En Sık Rastlanan Kadın Hastalıkları

Kadınların genel olarak hastalıklara karşı erkeklere oranla daha fazla bağışıklığı olmasına rağmen, vücudunun özel durumlarından kaynaklı olarak önemli hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Özellikle kadınsal hastalıklar birçok kadının hayatı boyunca en az bir kez yaşamak zorunda kaldığı kaçınılmaz hastalıklar arasında yer almaktadır. Kadın hastalığı nedir öncelikle bu sorunun cevabını merak edenler için, adından da anlaşılacağı üzere kadın hastalığı, kadınlara özgü olarak fizyolojik yapıları gereği ortaya çıkan hastalıkların genel adı olmaktadır. Kadın hastalığı belirtileri her hastalığa bağlı olarak değişkenlik göstermek ile birlikte, kişiden kişiye de değişkenlik gösterebilmektedir. Kadın hastalıklarının sebepleri ise genellikle tüm kadınlar da aşağı yukarı aynı olmaktadır. Kadınlar da en sık rastlanan kadın hastalıkları ise şu şekildedir.

1- Vajinal Akıntı

Genellikle ergenlik dönemi ile başlayan vajinal akıntı iki farklı sebepden ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri Fizyolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan vajinal akıntılar ve enfeksiyon kapması sonucu oluşan vajinal akıntılar olarak ayrılmaktadır. Fizyolojik nedenler oldukça normal olan ve adet günleri arasında özellikle yumurtlama dönemlerinden vücudun normal akışında olan akıntılar olmaktadır. Bunun ciddi olup olmadığı iki adetin arasında değil de farklı günler de ve uzun süre devam eden bir akıntı olması takdir de bir doktora gözükülmesi gerektiğidir. Enfeksiyona bağlı olarak oluşan akıntılar da mutlak suretle doktora gözükülmesi gerekmektedir.

2.Adet Düzensizliği

Adet süreci genel olarak belli bir rutin de ilerleyen bir durum olması ile birlikte yaşam şartları, genetik faktörler gibi nedenler ile bazı düzensizlikler meydana gelmektedir. Uzun süren adet düzensizliklerinde öncelikle doktor gözetimin de bunun nedeni araştırılmakta ve buna bağlı olarak tedavi yöntemi uygulanarak soruna çözüm bulunmaktadır. Ergenlik döneminde yaşana adet düzensizlikleri vücudun yeni bir sürece alışmasından kaynı olarak normal olarak karşılanmaktadır.

3- Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

Ülkemiz de ne yazık ki hala cinsellikle alakalı konular normalleştirilemediğin den ve ayıp kabuledildiğinden cinsellikle ilgili hastalıklar da ne yazık ki ortaya zor çıkmakta ve tedavi süreci de çok sancılı geçmektedir. Hatta çoğu kadın yaşadığı rahatsızlığı cinsel fonksiyonlardan kaynaklı olup olmadığını bile bilmemektedir. Genel bir ağrı veya sancı şikayeti ile hastaneye gittiğin de ancak cinsel fonksiyon bozukluğu rahatsızlığı olduğunu anlayabilmektedir. Bu hastalık hem fiziksel bir sorun olduğundan hemde psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Rahatsızlık şikayeti ile hastaneye başvuran hastalar önce fiziksel muayene sürecinde geçmekte, eğer fiziksel bir bulguya rastlanmazsa da psikolojik destek önerilerek tedavi edilmektedir.

 4- Pelvik Ağrılar

Halk arasında rahim de ve yumurtalıklar da oluşan kis olarak bilinen durum da zamanla bu kisler bulunduğu bölge de büyüme ve akabin de baskı yaparak ağrı ve sancıya neden olmaktadır. İşte bu ağrılara genel olarak pelvik ağrılar adı verilmektedir. Kise bağlı olarak oluşan ağrılar sağlık açısından ciddi sinyaller veren ağrılar olmaktadır. Ciddiye alınmadığı takdir de bu kisler zamanla kötü huylu tümöre çevirebilmektedir. Bu durum söz konusu olduğunda ağrı dışında ayrıca uzun süren adet kanamaları da hastalığın bir başka önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

5- Kısırlık

Kısırlık aslında tam olarak kadın hastalıkları kategorisin de yer alan bir hastalık olmasa da ülkemiz de yine aşılamayan bir durum olduğundan ve erkeklerin muayene ve tedaviden uzak durmasından kaynaklı olarak kayıtlara daha çok kadınlar da görülen kısırlık rahatsızlığı geçmektedir. Kısırlık ile bilinmesi gereken her kadının yumurtlama dönemi ve hamile kalma süreci farklı olduğundan korunması olarak girilen cinsel ilişkinin en az 1 yıl olması durumunda kısır olma durumu üzerinde durulmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan KADIN SAĞLIĞI HAKKINDA BİLİNMEYENLER başlıklı makalemizde kadın sağlığı, kadın sağlığı hakkında ve kadın sağlığını neler etkiler hakkında bilgiler verilmektedir.