaparak sürün. Yaklaşık 5-10 dakika kadar beklettikten sonra ellerinizi sıcak su ile yıkayın. Ardından nemlendirici sürerek tırnak bakımınızı tamamlayın.

Evde Tırnak Bakımı İçin Öneriler

Cilt bakımı, saç bakımı ve vücut bakımı gibi evde tırnak bakımı yaparken de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle tırnak bakımında kullanacağınız malzemelerin şahsınıza özel olmasına özen gösterin. Mümkün olduğunca etlerinizi keserken kanatmamaya ve tırnaklarınızı derin kesmemeye dikkat edin. Aksi takdirde tırnağınızda oluşacak yaralar enfeksiyona yol açabilir. Tırnak bakımınızı ayda 2 kez düzenli olarak yapmaya çalışın. Son olarak tırnaklarınızın daha bakımlı görünmesi için ellerinizi sürekli nemlendirmeyi ve doğal kürler uygulayarak bakım yapmayı ihmal etmemenizi de öneririz.

Bir önceki yazımız olan Kırışıklıklar İçin Doğal Çözüm Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.