Dudak Çatlamasına Doğal Çözümler

Kış aylarının gelmesi ve soğuk havaların iyiden iyiye kendini göstermesi ile birlikte ciltle ilgili problemler de artıyor. Özellikle kış aylarında çatlayan dudaklar hem estetik açıdan, hem de sağlık açısından büyük sorun olabiliyor. Dudaklarda oluşan çatlaklar acıya neden olabildiği gibi vitamin eksikliğinin de göstergesi olabiliyor. Nedeni her ne olursa olsun vücutta nem kaybını işaret eden bu durumun çözüme kavuşturulması önemlidir. Çatlayan dudakları kimyasal içeren kremlerle tedavi etmek kalıcı çözüm sağlamayacaktır. Bu nedenle dudak çatlamasına doğal çözümler sunarak bu sorunu kökten çözmenizi sağlayacağız. Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu yöntemler sayesinde dudaklarınızın doğal bakımını yapabilirsiniz.

Dudak Çatlamasına Doğal Yöntemler

Dudak Çatlamasına Peeling

Çatlayan dudaklar üzerinde oluşan ölü deriden kurtulmak için ilk olarak uygulamanız gereken işlem peeling olmalıdır. Cildi ölü deriden arındırarak nem kazanmasını sağlamak çatlakların giderilmesi açısından faydalıdır.

Dudak çatlamasına peeling için gerekli malzemeler;

  • 1 çay kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı bal

Toz şeker ve balı karışım haline getirerek dudaklarınızın üzerine sürün. Hafifçe ovalayın ve bu işleme 5 dakika kadar devam edin. Dudaklarınızı ovalarken daireler hareketler uygulayarak kan dolaşımını hızlandırın. Ardından ılık su ile dudaklarınızı temizleyin ve vazelin sürün. Dudak çatlamasına peeling işlemini her gün yatmadan önce uyguladığınızda kısa sürede fayda görebilirsiniz.

Ev Yapımı Doğal Dudak Kremi

Malzemeler

  • 2 çay kaşığı rendelenmiş balmumu
  • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • Vitamin E kapsülü
  • Boş krem kutusu

Balmumu ile Hindistan cevizi yağını hafif ısıda eriterek karışım haline getirin. Karışıma vitamin E kapsülünü de kırarak ekleyin. İyice karıştırdığınız malzemeleri boş kutuya doldurun. Hazırladığınız kremden az miktarda günde 3 kez dudaklarınıza sürün.

Doğal Dudak Nemlendiricisi Vazelin

Dudaklarınız için uğraşmadan kolay bir çözüm arıyorsanız vazelini birkaç damla doğal yağ ile karışım haline getirerek dudak nemlendiricisi şeklinde kullanabilirsiniz. Vazelin hem dudak çatlamalarını önlemede, hem de dudaklarınızı nemlendirmede en doğal yöntem olacaktır. Dudak çatlamasına doğal yöntemler arasında tercih edebileceğiniz en kolay yol vazelin ile günde birkaç kez dudaklarınızı nemlendirmek olacaktır. Bilhassa kış aylarında dışarıya çıkmadan önce dudaklarınızı nemlendirmeyi ihmal etmemenizi öneririz.

Bir önceki yazımız olan Yılbaşı Makyajı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde yıl başı makyaj önerileri, yılbaşı makyaj örnekleri ve yılbaşı makyaj tüyoları hakkında bilgiler verilmektedir.