Diyet Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken 10 İşe Yarar Bilgi

İnsan vücudu o kadar gariptir ki her şeyin makul olanını kabul eder geri kalanı ise size hastalık olarak döndürür işte yiyecekler de böyledir. Sıradan bir günde alınan kalori harcayacağınız enerjiden fazla ise vücut bunu yağa çevirerek depolamaya başlar. Sonucunda ise kilo olarak döner. Oluşan fazla kilolar içinde diyet programlarına başlanmaktadır. Peki, diyet yaparken hangi hatalardan uzak durmalıyız gelin hep beraber inceleyelim.

  • Aç Kalma

Vücudunuza bir kötülük yapmak istiyorsanız kendinizi aç bırakın çünkü kendinize yapacağınız en büyük kötülük bu olacaktır. Kısa süre içinde size kilo verdirse de aslında daha sonra tekrar almanıza neden olacaktır.

  • Fazla Spor

Hemen hemen herkes kendi kapasitesinin farkındadır ancak bazı insanlar kilo vermek adına adeta kendi canlarına okumaktadırlar. Bunun sonucunda ise kaslar aşırı yıpranır ve doku kaybı yaşanır. Bu aşırı yoğun spor bırakıldığında ise kilo alımları tekrar başlayacaktır.

  • Yiyecekleri Tüm Halde Yutmak

Bilindiği gibi insan sindirimi ağızdan başlar ve katı yiyecekler iyi çiğnendiği zaman bağırsaklarda daha kolay sindirilir. Ancak diyet uğruna yiyecekler katı halde yutulmakta ve bu hem sindirim sistemimize hem de ruh halimize oldukça zarar vermektedir çünkü doygunluk hissi git gide daha da artmaktadır.

  • Zayıflama İlaçları

Zayıflama amacıyla yapılan en önemli yanlışlardan bir diğeri ise ilaç kullanımıdır. İşin doğrusu ise düzenli beslenme ve harekettir çünkü bu ilaçların hiçbiri tek başına yeterli olmayacaktır.

  • Düşük Kalori Çılgınlığı

Bir başka durum ise düşük kalorili diye bazı yiyeceklere abanmaktır. Unutmayın bu yiyeceklerin de kilo almanıza yol açması muhtemeldir bu anlamda düzenli ve belirli miktarda tüketilmelidir.

  • Tek Çeşit Yiyecek

Arkadaşlar tek çeşit yiyecek ile kilo vermek oldukça zordur çünkü her bir besin ayrı bir fayda sağladığından bu tür beslenme bedeninize zarar verecektir.

  • Bitki Çayları

Bitki çaylarının direk zayıflattığı yönündeki düşünce kesinlikle yanlıştır. İçinde bulunan maddeler vücuttaki fazlalığı atmanıza yardımcı olur ancak bu direk zayıflattığı anlamına gelmez ve aşırı tüketimi karaciğere zarar vermektedir.

  • Çok Su İçmek

Su içmek sağlık açısından oldukça faydalı olsa da çok su içmek sizi zayıflatmayacaktır tam tersine kilo bile aldırabilir.

  • Öğünü Atlamak

İlk önce şunu belirtelim öğün atladınız diye zayıflayamayacaksınız bu sizin düzeninizi bozmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Öğüt atlamak yerine öğünleri daha hafif şekilde geçirmeniz daha faydalı olacaktır.

  • Porsiyon Kontrolü

Öğün atlamak yerine porsiyonlarınızı kontrol altına almanız gerekmektedir. Porsiyonlarınızın dışına çıkmadan düzenli şekilde ilerlediğiniz zaman faydasınız göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Gıdıklanma Hakkında Duyunca Yok Artık Diyeceğiniz Tuhaf Bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.