Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Fiziksel aktiviteler nedeniyle gün boyu vücudun tüm yükünü çeken ve bazı zamanlarda yorulan ayaklar en önemli organlardan biridir. Çeşitli aktiviteler, uzun süre ayakta kalma, fazla kilo ve bazı rahatsızlıklar nedeniyle kimi zaman ayaklarda ağrı ve sızı oluşabilmektedir. Nasıl ki vücut bakımı ve cilt bakımı önemli ise, vücudun tüm yükünü çeken ayaklarınızın da biraz şımartılmaya ihtiyacı vardır. Ayak bakımı için pahalı kozmetik ürünlere ya da güzellik merkezlerine para dökmeye gerek yok. Evde ayak bakımı nasıl yapılır diyorsanız doğru yerdesiniz.

Ayak bakımı ile ilgili uygulamalara geçmeden önce ayak bakımı konusunda ufak bir önerimiz. Pedikür ayak bakımının önemli bir adımıdır. Eğer pedikür işlemini bir kuaför tarafından yaptıracaksanız kesinlikle size özel malzemeler kullanılmasını isteyin. Bunun mümkün olmadığı durumlarda gerekirse size özel malzemeleri yanınızda götürerek sadece şahsınıza ait ürünlerin kullanılmasını isteyin. Aksi halde başkaları içinde kullanılan ürünlerin ayak tırnaklarınızda enfeksiyon ya da tırnak batması gibi sorunlara yol açmasına neden olabilirsiniz.

Evde Ayak Bakımı Aşamaları

Ayak bakımı kendinizi yorgun hissettiğinizde ya da ayaklarınızın rahatlaması için uygulayabileceğiniz bir işlemdir. Evde ayak bakımı için şu aşamaları uygulamanız gerekmektedir;

  • Ayak bakımının ilk aşaması tırnak etlerini yumuşatmak ve ölü derilerin kolay temizlenmesini sağlamak için ayakları ılık suda bekletmektedir. Bu işlem için yarıya kadar sıcak su ile doldurduğunuz bir kovaya 1 yemek kaşığı epsom tuzu ve 5-6 damla lavanta yağı ekleyin. Ardından ayaklarınızı bu suda 30 dakika kadar bekletin.
  • Ayaklarınız yumuşadıktan sonra sudan çıkararak yumuşak bir havlu ile kurulayın ve tırnaklarınızı keserek çevresindeki etleri temizleyin.
  • Son olarak ayaklarınızı yumuşatmak için kolay bir peeling uygulayarak ayaklarınızı durulayın ve kurulayarak ayak bakımınızı tamamlayın.

Evde Ayak Bakımı İçin Öneriler

Bakımlı ayaklara sahip olmak için dikkat etmeniz gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Bunların başında topuk çatlaklarını gidermek için etkili bir yöntem olan nemlendirici kullanımı gelir. Özellikle geceleri yatmadan önce ayaklarınızı nemlendirerek pamuklu çorap giyip yatmak topuktaki çatlaklara çözüm olacaktır. Son olarak her duş sonrasında ayaklarınızı ponza taşı ile temizlemenizi de tavsiye ederiz. Evde ayak bakımı için öneriler sunduğumuz yazımızı da dikkate alarak daha bakımlı ve sağlıklı ayaklara kavuşabilirsiniz. Ayak bakımını haftada en az 1 kez tekrarlamanızda fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde gül suyunun cilde faydaları, gül suyunun cilde faydaları nelerdir ve gül suyunun cilt için faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.