Depresyondan Nasıl Kurtulurum

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan depresyon, hemen her yaştan insanı hayatının belirli bir döneminde mutlaka etkiliyor. Yaşam koşulları, çalışma şartları, aran suç oranı, bozulan aile birliği, duygusal ilişkiler gibi pek çok konu sebebiyle kişiler depresyonla karşı karşıya gelebiliyor. Kişinin yaşamını çok olumsuz etkileyen depresyonun, çeşitli yöntemlerle tedavisi yapılabiliyor. Depresyondan kurtulma reçetesini belirleyen önemli faktörlerden biri; depresyonun ilerleme seviyesidir. Depresyon herkeste farklı boyutlarda ve farklı şekillerde görülebilir. Kişiyi yaşamdan soğutan bu hastalığın seyrini çok fazla faktör etkileyebiliyor.

Depresyon; kişinin düşüncelerini, hislerini ve davranışlarını etkileyen bir hastalıktır. Hastanın sürekli negatif düşünmesine, üzgün hissetmesine hayatta keyif alamamasına sebep olur. Pek çok depresyon hastasında görülen ortak belirtilerden biri de kişilerin fiziksel olarak da çöküntü haline girmesi, gündelik yaşamdaki görevlerini yerine getirememesidir. Depresyon, kişinin sürekli bir üzüntü, kaygı ve sıkıntı halinde olmasıdır. Hasta kişiler, sürekli yorgun ve halsiz hissedebilir, daha önce ilgi duyduğu aktivitelere karşı ilgisizleşebilir, hiçbir şeyden keyif alamaz hale gelir. Pek çok hastada iştah bozuklukları, uykuya dalma ve uyku kalitesizliği sorunları görülür. Kimi hastalarda bu belirtilere kâbuslar, konuşma ve hareket yavaşlığı, kararsızlık, kendini sürekli suçlu ve değersiz hissetme belirtileri de eklenir. İlerleyen vakalarda ise intihar düşüncesi ve intihar teşebbüsü görülebilir. Tüm bu belirtiler kişiyi hayattan koparan ağır belirtilerdir. Depresyondan kurtulma fikrini düşünemeyen hastaların, çevresindekilerin yardımına ihtiyacı vardır.

Depresyon Neden Olur

Depresyonun çok fazla nedeni olabilir. Kişilerin ruhsal durumuna, aile ve ikili ilişkilerine, karakter yapısına göre çok fazla sebep bulunabilir. Psikolojik durumların yanı sıra sosyal durumlar da depresyon nedenidir. En sık karşılaşılan depresyon nedenleri;

 • Erken yaşta ebeveyn veya sevilen birinin kaybı
 • Alkol ve madde bağımlılığı
 • İşsizlik veya iş kaybı
 • Düşük gelir grubunda olma
 • Boşanma
 • Ayrılıklar
 • Genetik depresyon
 • Hormonal değişiklikler ve bazı ilaçların yan etkileri
 • Çocuklukta yaşanan travmalar
 • Şiddet
 • Ergenlik dönemi sorunları
 • Yeni doğum yapmak ve lohusalık süreci

Olarak sayılabilir. Depresyona neden olan etkenler bilindiği takdirde depresyondan kurtulma yolunda büyük adımlar atılabilir.

Kişilerde bu belirtiler iki hafta kadar devam ediyorsa depresyondan endişe edilebilir. Bu durumda kişi, durumun farkında olup doktora başvurabilir. Hastanın bunu düşünemediği durumlarda yakınlarının desteği ile doktora başvurarak tanı ve tedavi için gerekli adım atılmalıdır. Uzman doktorlar, hasta ile yapılan görüşme neticesinde depresyon tanısını koyarak tedaviye başlayabilir.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir

Psikiyatri doktoruna başvurarak depresyon tanısı konan hastalar için tedavi yöntemi olarak iki seçenek bulunur. Bunlardan ilki ilaç tedavisi, ikincisi psikoterapidir. İlaç tedavisi genellikle hormonal değişiklikler yaparak kişinin üzüntü ve endişesini yok etme amacı güder. Antidepresan, trankilizan gibi ilaçla, depresyon tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Kimi zaman hastalara kas gevşeticiler ve b12 ile demir gibi takviyeler de verilir.
Psikoterapi tedavisi ile de hastaya bulunduğu durumla baş etme gücü ve bilgisi kazandırılır.

Depresyondan Kurtulma Yolları

Yaşamın bizlere sunduğu iyilikler kadar zorluklarda var. Bunun bilincinde olarak kötü olaylara, aşılması zor durumlara karşı hazırlıklı olmak gereklidir. Yaşam koşulları sebebiyle depresyon herkes için risktir. Depresyon kurtulma yerine depresyondan korunma fikri çok daha dikkate alınmalıdır. Bunun için öncelikle olumsuz düşüncenin beynimizde yarattığı hasarı bilmeli olumsuz düşünceden negatif enerjiden korunmayı öğrenmeliyiz. Bu konuda pek çok yayın ve kitap bulunuyor.
Her birey kendini geliştirerek toplumsal ve kişisel olaylar karşısında nasıl daha güçlü olunur bunu öğrenmelidir. Yaşamda zorluklarında olduğunu ancak bunların aşılabilir olduğunu bilmek gereklidir. İnsan kendini belirli şeylere bağlı ve bağımlı kılmamalı ki bunları kaybettiğinde yıkımı büyük olmasın. Kendini bu anlamda yetiştiren bireyler, depresyon riskine karşı en azından önlem almış olurlar.

Bir önceki yazımız olan Cildiniz, Saçınız ve Sağlığınız İçin Kabak Tüketmenin 11 İnanılmaz Faydaları başlıklı makalemizde astım tedavisi için yiyecekler, göz sağlığı için yiyecekler ve kabağın cilde faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.