Çocukluk Döneminde Spor Yapmanın Olumlu Etkileri Nelerdir?

Spor yapmak sağlıklı bir yaşama sahip olmanın anahtarıdır. Özellikle de çocuklukta spor yapmak çocukların sağlıklı bir vücuda ve zihne sahip olmasına, özgüven kazanması gibi pek çok faydası beraberinde getirmektedir. Bugün sizlerle çocukların spor yapmasının onlara olan olumlu etkileri üzerinde duracağız.

1. Kilo Kontrolü Sağlar

Günümüzde çocuklarda görülen obezite gün geçtikçe artış göstermekte ve pek çok ebeveyn çocuklarının kilo kontrolünü nasıl sağlayacağını düşünmektedir. Spor bu konuda devreye girerek çocuklarda kilo kontrolü sağlamaktadır. Aynı zamanda çocukların kiloya bağlı olarak yaşayacağı hormonal bozuklukların ve diyabet gibi rahatsızlıkların önüne geçmenizde de size yardımcı olacaktır.

2. Kemik Erimesi Riskini Azaltır

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, çocuk yaşlarda yapılan egzersizler çocuklarda kemik erimesi riskini azaltmakta ve 25 – 30 yaşlarında erişilen zirve kemik yoğunluğu düzeyinin de daha yüksek olmasını sağlamaktadır.

3. Çocuğunuzun Kendine Olan Güvenini Arttırır

Çocuğunuzun büyüme döneminde özgüvenin yüksek olması ileride yaşayacağı süreçte ona destek olacaktır. Düzenli egzersiz yapan çocukların fiziksel hakimiyet duyguları daha yüksek olmakta ve kendilerine duydukları güven duygusunda artış görülmektedir.

4. Çocuğunuzun Her Konuda Daha Aktif Olmasını Sağlar

Spor her ne kadar fiziksel bir aktivite olarak görülse de spor yapmak çocuğunuzun aktif olmasını sağlayacak ve kendisine karşı duyduğu güven duygusu geliştiği için iletişim kurma kabiliyeti, eğer bir grup sporu yapıyorsa bir gruba ait olma hissini ve paylaşmayı öğrenmektedir.

5. Eğitim Hayatındaki Başarıyı Arttırır

Eğitim hayatındaki başarısını düşüreceğini düşündüğünüz için çocuklar spor yapmalı mı diye merak ediyorsanız, spor yapan çocukların akademik hayatının daha başarılı olma ihtimalinin yüksek olduğunu bilmenizde fayda var. Spor yapmak çocukların kendilerine duyduğu güveni arttırdığı, liderlik vasfı kazanmalarına yardımcı olduğu için çocuğunuzun takım çalışmalarına olan ilgisi ve yeteneği artacaktır. Aynı zamanda çocuğunuz enerjisini atabildiği için de derslerdeki konsantrasyon kabiliyetinde artış gözlemlenecektir. Böylece sınıfta arkadaşları ile uyumlu ve derslerini takip eden başarılı bir çocuğunuz olacaktır.

 

6. Spor Yapmak Kalp – Damar Sağlığını Olumlu Yönde Etkiler

Düzenli egzersiz alışkanlığı, çocuğunuzun kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkide bulunarak sağlıklı bir dolaşım sistemine sahip olmasını sağlayacaktır. Bu da çocuğunuzun yaşı ilerlediği zaman yaşayabileceği kalp damar sağlığı ile ilgili risk ve rahatsızlıklardan korunmasını ve sağlıklı bir birey olmasını sağlayacaktır.

7. Daha Çevik Bir Vücuda Sahip Olurlar

Çağımızın sorunu hareketsizlik. Son yıllarda yaşanan gelişmeler sonucu günlük hayatımızda bize kolaylık sağlayan pek çok buluş ve teknik gün içerisindeki hareketimizi ciddi oranda azalttı. Çocuklarda da sıkça görülen hareketsizliğin önüne geçmek ve çocuğunuzun çevik ve hareketli olmasını istiyorsanız; onun sevdiği bir spor dalı ile ilgilenmesi yönünde onu teşvik etmelisiniz.

8. Spor Yapan Çocuklar Daha Disiplinli Olurlar

Tüm spor dalları kendi içerisinde disiplin ve kuralları olan dallardır. Her spor dalında yapılmaması gereken hareketler, uyulması gereken kurallar ve düzenli antrenman yapmak gibi disiplin kuralları vardır. Çocuğunuzun erken yaşta disiplin kuralları ile tanışması onu diğer alanlarda da öz disiplini ve kuralları olan bir birey olarak yetişmesini sağlayacaktır.

9. Çocuğunuzun Stresini Azaltır

Spor yapmak çocuğunuzun büyüme döneminde ve sınav çağındaki stresini azaltacaktır. Böylece anksiyete, depresyon, panik atak gibi stresin tetiklediği psikolojik rahatsızlıklardan uzak durmasını sağlayacaktır. Stresi azalan çocuğunuz daha mutlu ve uyumlu bir çocuk olacaktır.

10. Spor Yapan Çocuklar Hedef Odaklı Olurlar

Spor yapan çocuklar bir amacı olmanın önemini, bu amaca ulaşmak için ne kadar emek harcaması ve nasıl çalışması gerektiğinin bilincinde olan çocuklardır. Böylece spor yapmayan çocuklara göre spor yapan çocuklar daha hedef odaklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuzun Yeteneklerini Nasıl Keşfedersiniz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.