Deniz Mi Havuz Mu? Hangisi Daha Kirli 10 Madde İle Açıklıyoruz

Her ne kadar yaz aylarının sonuna doğru geliyor olsak da yine de denizden vazgeçemiyoruz. Havaların serinlemesi denize girmeye pek de mani olmuyor açıkçası. Ancak çoğu zaman atladığımız bir durum var oda sağlık. Özellikle deniz suyunun sağlık anlamında riskli olup olmadığını tam olarak bilmemek bazı insanları havuzlara yönlendiriyor. Peki, havuz mu daha kirli yoksa denizler mi? Gelin hep beraber inceleyelim.

  • En başta belirtmekte fayda var arkadaşlar havuz kesinlikle daha sağlıksız. Eğer yüzecekseniz denizlerde yüzmeyi tercih etmelisiniz.
  • Bilim adamları tarafından yapılmış araştırmaların sonucunda görüldü ki havuzlar denizlere oranla çok daha kirli. Buna yönelik olarak temizlik ve klorlama çalışmaları yapılsa da bu kirliliği pek de azaltmıyor.
  • Özellikle kalabalık ve halka açık havuzlar bu anlamda tercih edilmesi gereken son yerlerdendir çünkü çok fazla kişi demek çok fazla bakteri demektir. Burun florası, deri hastalıkları, genital bakteriler ve daha birçok hastalık bulaşabiliyor.
  • Yetişkinlerden daha çok çocuklar için oldukça zararlı olan bakteriler hassas olan çocuklarda daha ciddi şekilde rahatsızlıklara neden olabiliyor. Tabi sadece bakteriler de değil aynı zamanda Bu noktada sadece bakteriler değil aynı zamanda suyun temizlenmesi için kullanılan klor seviyesi de oldukça önemli. Fazla klor yüzünden deri hastalıkları, belirli bölgelerde yanıklar ve kızarıklıklar oluşabiliyor.
  • Açıklamalardan da anladığınız gibi havuzlar denizlere oranla oldukça kirli. Denizlerin dezenfekte özelliği olduğu için kendini temizlemektedir.
  • Ancak yine de havuzda yüzecekseniz mümkün mertebe en az kişinin kullandığı havuzları tercih ediniz.
  • Havuzda yüzmeden önce kesinlikle duş alıp bone takın ve çıktıktan hemen sonra da duş almalısınız.
  • Bayanlar erkeklere oranla daha dikkatli olmalıdırlar. Özellikle hassas bölgenin daha kuru kalmasına özen göstermelidirler.
  • Havuzda yüzerken yapacağınız en berbat şey havuz suyunu yutmanızdır. Eğer yutarsanız Criptosporidyum, kolera, tifo, giardia, E. Coli, hepatit A ve E. Leptospira bakterilerine maruz kalma olasılığınız oldukça yüksektir. Son derece tehlikeli olan bu bakteriler iç kanamaya dahi neden olabilmektedir.
  • Siz veya çocuğunuz hastaysanız veya ishal belirtisi hissediyorsanız havuzlardan uzak durunuz. Bu size ve diğerlerine ciddi zararlar verebilir.

Bir önceki yazımız olan İnstagram'da Fenomen Olan 10 Garip Hesap başlıklı makalemizde instagram, instagram fenomenleri ve instagram ünlüler hakkında bilgiler verilmektedir.