Çoğul Gebelik Nedir Kimlerde Görülür

ÇOĞUL GEBELİK NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

Normal koşullardaki bir kadın üreme çağında her ay bir yumurta oluşturur. Zaten insan vücudu normal koşullarda tek bebeğin taşınması için uygundur. Fakat özellikle menopoza yaklaşan kadınlarda bazen bir yerine iki veya üç adet yumurta olgun hale gelebilir. Bu yumurtaların döllenip rahim içine yerleşmesiyle ikiz, üçüz ve hatta dördüz gebelik oluşabilir. Çoğul gebeliklerin hemen hemen hepsi bu şekilde oluşur. Bu duruma çift yumurta çoğul gebelikleri denmektedir. Bir de tek yumurtanın döllendikten sonra embriyonun gelişiminin belli aşamalarda bölünmesiyle oluşan ikiz gebelikler vardır. Bu durumda bebekler genetik olarak birbirinin aynısı olur. Buna da tek yumurta çoğul gebelikleri denmektedir.

KİMLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR?
Daha önce çoğul gebelik geçirdiyseniz, bir sonraki gebeliğinizde bu durumla yeniden karşılaşmanız daha yüksek ihtimaldir. Ayrıca kısırlık tedavilerinde birden fazla yumurtanın oluşturulması gereken durumlarda çoğul gebelik şansı yükselir.

Çoğul gebelik kadınların birden fazla yumurta üretmesiyle ilgili olduğundan, anne tarafında çoğul gebelik varsa bu durum çoğul gebelik oranını yükseltir. Erkek tarafının bu durumda sorumluluğu yoktur. Artan anne yaşı da çoğul gebeliği tetikler. Çünkü menopoza yaklaşan bir kadının çoğul yumurta oluşturması daha sıktır. Ayrıca ırkınız da etkilidir. Çoğul gebelik Batı Afrika’da daha sık, Japonlarda ise çok nadir rastlanan bir durumdur.

YAPIŞIK İKİZLER
Yapışık ikizler, embriyonun ayrılma sırasında sorun yaşayıp tam anlamıyla ayrılamaması sonucu oluşur. En sık görülen şeklinde karın duvarı tektir. Bunlar cerrahi olarak kolayca ayrılıp yaşatılabilir. Bir de bu durumun ayrımı olanaksız tarafı vardır. İç organlar tek olduğunda bu ikizleri ayırmak imkansız hale gelir. Sırt, kafa, kalça ve rektum ile birleşik şekilleri de vardır.

ÇOĞUL GEBELİKTE BESLENME
Çoğul gebeliği olan bireyin üç kişilik yemesine gerek yoktur. Çoğul gebelikte beslenme normal gebelikten farksızdır. Yediklerinizin 1/3’ü meyve ve sebze olmalıdır. Enerji içeren yiyecekler tüketmelisiniz. Protein almayı da ihmal etmeyin. Et, tavuk, peynir, süt vb. gıdaları tüketin. Şeker ve yağı mümkün olduğunca az kullanmalısınız. Bol miktarda su tüketmek çok önemlidir. Uzmanlar, vitamin takviyesi durumunda vitamin olarak B12 kullanılmasını uygun görmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gebelerin Günlük Kalori İhtiyacı Ne Kadar? başlıklı makalemizde gebelik kalori, hamile ve kalori hakkında bilgiler verilmektedir.